Karma ciltler için günlük bakım rutini belirlemek bazen zor olabiliyor. Çünkü karma ciltler bazen kuruluk yaşarken bazense yağlılık yaşayabiliyor.

Karma cilt bakımı kolay olmasa da yüzünüzdeki kuru bölgeleri nemlendirmek ya da cilt parlamasıyla başa çıkmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor.

Karma Cilt Nedir?

Karma ciltlerin cilt bakım rutinine geçmeden önce karma cildin nasıl olduğundan bahsetmek gerekir.

Cildinizin karma olup olmadığını anlamak için yüzünüzün bazı bölgelerinde yağlılık hissederken bazı bölgelerinde ise kuruluk hissedebilirsiniz. Karma ciltlerde özellikle T bölgesinde yağlanma görülürken yanaklarda ise kuruluk görülür.

Karma Cilt Neden Olur?

Karma cilde neden olan bir faktörden bahsetmek mümkün değildir. Genetik olarak belirlenmiş olan karma cilt, hormonal ve mevsimsel olarak değişim yaşayabilir.

Bazense yaş ilerledikçe cilt daha kuru ve daha az yağlı hale gelebilir ve hormonal değişimlere tepki gösterebilir. Hormon kaynaklı ciltte görülen diğer değişimler, adet dönemleri ve doğum kontrol haplarından da kaynaklanabilir.

Karma Cilt Belirtileri

Yağlı ve kuru cildin bir arada bulunduğu karma cildin belirtileri herkeste farklı olabilir. Cildinizin karma olup olmadığını anlamanızın tek bir yolu bulunmamaktadır. Yani cildinizin her zaman yüzde 10 kuru ve yüzde 40 yağlı olduğunu söylemek mümkün değildir.

Ciltte yağlılık olduğunu gösteren belirtilerden bazıları şu şekildedir:

 • Parlayan cilt
 • Genişlemiş gözenekler
 • Akne

Ciltte kuruluk olduğunu gösteren belirtilerden bazıları ise şu şekildedir:

 • Pullanma
 • Kızarıklık
 • Gerginlik ya da pürüzlülük hissi

Karma cilt için belirleyeceğiniz günlük bakımda seçeceğiniz ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle yağlı bölgelerin daha yağlı hale gelmesinin önüne geçmek ve kuru bölgeleri nemlendirmek için nazik ürünlere yönelmelisiniz. Ve cildinizde farklılık olan bölgelere o bölgenin ihtiyacı olan ürünü özel olarak uygulamalısınız.

Karma ciltlerin sabah uygulayabilecekleri bakımda kullanabilecekleri ürünlerden bazıları şunlardır:

 • Temizleyici: Geceden kalan kalıntıları temizlemek için gerekir.
 • Tonik: Temizleyicinin yok edemediği yağları yok etmek ve cildin pH seviyesini dengelemek için önemlidir.
 • Serum: Serumlar, cildin nemlenmesini ve korunmasını sağlar. Karma ciltler, hyaluronik asitten oldukça memnun kalacaktır.
 • Nemlendirici: Kuru bölgeler için kremsi ve yağlı bölgeler için su bazlı hafif nemlendiricilere bakabilirsiniz.
 • Güneş kremi: En az SPF 30 güneş kremi kullanmalısınız.

Akşam rutininizde ise şu ürünlere yer verebilirsiniz:

 • Makyaj temizleyici: Makyaj yapıyorsanız, gözeneklerinizin temizlenmesi ve nefes alması için misel su kullanmanız iyi olacaktır.
 • Temizleyici: Makyaj kalıntılarını ve kirleri temizlemek için misel su dışında temizleyici kullanabilirsiniz.
 • Soyucu: Haftada bir kez cildinizdeki ölü hücreleri ortadan kaldırmak için soyucu bir ürüne şans verebilirsiniz.
 • Kağıt maske: Haftada bir kez cildinize ekstra bakım yapmak için kağıt maske kullanabilirsiniz.
 • Serum ya da nemlendirici: Akşamları daha güçlü ürünler kullanabilir ve kuru bölgeleri yoğun bir şekilde nemlendirebilirsiniz.

Cildinizin farklı ihtiyaçlarına yönelik sizler için seçtiğimiz 10 ürüne aşağıda göz atabilirsiniz.

 1. Bioderma Sensibio H2O Misel Su

Makyaj yapın ya da yapmayın, cildinizi arındırmak için sabah ve akşam iyi bir misel su kullanabilirsiniz. Bioderma Sensibio H2O Misel Su, hassas çitler de dahil tüm ciltler için uygun olduğundan dolayı karma ciltler de bu ürünü kullanabilir. İçerisinde bulunan salatalık özü ile cildi sakinleştiren misel suyu hem sabah hem de akşam kullanabilirsiniz.


 

 1. Bioderma Sébium Foaming Gel

Bioderma Sébium Foaming Gel, karma, yağlı ve akne eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilmiş bir yüz temizleme jelidir. Cildi fazla yağdan arınmaya ve arındırmaya yardımcı olmayı hedefleyen bu ürün ile cildinizi kurutmadan nazikçe temizleyebilirsiniz. Hem sabah hem akşam bakım rutininize dahil edebileceğiniz Bioderma Sébium Foaming Gel, cildinizin pH seviyesi ile uyumlu olduğu için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak yüzünüzde çok kuru bölgeler varsa ürünü buralara temas ettirmeden yalnızca yağlanan bölgelerde de kullanabilirsiniz.


