Zerdeçal, uzun senelerdir bir baharat, renklendirici ve tıbbi ürün olarak kullanılıyor ve zerdeçal esansı yağı da en sağlıklı anti-kanser ürünlerinden bir tanesi denilebilir. Zira zerdeçalın içerisinde antibiyotik özelliklere sahip olan 20 tane molekül mevcut ve 14 tanesi kanser önleyici etkiye sahip, 12 tanesi anti-tümör özellikte, 12 tanesi anti-enflamatuar etkiye sahipken 10 tanesi de antioksidan nitelikte. Dolayısıyla zerdeçalın zengin bir içerik listesine sahip olduğunu ve vitaminler, fenoller ve alkaloidler açısından da çok zengin olduğunu belirtmeden geçmemek lazım.
Zerdeçal yağı, zerdeçal tozu gibi anti-alerjik, antibakteriyel, antimikrobiyel, antimantar, antiparazitik, ve antiviral özelliklere de sahip. Rahatlatıcı özellikleri sayesinde iyi bir dengeleyici.

Zerdeçal Yağının 9 Faydası

Zerdeçal yağının kanserle savaşmaktan tutun da depresyona kadar iyi gelen yapısı onu potansiyel bir ilaç haline getiriyor. İşte onun en çok dikkat çeken 9 faydası.

Kolon Kanseri ile Savaşır

Japonya’nın Kyoto Üniversitesi’nde 2013 yılında yapılan bir araştırma, zerdeçalın içerisindeki curcumin madddesinin hayvanlarda kolon kanseri ile mücadelede ciddi bir etkisi olduğunu gösteriyor. Hem düşük dozlarda hem de yüksek dozlarda tümör oluşumları zerdeçal ile ortadan kaldırılmış. Bir diğer araştırmada ise kolon kanserinin önlenmesi hususunda da etkili olduğu belirtiliyor.

Nörolojik Hastalıkları Önleyebilir

Zerdeçal yağının içerisindeki turmerone maddesinin sinir sistemindeki mikroglia adı verilen ve bazen zararlı davranışlarda bulunabilen hücreleri durdurabildiği görülmüştür. Bu hücrelerin aktifleşmeleri çeşitli beyin hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır.
Hayvanlarda yapılan bir diğer araştırma ise termerone maddesinin nöral kök hücrelerin adedini arttırabildiğini gösteriyor. Dolayısıyla Parkinson gibi rahatsızlıklarda rejenerasyonu desteklemek için kullanılabiliyor.

Potansiyel Bir Epilepsi Tedavisi

Zerdeçalın antikonvülzan etkileri, kimyasal kaynaklı inmelere bir çözüm olabiliyor. Ayrıca zebra balıklarında iki adet inmeyi yöneten genin davranışını değiştirebildiği görülmüştür.

Artrit ve Eklem Problemlerine Yardımcı Olur

Çin ve Hint tıbbında geleneksel olarak kullanılan zerdeçal, artrit ve eklem problemlerine yardımcı oluyor çünkü içerisindeki aktif bileşikler enfeksiyona sebep olan faktörleri ortadan kaldırabiliyor. Bu nedenle zerdeçal yağı en iyi artrit çözümlerinden birisi olarak biliniyor.

Karaciğer Sağlığını İyileştirir

Karaciğer vücudumuzun en önemli detoksin organıdır ve onun durumu bütün bedenimiz üzerinde etkilere sahiptir. Zerdeçal ise karaciğer sağlığını iyileştirebilen en önemli baharatlar arasında. Zerdeçal verilen hayvanların kanlarında çok daha yüksek düzeyde antioksidanlar bulunmuş ve bu antioksidanlar karaciğer dokusundaki toksinleri de temizliyorlar.

Meme Kanseri ile Savaşabilir

Hücre Biyokimyası Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, zerdeçal yağındaki turmerone maddesinin istenmeyen enzim aktivitesini ve MMP-9 ile COX-2 kanser hücrelerini bastırabildiği görülmüştür. Ayrıca memedeki kanserli hücrelerin çoğalmasını, yer değiştirmesini de engelleyebildiği biliniyor.

Lösemi Hücrelerini Azaltabilir

Uluslararası Moleküler Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, zerdeçaldan ayrıştırılmış aromatik turmerone maddesinin, insanlarda lösemiye sebep olen Molt 4B ve HL-60 hücrelerinin programlı hücre ölümünü hızlandırabildiğini gösteriyor. Ancak aynı araştırma bu maddenin insanlarda mide kanseri hücrelerine herhangi bir etkisinin bulunmadığını da belirtiyor.

Depresyon ve Anksiyeteye İyi Gelir

Zerdeçal yağı, iyi bir rahatlatıcı ve dengeleyicidir. Bu konuda depresyon ve anksiyeteye karşı büyük etkilerinin olduğu biliniyor ve insanlarda pozitif düşünceyi tetikleyen kimyasallara sahip. Plasebo kontrollü gerçekleştirilen deneylerde, depresyondaki 56 kişinin zerdeçalın içerisindeki curcumin maddesi ile pek çok semptomdan kurtuldukları görülmüştür.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Zerdeçal yağının anti-enflamatuar etkileri onun burun rahatsızlıkları ve soğuk algınlığı konusunda etkili olmasını sağlar. Sıcak suya bir kaç damla damlattıktan sonra buharı çekmek işinize yarayacaktır.