© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Karakterine göre iş seçimi

Karakterine göre iş seçimi

Aslında kişiliğinize göre bir işte mi çalışıyorsunuz? Sizi ifade eden, çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden, eğlenerek mi çalışıp hayatınızı kazanıyorsunuz? Yoksa üniversite sınavında tesadüf puanını tutturduğunuz ve çalışmak için yaşadığınız bir mesleği mi yapıyorsunuz?

Bunu anlamak için bir test yapalım o zaman, bu testi uygularken lütfen dürüst olun çünkü doğru ya da yanlış diye bir cevap yok:

  • Hangi sözcük sizi tanımlar?

A) Yaratıcı B) Arkadaş canlısı C) Zeki ve Analitik                                             

Bu seçeneklerden yaratıcılığı seçtiyseniz, sizin sanatla veya tasarım ile ilgili işlerde başarılı olacağınızı söylemek abes kaçmaz. Eğer arkadaş canlısı tanımı sizi en çok tarif eden şıksa,  sosyal olan insanlarla konuşabileceğiniz işler örneğin, bir halkla ilişkiler ya da bir mekanın işletmeciliğini yapabilirsiniz muhtemelen sizin işinizde hem mutlu hem de başarılı olmanızı sağlayacaktır. Zeki ve analitik şıkkını işaretlediyseniz, tam bir görev adamı olabilirsiniz muhtemelen mühendislik ve bilimsel araştırma gibi iş alanları sizi tam ifade eden alanlar olabilir.

  • Çalışma şekliniz nasıldır?

A) Geceyi gündüze katarak çok çalışırım B) Çok hızlı çalışır hemen bitiririm C) Zamanımı akıllıca kullanarak çalışırım

Çalışma şekliniz kişiliğinizi yansıtır. Geceyi gündüze katarak çalışıyorum diyorsanız, siz çok disiplinli, güvenilir ve verici bir insan olarak değerlendirilebilirsiniz bunun yanısıra mükemmeliyetçi bir tarafınız da olabilir. B şıkkı sizi daha çok ifade ediyorsa aceleci ve çabuk sıkılan biri olabilirsiniz bir yapınız olduğu çıkarımı yapılabilir. Dikkatiniz yoğun biriyseniz işinizde aksaklıklar çıkmayabilir fakat araştırmalara göre fazla hız hata yapma olasılığını çoğaltabilir. Zamanı akıllıca kullanır, az çalışır fakat verimli çalışırım diyorsanız muhtemelen siz planlamaya bilen ve plan sayesinde işinizi fazla vakit harcamadan halleden biri olabilirsiniz.

  • Hangi meslek alanı size yakın?

A) Sanat  B) Bilim&Matematik  C) Tarih  D) Spor

A şıkkını seçtiyseniz muhtemelen müzik, resim, tasarım, oyunculuk, ve dans gibi alanlardan birine eğilimlisiniz. Sanat yaparak yaşamımı kazanmak istiyorum fakat para kazandırmıyor diyorsanız, işinizin yanısıra bu sevdiğiniz alana zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Muhtemelen size enerji ve hayat motivasyonu verecektir. Bilim size çekici geliyor ve araştırma yapmak sizi heyecanlandırıyorsa artık internet vesilesiyle, ilgi alanları aynı olan insanların dünyanın neresinde olursa olsun iş birliği içine girip çalışma ortaklığına girdiklerini görebilirsiniz. Üniversiteler ya da devletler de fikriniz ne ise o araştırma için destek bütçesi sağlıyor. Hayır bana tarihle ilgili konular çekici geliyor diyorsanız, tarihi yerleri gezmek, o tarz kitaplar okumak ve sonrasında bir rehber olarak görev yapmak  ya da tarih yazarı olmak sizi besleyecektir. Spor seçeneği tüm bunlardan ayrılan farklı bir beceri ve zeka türüne sahip olduğunuzu gösterir. Muhtemelen sabah 9 akşam 5 gibi bir meslekte mutsuz olacaksınızdır.

  • Hangi film türünden en çok hoşlanırsınız?

A) Macera & Heyecan B) Komedi & Romantik C) Belgesel

Macera filmleri yeri geldiğinde gerilimli yeri geldiğinde korkutucu olabilir. Heyecanı ve adrenali arttıran bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız muhtemelen yolculuk yapmayı seven hareketli biri olabilirsiniz. Eğer bu tarz filmler tam beni ifade ediyor diye kendinizi tanımlıyorsanız muhtemel dürtüsel olabilirsiniz yani hemen kafasına esitiğini yapan ve risk almayı seven bir yapınız olabilir. Komedi filmlerine olan eğilim kişinin gülmeye ihtiyacının yanısıra hayata da espri ile baktığını gösteren bir ipucu verebilir. Genelde yüksek enerjili olup bulunduğu ortamı renklendiren kişilerdir. Reklam sektöründe, standup komedi veya radyo veya televizyon programı sunucusu olabilirler. Romantizm ihtiyacı, aşka ve yaşadığı ilişkiye fazla anlam yükleyen sevgilisinden beklentisi yüksek biri olabilirsiniz. Evimin kadını olayım, çocuklarıma bakayım, eşim para işlerini halletsin hatta beni çok sevsin, sürpriz yapsın, hediyelere boğsun, beni dinlesin, bana saygı duysun, bana sadık olsun ve hayatının odağında sadece beni tutsun diye düşünüyorsanız, realiteden fazlaca kopmuş olabileceğinizi söylemek uygunsuz olmayacaktır. Belgesel seçeneği tam benlik diyorsanız, araştırmacı ve öğrenmeye açık olduğunuzu gösterir.

  • İlk olarak hangi problemi çözerdiniz?

A) Ekonomi B) Sağlık  C) Eğitim

Şıklar arasında hangi konunun acil olarak çözülmesini istiyorsanız o konuyu çözme yeteneğinizin de daha iyi olduğunu gösteren bir işarettir. Yani doğalında o konunun yetkinliğinde olduğunuzu gösterir. Ekonomist, doktor ya da öğretmen diye sadece üç seçenek gibi düşünmeyin bu konuları kapsayan yakın mesleklere yatkınlığınızı ve sizi hem memnun edip hem de fayda sağladığınızı hissettirecek bir mesleği icra edebilirsiniz.

Düşünce tarzınız, hayat temponuz, olaylara yaklaşımınız hangi meslekte başarılı olacağınızı gösterir. Hayatımızın büyük bir kısmını iş yaparak, çalışarak geçirdiğimizi düşünürsek, işkence çeker gibi iş yapmak yerine, keyifle ve zamanın hızlıca akıp giden bir meslek sahibi olmak için kişinin kendini iyi tanıması gerekir. İşe mükemmeliği geçiren, kişinin o işten ne kadar keyif aldığı ile orantılıdır ve mutlaka bu durum kişiye başarıyı getirir.

Konu ile ilgili sorularınız ya da paylaşacaklarınız varsa;  zeynepeylemsenkal@fransizlape.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Psikolog “Uzman sporcu psikoloğu”

Zeynep Eylem Şenkal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir