Bilimsel bir dergide yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, bilim adamları “interstitium” adlı yeni bir organ keşfettiler. Bu araştırmaya göre, interstitium, kalp ya da dalak gibi ayrı hücrelere sahip olmayıp, interstitium organların içlerini doldurmaktadır. İnterstitium, vücudun bağlarını, cildini ve tüm iç organlarının mukozasını sıvıyla doldurmaktadır.

İnterstitum, cilt altında dövme mürekkebinin bulunduğu yerdedir, vücutta aşırı miktardaki sıvı tutulur. Bilim adamları bu bölgenin en önemli özelliğinin, lenf kanallarıyla bağlantısı olan kanser hücrelerinin dağılımıyla ilgisi olabileceğinden bahsetmişlerdir. Yetişkin kök hücre araştırmacısı ve karaciğer hakkında patoloğu olan ve teşhis koyan ve bu çalışmayı yürüten bilim adamı Neil Theise’e göre, interstitum’un toplam hacmi yaklaşık 10 litre olmakla beraber, interstitum vücudun en geniş organıdır. Cildimiz vücudumuzun % 70’ini kaplayan en büyük organıdır diye bilinen yaygın inanç belki de bu buluştan sonra interstitium üzerine yoğunlaşacak.

Tıp dünyasındaki diğer uzmanlar, interstitium’un yeni bir organ olmadığını belirterek, Dr Theise’in keşfini sorgulamakta . Diğer bilim adamlarının bulguları doğru olsa da, yani belki bu buluş vücutta yeni bulunan bir organ olmasa da, interstitium bilim adamlarının vücut hakkında düşünme biçimini değiştirdi. Bildiğiniz gibi vücudumuzu saran bağ dokuar, lenf bezleri ve cilt hakkında yeni bilgilere göre, bu vücut dokuları sadece vücudun iletişim sistemini sağlamayıp, aynı zamanda duruş, dolaşım ve genel iyi oluş hali hakkında önemli bir rol oynamaktadır.

İnterstitium kanserin vücuda ilk bulaştığı dokudur. Vücutta tümör oluşturur, bu doku sayesinde, kanserin nasıl teşhis edilebileceği hakkında yeni çözümler ve tedaviler bulunması şansı olacaktır. Bu dokular arası sıvı, kanserin nasıl başladığı ve yayıldığı hakkında fikir sahibi olma olasılığımızı arttıracağı gibi, kanserin yapısına ve bağlanmasına odakla, sağlığın geleceği, vücudun kısımlarına ve genel iyi oluş haline odaklanabilir.