Göğüs ağrısı olanların ilk düşündükleri şey genelde kalp krizidir. Ancak göğüs bölgesinde pek çok başka şeyden dolayı ağrı olabilir. Sebebi ne olursa olsun genelde ağrının hızlıca geçmesi istenir.

Kalp ağrısı için hazırlanmış olan ev çözümleri genelde sindirim problemleri, gaz, kas gerilmesi veya anksiyete kaynaklı düzenli olmayan ağrıları tedavi etmek için hazırlanmışlardır.

İyi huylu bir ağrı veya daha ağır hastalıkların arasındaki farkı anlamak kolay olmayabilir. Şüpheniz varsa tıbbi yardım alın.

Şu şartlar varsa hemen acile ulaşmak gerekir:

 • Ezici, sıkıştıran, ağır durumdaki kalp veya göğüs ağrısı hissi
 • Kalp krizi geçirme şüphesi
 • Göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı olması

Kalp Ağrısı İçin On Ev Reçetesi

Kalp ağrısını hafifletmek için evde denenebilecek bir kaç şey vardır.

Bu reçeteler sadece doktor kontrolü olduysa ve ağrının sebebi kalp krizi gibi ciddi bir şey değilse uygulanmalılar.

Ayrıca anjin olan insanlar için değildirler. Anjin olan bireyler doktorları tarafından verilen tedavileri uygulamalılar.

Badem

Kalp ağrısının sebebi reflü olursa, bir kaç badem yemek veya bir bardak badem sütü içmek fayda sağlayabilir.

Bu iddiayı kanıtlayacak çok fazla bilimsel veri yok. Verilerin çoğu anlatılan hikayelere dayalı veya deneyimlerini aktaran insanlardan kaynaklanıyorlar.

Ayrıca bademlerin yağ değerinin yüksek olduğunu ve bu nedenle reflüye sebep olabileceğini unutmayın. Eğer böyle olursa, ağrı daha kötü hale gelebilir.

Ancak bazı araştırmalar badem tüketiminin kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyorlar. Badem o anda ağrıyı kesmeyebilir ancak genel sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Soğuk Poşet

Kalp veya göğüs ağrısının yaygın sebeplerinden birisi kas gerilmesidir. Bu durumda egzersiz, başka aktiviteler veya travmadan dolayı göğsü bölgesinde ağrı olabilir.

Bu durumda bölgeye havluya sarılmış bir buz poşeti uygulamak şişmeyi ve ağrıları azaltabilir.

Sıcak İçecekler

Sıcak bir içecek gaz veya şişkinlik kaynaklı ağrının azaltılmasını sağlayabilir. Sıcak sıvılar sindirime de iyi gelirler.

Bazı içecekler bu konuda daha iyidirler. Örneğin hibisküs çayının şişkinliğin ötesinde faydalarının olduğu görülüyor.

Hibisküs tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir. Bu nedenle kalp komplikasyonlarını önlemeye destek olabilir.

Yemeklik Soda

Kalp ağrısı için bir diğer popüler öneri sıcak veya soğuk suya yemeklik soda katmaktır. Bunun sonucunda bazik bir sıvı ortaya çıkar ve ağrıya sebep olan mide asitlerinin azaltılmasını sağlayabilir.

Ancak 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre yemeklik soda kalp ağrısına iyi gelebilse de genel olarak kalp sağlığı üzerinde negatif etkilere sahip olabilir.

Sarımsak

Sarımsağın göğüs ağrısına iyi geldiği söylenir ancak bunu destekleyecek bilimsel veri yok.

İnsanlar dövülmüş sarımsağa bir iki karanfil ekliyor ve sıcak süte ekliyorlar. En yüksek fayda için sarımsakları çiğneyerek içmek gerekiyor.

Araştırmalara göre sarımsak kalp hastalıklarını tersine çevirmeye ve damarlardaki birikimi azaltmaya yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de reflüye yardımcı olabiliyor. İnsanlar reflüyü önlemek için onu yemekten önce veya sonra içiyorlar. Popüler olsa da iddiaları destekleyecek çok veri yok.

Elma sirkesinin çok az yan etkisi vardır ancak kan sulandırıcı kullananlar kaçınmalılar çünkü kanı iyice inceltebilir.

Aspirin

Göğüs ağrısı varsa aspirin almak isteyebilirsiniz. Ağrı kesici olan aspirin hafif vakalarda kalp ağrısını azaltabilir.

Araştırmalara göre düşük dozda devamlı aspirin kullanımı kalp krizlerini önleyebilir. Ancak kanama riskini arttırdığı için bu konu tartışmalı.

Uzanmak

Kalp ağrısı geldiğinde hemen uzanmak ama başı yukarıda tutmak biraz rahatlama sağlayabilir. Hafifçe dik bir pozisyon reflü kaynaklı ağrıya iyi gelir.

Zencefil

Diğer bitkiler gibi zencefilin de anti-inflamatuvar etkilerinin olduğu düşünülüyor. Ayrıca araştırmalara göre zencefilin mide sorunlarını hafiflettiği ve kusmayı önlediği belirtiliyor.

Zerdeçal Sütü

Zerdeçalın göğüs ağrılarını hafifletebilen anti-inflamatuvar özellikleri var.

Zerdeçal sütünde bir çay kaşığı zerdeçal ile bir bardak sıcak süt karıştırılır. Karışım yatmadan önce tüketilmeli.

Uzun vadeli kullanımda araştırmalara göre zerdeçalın bileşenleri kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı oluyorlar. Ayrıca kolesterolü de düşürebildiği belirtiliyor.

Kalp Ağrısının Sebepleri

Göğüste kalp ağrısının pek çok potansiyel sebebi var. Bunların bazılarının hemen tıbbi müdahaleye ihtiyacı olur. Bazıları ise iyi huyludur ve ev reçetelerine yanıt verirler.

Kalp ağrısının bazı yaygın sebepleri şöyle:

 • kalp krizi
 • dengede anjin
 • dengesiz anjin
 • mide yanması
 • reflü
 • kas gerilmesi
 • kasların sakatlanmaları

Kalp krizinin hemen tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Eğer kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız hemen doktora ulaşın.

Anjin ise koroner damarların tıkanması veya daralması sonucunda oluşur ve bu nedenle tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Muhtemel Komplikasyonlar

Göğüs ağrısı olduğunda temel endişe kalp krizi olmasıdır.

İnsanlar kalp krizinin belirtilerinin farkında olmalılar ve kalp krizi şüphesi varsa hemen tıbbi yardım almalılar.

Göğüs ağrısına ek olarak şu belirtiler olabilir:

 • boyun, çene veya kol gibi üst bedenin diğer bölgelerinde ağrılar
 • nefes darlığı
 • bulantı
 • baş dönmesi
 • soğuk terleme

Kadınlar da dikkatli olmalılar çünkü yoğun göğüs ağrısı ihtimalleri erkeklere göre daha azdır. Göğüs kısmında rahatsız edici bir basınç veya daralma hissetme ihtimalleri daha yüksektir. Kadınlarda diğer belirtilerin ortaya çıkma ihtimali de erkeklere göre daha yüksektir.