© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kansızlığa yüksek tansiyona, işte Karahindiba Çayının Faydaları

Karahindiba, papatyagiller ailesinden olan şifalı bir bitkidir. Karahindiba çiçekleri, yaprakları ve kökleri tedavi amaçlı olarak kullanılır. Anavatanı tam olarak bilinmeyen karahindiba, yaz mevsimi bitkisidir. Karahindiba bitkisinin süte benzer acı bir suyu vardır. Karahindiba bitkisi alternatif tıp tarafından sinirsel hastalıklar, bünye güçlendirmek, kanı temizlemek, lenf düğümleri iltihabını kurutmak, karaciğer böbrek temizlemek, eklem hastalıkları tedavisi, vitamin eksikliği, kronik yorgunluk ve cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.

Karahindiba çayı nasıl yapılır?

Karahindiba çayı hem kurutulmuş yapraklardan ya da kavrulmuş köklerinden yapılır. Aktarlarda her iki çeşidini de bulabilirsiniz. Karahindiba yapraklarını tek başına demleyerek içebilirsiniz. Sadece demlenmiş çayı çok bekletmeden tüketin. Tadı acılaşabilir. Karahindiba köklerini ise başka baharatlarla karıştırarak acı tadını kırabilirsiniz. Yine de çok bekletmeden içmelisiniz.

Karahindiba çayının faydaları listesini ise şöyle sıralayabiliriz:

Kemik Sağlığı: Karahindiba kemiklerin büyümesi ve gücü için gerekli olan kalsiyum açısından zengin ve yaşlanmaya bağlı hasardan kemikleri korumak için de vitamin-C ve luteolin gibi antioksidanlar bakımından zengindir.
Karaciğer Bozukluğu: Karahindiba çayı birçok yönden karaciğere destektir. Vitamin-C ve luteolin gibi antioksidanlar karaciğerin yenilenmesine katkı sağlar. Safra kesesi ve sindirim yollarına da olumlu etkileri vardır.
Diyabet: Karahindiba çayı, kan şekeri düzeyini kontrol altına alırken aynı zamanda pankreastan insulin üretimini de uyarmaktadır. Karahindibanın diyabet üzerindeki etkisi sadece bu kadar da değildir. Diüretik yapıda olması nedeniyle böbrekleri çalıştırarak, aşırı şekerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olabilir. Ancak ilaç etkileşimleri göz önüne alınırsa, eğer şeker düşürücü veya diüretik ilaçlar da kullanılıyorsa, uzun süreli veya aşırı miktarda karahindiba tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Cilt bakımı: Karahindiba bitkisinin sap ve köküne yakın kısımdan çıkan süt; alkalin, antiseptik ve antifungal bileşikler içerir. Bu süt tabiki uzman denetiminde uygulandığında egzama, kaşıntı, sivilceler gibi cilt sorunlarına da olumlu etki vermektedir. Karahindiba çayı da hormonları dengelediğinden sivilce ve akne sorunu çekenler için oldukça etkilidir. Ter ve idrar akışını hızlandırdığından hızlı iyileşme sağlayabilir.

Zayıflamak: Karahindiba çayı, hormonları dengeleyip tokluk süresini uzatması düşük kalori alımı sayesinde zayıflamak isteyenler için ideal bir besindir.

Kanserden korunma: İçerdiği yüksek orandaki C vitamini ve luteolin gibi maddeler çok etkili antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca luteolin maddesinin kanser hücrelerini zehirlediği iddia edilmektedir.

Kansızlık: Karahindiba çayı demir, önemli vitaminler ve protein içeriği ile başarılı bir besindir. Bu sebeple kansızlık için de doğal bir destek besindir.

Yüksek Tansiyon: Çok yüksek potasyum içeriği ve diüretik özelliği birleşince doğal bir tansiyon düşürücü çaydır.

Peki halk arasında karahindiba çayının en bilinen şekilde faydalarına gelince:

• Anne sütünü arttırır.
• Uykusuzluğa iyi gelir.
• Karaciğer şişkinliğini indirir.
• Göğsü yumuşatarak öksürüğü geçirir.
• Sarılıkta ve gut hastalığında yararlıdır.
• İdrar söktürücü özelliği vardır ve safra salgılarını arttırır.
• Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardım eder.
• Mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını gidermekte yararlıdır.

Ancak unutulmaması gereken en önemli konu hamilelerin bitki çayı kullanmadan önce kesinlikle doktorlarına danışmaları gerektiğidir. Ayrıca sağlıklı kişilerin de bitki çayları içerken gün içinde tükettikleri sayıya dikkat etmeliler. Bitki çaylarının faydaları saymakla bitmez ama çok fazla tüketildikleri zaman da zararlı olduklarını artık hepimiz biliyoruz.

One thought on “Kansızlığa yüksek tansiyona, işte Karahindiba Çayının Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hülya Sağlam dedi ki:

    Peki bu çayı günde 1 incen olarak tuketebilirmiyiz