© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kahveyi saç ve cilt için kullanmanın yöntemleri

Kahveyi saç ve cilt için kullanmanın yöntemleri

Kahve bir besin ve antioksidan kaynağı. Bu yönüyle cilde, saç derisine ve saçlara da büyük faydaları var. Onu peeling için de kullanabilir, sivilcelere karşı değerlendirebilir, kan akışının artması için kullanılır ve pH seviyelerini dengeleyebilirsiniz. Ancak bu etkileri elde etmek için onu doğru kullanmak gerekli. Bu yöntemlere hemen geçiş yapalım.

Peeling

Öğütülmüş kahve çok iyi bir peeling ürünüdür. Kahvenin tozu suda çözünmez ve bu yüzden ölü hücrelerin uzaklaştırılmaları için ideal hale gelir.

2013 yılında yapılan bir çalışmada içeriğindeki bazı maddelerin de cilt sağlığına iyi geldiği görülmüş. Kafeik asit adlı bir antioksidan, ciltte kolajen düzeylerini arttırıyor ve hücrelerin erken yaşlanmalarının önüne geçiyor.

Kafeik asit aynı zamanda mikrop karşıtı özelliklere sahip ve böylece cildi mikroplardan koruyabiliyor. Bu bulguların onaylanmaları için elbette insanlar üzerinde daha fazla çalışma gerekiyor.

Basit bir peeling yapmak için şu ürünleri bir araya getirin:

¼ fincan taze kahve
¼ fincan esmer şeker
İstenen miktarda limon suyu
Karışımı cildinize bir kaç günde bir sürün ve bir süre ovaladıktan sonra güzelce durulayın.

Gözlere İyi Gelir

Kızarmış, şişmiş gözlere iyi gelen kahve, kan akışını arttırır ve damarları genişletir. Kan akışının artmasıyla birlikte cilt doğal yoldan sıkılaşır. Sonuç olarak göz altında sıvı birikimi de azalır.

Kahvede bulnan klorojenik asitler ise göz çevresindeki inflamasyonların azaltılmasını sağlar.

Güzelce öğütülmüş bir miktar kahve ve kahvenin kendi suyunu karıştırarak bir macun yapıp göz çevrenize sürebilirsiniz.

Güneşten Koruma

Kahvede polifenol adlı antioksidanlar bulunuyor ve bunlar UV ışınlarına karşı koruma sağlarken güneşe maruziyetten kaynaklanan yaşlanma belirtilerine de engel oluyorlar.
2015 yılında yapılan bir çalışmada polifenol tüketimi yüksek olan bireylerin yüzlerinde daha az UV lekesi olduğu gözlenmiş. Kahve içmek veya onu cilde uygulamak bu antioksidanların bedenimize sokmanın yolları arasında.

Selülitleri Azaltır

Kahve ciltteki selülitli görünüme de engel olabiliyor. Yapılan küçük bir çalışmada kafein ve bazı diğer bileşenlerin ciltte selülitli bölgelere sürülmesinin plasebo ürünlere göre selülit azaltmada daha etkili olduğu görülmüş.

Ancak bu çalışmada kafeinin mi yoksa diğer bileşenlerin mi daha etkili olduğu tartışmalı. Yine de selülit olan bölgelerde taze, nemli öğütülmüş kahvenin kullanılması ve peeling yapılması hem cildi yumuşatabilir hem de kan akışını uyarabilir.

Akne Tedavisi

Kahvedeki antioksidanlar, uyarıcılar ve klorojenik asitler onu akne ve sivilce ile savaşta önemli hale getiriyor.

Akne ciltteki yağın, ölü hücrelerin ve diğer bileşenlerin gözenekleri tıkamaları sonucunda ortaya çıkıyor ve bu bölge bakteriler tarafından enfekte ediliyor, sonucunda inflamasyon ortaya çıkıyor.

Yüzü kahve ile ovalamak ölü hücreleri uzaklaştırabiliyor ve gözenekleri açıyor. Klorojenik asitler ise inflamasyonları azaltıyor ve bazı bakterilere karşı koruma sağlıyor.

Ayak Banyosu

Kahve ayakların temizlenmesi, yumuşatılması konusunda da etkili. Kahve sayesinde ölü hücreler ayaklardan uzaklaştırılırken, kafeinin uyarıcı etkileri bölgedeki dolaşıma ve kan akışına iyi geliyor.

Ayak banyosu yapmak için şu adımlar yeterli:

Bir kaç büyük bardak kahve hazırlayın
Hem kahveyi hem de telvesini ufak bir kova içine dökün
Kahvenin soğumasına müsaade edin
Ayakları kahveye batırın ve telvesini ise ölü hücreleri uzaklaştırmak için kullanın

Saç ve Saç Derisi

Saç derisi ve saçlarımız doğal olarak asidiktirler. pH derecesi azaldıkça asidite artar ve 7.0’ın üzerinde ise bazik durum ortaya çıkar. Saç liflerinin pH’ı 3.67 iken, saç derisinde bu 5.5’tir.

Yüksek pH değerine sahip olan saç ürünlerini kullanmak saçlarda solgunluğa, kabarmalara ve hasara sebep olabilir. Kahve doğal olarak asidiktir ve saç derisinin asiditesine de hayli yakındır. Dolayısıyla saçlara ve saç derisine kahve sürmek pH düzeyinin tekrar dengelenmesini sağlar.

Saçınızı soğuk, pişmiş kahve ile durulamayı deneyin ve saç diplerini de telvesi ile ovun. Böylece saç derisindeki ölü hücreler de ortadan kalkacaklardır.

Saçları Renklendirme

Kahverengi saçları olanlar saçlarının doğal rengine biraz daha derinlik katmak isteyebilirler. Saçları kahve ile koyulaştırmak için şunları yapmak gerek:

Güçlü bir kahve çeşidini pişirin ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
Kahveyi bir kovaya dökün ve boneyi hazır edin.
Kovaya kafanızı sokun.
Bir bardak kullanarak kahveyi tüm saçlarınız üzerine dökün ve saçlarınızın kahve kaplı olmasını sağlayın.
Saçı hafifçe toplayın ve bonenin içerisine sokun.
Kahveyi saçlarınızda 3 saat kadar bekletin.
Bekleme süresinin ardından duş alabilirsiniz.
Daha koyu bir renk için tekrar yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir