Karabuğday, yüzlerce yıldır Asya ülkelerinde bolca tüketilen, besin maddeleriyle dolu, glütensiz bir tohumdur ve şimdi birçok sağlık yararı nedeniyle Amerika, Kanada ve Avrupa’da gittikçe popüler hale geliyor. Çoğu kişi, karabuğdayı genel tahıl olarak düşünürken, aslında hem protein hem de lif açısından yüksek bir tohumdur. Kalbi ve kalp sağlığını destekler ve diyabet ve sindirim bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilir. Sıklıkla “süper besin” olarak adlandırılan besin maddeleri ve antioksidanlar (rutin, tanen ve kateşin gibi) ile doludur.

Son zamanlarda şöhrete kavuşmasına rağmen, karabuğday aslında uzun bir geçmişi olan eski bir tahıldır. Günümüzde kara buğday; yüksek oranda amino asit, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olduğu için, nispeten az kalorili olması ve neredeyse hiç yağ içermemesi nedeniyle, bitki esaslı ve gluten tüketmeyen kişiler arasında favoridir. Karabuğdayın diğer tahıllarla karşılaştırıldığında önemli bir yararı da, kendisine özel biyolojik aktiviteler veren benzersiz bir amino asit kompozisyonuna sahip olmasıdır. Bunlar, kolesterol düşürücü etkiler, antihipertansif etkiler ve kabızlığı azaltma yoluyla sindirimi iyileştirmektir.

Karabuğday, genellikle çiğ kabuğu soyulmuş olarak veya un formunda bulunur. Her ikisi de sayısız şekilde kullanılabilir. Güveçlere, çorbalara veya soğuk salatalara pişmiş olarak ekleyebilirsiniz; işlenmiş kahvaltılık tahılların yerine kullanabilirsiniz veya kekler ve ekmeklerde karabuğday unu kullanabilirsiniz.

İsmine rağmen, karabuğday aslında herhangi bir buğday veya protein gluteni içermez. Karabuğdayın bitki kısmı, kuzukulağıgiller ailesinin bir üyesidir ve buğday, arpa veya çavdar gibi gluten içeren tanelerle tamamen alakasızdır. Bu nedenle, alerjiye veya sindirim sorunlarına neden olmaksızın bol miktarda glutensiz pişmiş ürünlerde kullanılabilir.

Karabuğday Besin Değerleri

Bir fincan pişmiş karabuğday aşağıdakileri içerir:
155 kalori
6 gram protein
1 gram yağ
33 gram karbonhidrat
5 gram lif
Sadece 1.5 gram şeker
86 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 34’ü)
86 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 21’İ)
118 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 12’si)
6 miligram niasin (Günlük ihtiyacın % 8’i)
1 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 7’si)
34 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 7’si)
0.13 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
24 miligram folat (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
0.6 miligram pantotenik asit (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

Kolesterol ve Kan Basıncı Seviyelerini Düşürerek Kalp Sağlığını Geliştiriyor

Klinik çalışmalarda bulgular, karabuğdayın, inflamasyon ve sağlıksız kolesterol düzeyleri düşürmesine yardımcı olurken kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Karabuğday tüketimi, serum total kolesterol düzeyleri düşüklüğü ile ilişkilidir; buna ek olarak, HDL “iyi” kolestrolü artırırken, LDL “kötü kolesterol” seviyelerini de düşürür. Karabuğdayda bulunan bir fitol üreticisi olan rutin maddesi, kardiyovasküler sağlık için önemli bir antioksidandır. Bu fitobesin; dolaşım sistemini destekler ve karabuğdayın yüksek lif içeriğiyle birlikte; tansiyon ve yüksek kolestrol ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Hastalıkla Mücadele Eden Antioksidanlar İçerir

Karabuğday, beyin, karaciğer ve sindirim sağlığını desteklemenin yanı sıra kanser veya kalp rahatsızlığı oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilecek koruyucu fenolik bileşikler ve antioksidanlar içerir. Oligomerik protonosiyanidinler gibi flavonoidler de dahil olmak üzere içerisindeki antioksidanlar karabuğdayın gövdelerinde ve tohumlarında bulunurlar, ayrıca toprak karabuğday ununda da bulunurlar.
Karabuğdayın polifenolik antioksidanları, reaktif oksijen türü ya da “oksidatif stres” olarak da adlandırılan serbest radikal hasarına karşı terapötik ajanlar olarak görev yapmaktadır. Antioksidanlar DNA’yı hasardan korumak ve inflamasyonu ya da kanserli hücre oluşumunu önlemek suretiyle hücresel fonksiyonları desteklemektedir.

Yüksek Sindirilebilen Proteinler İçerir

Karabuğday, bitki esaslı proteinlerin mükemmel bir kaynağıdır ve on iki amino asidi de içerir. Bunlar enerji, büyüme ve kas sentezini destekleyen, protein yapı taşlarıdır. Aslında, karabuğday herhangi bir pirinç, buğday, darı veya mısırdan daha fazla proteine sahiptir. Karabuğday taneleri her 100 gram için kabaca 11-14 gram protein içerir, bu da, kinoa veya baklagiller kadar yüksek değildir, ancak en sık tüketilen tahıllardan daha yüksektir.
Vejetaryen veya veganlar için kara buğday, düzenli olarak tüketmek için mükemmel bir besindir çünkü iki tür temel amino asit sağlar, vücut bu türleri kendi başınıza yapamaz ve sadece yediğiniz gıdalardan alabilirsiniz. Karabuğday, lisin ve arginin olarak adlandırılan gerekli asitler içerir. Bu spesifik amino asitler pek çok diğer genel hububat veya tam tahılda bulunmaz, bu nedenle karabuğday tüketmek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel proteinleri almanızı kolaylaştırır.

Yüksek Lif İçeriği Sindirimi Geliştirmeye Yardımcı Olur

Karabuğday, her bardakta yaklaşık 6 gram diyet lifi sağlar ve bu sizi doyurmaya yardımcı olur ve besin transitini sindirim sistemi yoluyla hızlandırır. Bu durum, bağırsak hareketlerini düzenlemek için önemlidir. Karabuğday, sindirim sistemi içindeki oksidatif stresini önleyerek sindirim organlarını kanser, enfeksiyon ve diğer olumsuz belirtilerden bile koruyabilir.

Kore Bucheon Üniversitesi Gıda ve Beslenme Departmanı araştırmacıları, hayvan çalışmalarında karabuğdayın etkilerini test ettiklerinde, karabuğday tüketen hayvanların karaciğer, kolon ve rektumlarında daha yüksek antioksidan aktiviteler gördüler.

Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olabilir

Birçok diğer karbonhidrat ve kepekli tahıllarla karşılaştırıldığında, karabuğdayın glisemik indeksi düşüktür. Karabuğdayda bulunan kompleks karbonhidratlar kan dolaşımına yavaşça emilir ve böylece kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize ve sürdürülebilir enerjiyi desteklemenize yardımcı olur. Bu, iltihaplanma, yorgunluk ve hatta şeker hastalığı veya metabolik sendroma yol açabilecek kan şekeri düzeyleri arasındaki dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olur. Çalışmalar, diyabetik hastaların iki ay boyunca karabuğday tüketmesinin ardından, kan şekeri kontrolünde iyileşme sağladığını ve hiçbir ilaç kullanılmadan insülin direncinin azaldığını buldu.

Gluten içermez ve Alerjik Değildir

Karabuğday arpa tadına, görünüşüne, boyutuna ve dokusuna çok benzer, ancak onun aksine sıfır gluten içermek gibi avantaja sahiptir. Karabuğday, çölyak hastalığı olan veya gluten hassasiyeti olan herkes için güvenlidir ve buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten içeren tahılların yerine geçer.

Unutmayın ki, karabuğday bir tahıl değildir, aslında bir tohumdur! Karabuğday ve buğday, tamamen farklı botanik ailelerden gelmektedir ancak aynı şekilde çoğaltılabilir. Gluten içeren tahıllardan kaçınılması ve yerine karabuğday kullanılması, şişkinlik, kabızlık, diyare ve hatta sızdıran bağırsak sendromu gibi sindirim bozukluklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Önemli Vitaminler ve Mineraller İçerir

Karabuğday taneleri ve unları, enerji artırıcı B vitaminleri, manganez, magnezyum, çinko, demir ve folat içeren minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Karabuğdayın magnezyum içeriği, sindirimin iyileştirilmesine ve kas gelişimine yardımcı olurken; stresin vücut üzerindeki olumsuz etkilerine karşı savaşır. B vitaminleri, manganez, fosfor ve çinko, sağlıklı dolaşım ve kan dolaşımı işlevleri ile birlikte depresyon, kaygı ve baş ağrılarıyla savaşan beyindeki sinir iletici sinyalizasyon için de gereklidir.