Son içeriklerimde sizlerle; doğal terapiler, özellikle de aromaterapik yağlar ile cilt ve güzellik sırlarımı paylaştım. Bu yazıda, bana çok sorduğunuz sorulardan bir tanesinden bahsedeceğim; “kaş ve kirpik dökülmeleri için neler yapabiliriz?”. Sizler için, kaş ve kirpiklerin gürleşmesini sağlayan bir serum karışımım var. Buyrun başlayalım!

Kaş ve Kirpik Gürleştirici Serum

• 1 çay kaşığı argan yağı,
• 2.5 ml avokado yağı (1/2 çay kaşığı)
• 25 gr tatlı badem yağı ( 1 çay kaşığı)
• 10 gr susam yağı (1/2 çay kaşığı)

Bu tarifte, aktarlardan almanız gereken bazı yağlar var. Bunları aktarların dışında; sevgili Aslı’nın www.homemadearomaterapi.com adresinden ya da aromaterapiye gönül vermiş ve tıbbi aromaterapi konusunda değerli çalışmalar yapan sevgili Hülya Kayhan’ın www.artdehuile.com internet sitesinden de alabilirsiniz. Bunların dışında ben, Watsons mağazalarında bulabileceğiniz Wabi-Sabi ürünlerini ve Defne Essencia yağlarını da seviyorum.

Saç, tırnak, kirpik gibi şeyler, keratin içerir ve keratin oluşumunu tetikleyen ve var olan keratin dokusunun üzerine bir film kaplayarak, onun daha çok beslenmesini sağlayan ürünlere ihtiyacımız var. Bunlardan en önemlisi ise argan. Argan yağı; Fas’ta yetişen bodur bir bitkiden elde edilir ve onarıcı etkisi E vitamininden 150 kat daha fazladır. Bu nedenle argan yağını; saç, kaş, kirpik bakımında ve de tırnaklarınızda çatlama olduğunda kullanabilirsiniz. Bugün de kaş ve kirpik serumumda, argan yağı kullanacağım.

Onun dışında, avokado yağı var. Avokado yağı, yağlı bir ürün; ancak, özellikle saçta ve kirpik gibi keratin içeren bölgelerde gürleştirici ve kıvırıcı etkiye sahip. Tatlı badem yağı da olmazsa olmaz. Bu yağını çok kullanıyorum, çok da seviyorum. Bir de susam yağı var. Susam yağı; özellikle saç bakımında ve kaş ve kirpik dökülmelerinde çok etkilidir. Bunların dışında, Hint yağı da kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Yağları küçük bir şişede karıştırın ve kapağını sıkı bir şekilde kapatın. Karışımı; oda sıcaklığında, güneş görmeyen bir ortamda saklayın. Kullanımına gelince; karışımı, bir kirpik fırçası yardımıyla önce elinize sürün. Bu, fazla yağı almanızı sağlayacak. Daha sonra, fırçayı kaşlarınıza ve kirpiklerinize sürün. Minik bir damla yeterli olacaktır.

Ben de, geceleri makyajımı ve cildimi temizledikten sonra; yatmadan önce bu karışımı sürüyorum. Bir dönem ipek kirpik kullandığım için kirpiklerim dökülmüştü ve bu karışımla toparladığımı söylemeliyim. Bu yağ karışımını, doğal bir ürün olduğu için her akşam kullanabilirsiniz. Aynı ürünü, saçınıza da sürebilirsiniz; ancak, saç için size ayrı bir serum tarifim olacak. Bugünlük benden bu kadar. Umarım yazımı beğendiniz. Hoşçakalın!