Vajinal mantar enfeksiyonları çok yaygınlar ve sonuçları bazen farklı yerlere gidebilse de her kadın bir noktada bu enfeksiyonu bir şekilde geçiriyor. Dolayısıyla onunla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Kadınların %75’inin hayatlarının bir noktasında vajinal mantara sahip olduğu ve çoğunun da bunu birden fazla defa geçirdiği tahmin ediliyor.

Mantar enfeksiyonu temel olarak kandida mantarının fazla gelişiminden kaynaklanır. Bu mantar vajinada doğal şekilde bulunur. Ancak vajinadaki mikroplardan oluşan hassas denge her şeyi kontrol altında tutar. Her şey sorunsuzca ilerlerken bakteriler mantarı kontrol altında tutsalar da, bir dengesizlik olduğunda bakteriler veya mantarlar fazlaca gelişebilirler.

Mantar enfeksiyonunuz olmasından şüpheleniyorsanız, doktorda on beş dakikalık bir ziyaret ile doğru olup olmadığını görebilirsiniz. Vajinadan akıntı numunesi alınır ve mikroskop altında incelenir. Çok kısa sürede sonuç alındığından kısa sürede gerçeği öğrenebilirsiniz.

Tedavisi de oldukça basittir. Geçmişte mantar enfeksiyonu yaşadıysanız ve problemin bu olduğundan eminseniz, reçetesiz ilaçları da deneyebilirsiniz. Ancak yine de doktor kontrolü daha iyi olacaktır. Başka problemlere karşı tarama da yapabilir ama gerçekten mantar enfeksiyonu varsa daha güçlü, daha hızlı etki eden ilaçlar da yazabilir.

Ne olup bittiğinden emin değilseniz, aşağıdaki yaygın belirtilere dikkat edin.

İç Çamaşırında Çökelek Benzeri Kalıntılar

Mantar enfeksiyonunun en yaygın işaretlerinden birisi beyaz, kokusuz bir vajinal akıntıdır ve bu genelde çökelek, lor peyniri benzeri bir görüntüye sahiptir. Ayrıca sulu akıntı olabilir veya olmayabilir. Bu nedenle vajinanız için neyin normal olup olmadığına hakim olmanız faydalı olur. Bazı kadınların vajinal akıntıları diğerlerinden daha fazladır ve bu nedenle renginde, miktarında ve kokusunda bir farklılık görürseniz hemen kontrole gitmeniz uygun olur.

Kaşıma İsteği Çok Fazladır

Burada başınızı kaşımaktan bahsetmiyoruz.

Eğer mantar enfeksiyonunuz varsa, vajina çevresini kaşıma isteğine dur demek zor olacaktır ve özellikle dudaklar çok kaşıntılı olacaklardır.

Kaşımayın. Güzel bir kaşıma fırsatı yakalasanız bile muhtemelen uzun süre idare etmeyecektir ve hassas olan bölgelere daha fazla zarar verecektir.

Cinsel İlişki Yakıyorsa

Cinsellik sizi rahatlatma açısından başarılı olabilir ancak seks sırasında vajinada yanma oluyorsa, bu daha büyük bir problemin işareti olabilir. İlişki sırasında yanma hissi veya vajina bölgesinde devamlı olarak yanma olması, mantar enfeksiyonunun işaretlerinden bir tanesidir. Bu belirti gözardı edilmemeli çünkü zührevi hastalıkların veya bakteri enfeksiyonlarının da bir işareti olabilir.

İdrar Yapmak Problem Oluyorsa

Çocukluğunuzdan beri tuvalete gidiyorsunuz ancak artık idrar yapmak rahatsızlık verdiği için yapmaktan kaçınıyor musunuz? İdrar yapma sırasında ağrı sadece mantar enfeksiyonunun değil, aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunun ve zührevi hastalıkların da belirtisidir. Eğer temel belirtiniz buysa doğrudan doktora gidin.

Dudaklarınız Kırmızı ve Şişmiştir

Yüzünüzdeki dudaklar değil… Eğer vajina çevresindeki dış dudaklar ve genital organlar kırmızı ve şişkin görünüyorlarsa, başka belirtileriniz olmasa bile mantar enfeksiyonuna sahip olabilirsiniz.

Sancılarınız Varsa

Pelvis veya alt karın bölgesinde ağrı olması da mantar enfeksiyonu belirtisi olabilir. Enfeksiyon ağrısı dinlenerek geçmez ve yoğunluğu zamanla artma eğilimindedir.