 

 1. L’Oréal Paris Değerli Çiçekler Temizleme Jeli Normal ve Karma Ciltler

Cildinizdeki yağlı bölgeler az ise normal ve karma ciltler için özel olarak tasarlanmış bir temizleyici de kullanabilirsiniz. L’Oréal Paris Değerli Çiçekler Temizleme Jeli’nin normal ve karma ciltler için üretilmiş versiyonu ile gözeneklerinizi arındırabilir ve cildinizin mat bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Cildinizi kurutmadan ve gerginlik hissi yaratmadan temizleyen bu jel temizleyici ile tüm gözeneklerinizin arındığını hissedeceksiniz.


 

 1. L’Oréal Paris Değerli Çiçekler Tonik Normal ve Karma Ciltler

Cildinizi temizledikten sonra yatıştırmak ve cildinizin pH seviyesini dengelemek için tonik kullanmak isteyebilirsiniz. İçerisinde bulunan gül özleri ile cildi yumuşatmayı ve lotus özleri ile cildi dengelemeyi ve korumayı vadeden bu tonik ile cildinizin rahatlamasına, ferahlamasına ve pürüzsüzleşmesine yardımcı olabilirsiniz.


 

 1. L’Oréal Paris Revitalift Filler %1.5 Saf Hyaluronik Asit 

Cilt tipinden bağımsız olarak herkesin hyaluronik aside ihtiyacı vardır. Cildinizin dolgun ve genç görünmesini ve nemlenmesini istiyorsanız, cilt bakım rutininize hyaluronik asit dahil etmeyi düşünebilirsiniz. L’Oréal Paris Revitalift Filler %1.5 Saf Hyaluronik Asit serumu, cildinizi temizleyip kuruladıktan sonra hem sabah hem de akşam 2-3 damla şeklinde uygulayabilir ve üzerine her zamanki nemlendiricinizi sürebilirsiniz.


 

 1. LA ROCHE-POSAY Hyalu B5 

Hyaluronik asidi birlikte kullanabileceğiniz en iyi içeriklerden bir tanesi, B5 vitamini veya diğer adıyla pantotenik asit olmaktadır. LA ROCHE-POSAY Hyalu B5 serumda bir araya gelen hyaluronik asit ve B5 vitamini, cildinizdeki kırışıklıkları ve ince çizgilerle savaşmayı ve yorgun cilt görünümünü ortadan kaldırmayı hedefler. Karma ciltlerin kullanımına uygun olan bu serum ile cildinizin dolgun görünmesine yardımcı olabilir ve cilt bariyerinizi onarabilirsiniz.


 

 1. Garnier Nem Bombası Ferahlatıcı Kağıt Maske

Cildinizi ara sıra şımartmak içim haftada bir kağıt maske uygulayabilirsiniz. Bunun için elbette karma ciltler için tasarlanmış maskeleri tercih etmeniz gerekiyor. Garnier Nem Bombası Ferahlatıcı Kağıt Maske karma ve yağlı ciltler için tasarlanmıştır. Cildi yoğun bir şekilde nemlendirmeyi ve gözenek görünümünü azaltmayı hedefleyen bu maskenin içerisinde yer alan yeşil çay özü ve hyaluronik asit ile cildinizin canlandığını hissedeceksiniz.


 

 1. Simple Detox Yağ İçermeyen Sıvı Nemlendirici 

Cildinizin yağlı olduğunu hissettiğiniz dönemlerde kullanmak için su bazlı bir nemlendirici arayışındaysanız, Simple Detox Yağ İçermeyen Sıvı Nemlendirici’ye şans verebilirsiniz. Kusursuz ve mat cilt görünümünü hedefleyen bu jel nemlendirici, yağlı ve akneli ciltler için idealdir. Yüzünüzde yağlı olan bölgelere bu nemlendiriciyi kullanabilir ve diğer bölgeler için farklı bir nemlendirici tercih edebilirsiniz.


 

 1. LA ROCHE-POSAY Saf C Vitamini Legere Karma Ciltler 

Cildinize nem kazandırmak haricinde yaşlanma ile savaşmak istiyorsanız, yaşlanma karşıtı ürünler kullanmalısınız. LA ROCHE-POSAY Saf C Vitamini Legere Karma Ciltler için özel olarak geliştirilmiştir ve aynı zamanda yaşlanma karşıtıdır.  İçerisinde yer alan saf C vitamini, Madecassoside, Hyaluronik Asit ve Nörosensin sayesinde cildi onaran, dolgunlaştıran ve yaşlanma belirtileriyle savaşan bu kremi karma cildiniz için tercih edebilirsiniz.


 

 1. Bioderma Photoderm MAX Aquafluid SPF 50+ 

Tüm bakım rutininizde atlamamanız gereken adımlardan en önemlilerinden bir tanesi elbette güneş kremi kullanmaktır. Bioderma Photoderm MAX Aquafluid SPF 50+ tüm ciltler için uygun bir güneş kremi olduğu için karma cildinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Su bazlı ve akışkan dokuya sahip olan bu kremi kullandığınızda hem cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyabilecek hem de cildinizin daha mat görünmesini sağlayabileceksiniz.