© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Katı gıdalara geçişi bebeğin yönlendirmesine müsaade edin

Altı aylık anne sütü veya mamadan sonra bebeğin gerçek katı gıdalara geçmesi siz ve onun için heyecanlı bir dönemdir. Fakat bu büyük geçişe dalmadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

Bebeğim Gerçekten Gıdalar İçin Hazır mı Yoksa Bu Benim Fikrim mi?

Bazı bebekler annelerinin yemeklerine beşinci ayda el atmaya başlarlar. Bazıları ise altıncı ayda onlara önerene kadar tamamen ilgisiz kalırlar. Bu konuda acele etmemek gerek. Konuyu doktoru ile görüşün ancak bebek katı gıdalara pek ilgi göstermiyorsa endişe etmeyin. 17. haftadan önce katı gıdaların verilmesinin egzema, alerjiler ve çölyak hastalığı ile bağlantısının olduğu biliniyor.

Sorumluluk Alacak Şekilde Besleyebilir misiniz?

Bebeğinizin kucak mı istediğini yoksa onu yere mi bırakmanızı istediğini bakarak anlayabiliyor musunuz? Aynı şeyi gıdalar konusunda da yapmanız gerekecek. Tatlı patatesinin tadını ve dokusunu seven bir bebek düşünün ve bu nedenle yavaşça yutuyor olsun. Ebeveyni gülümser ve ona başka bir ısırık daha önerir. Bu bebek yemeklerle sağlıklı bir ilişki geliştirir. Ondan tamamen keyif alır ve tokluğunu hissedecek kadar vakti olduğundan yemeyi bırakabilir.

Fakat ebeveynleri ağzına sürekli daha fazla kaşık tıkıyorsa ve daha ağzındakini yutmadan ağzını açmasını istiyorsa? Doyduğunu belirtmek için kafasını çevirmesine rağmen ailesi daha fazla yemek tıkma peşindeyse?

Ebeveynler çocuğa yemek için baskı yaptıkları zaman bu yemeği kendilerinin yönetmesine engel olur ve beslenme sorunlarına yol açar. Bunlar arasında fazla seçici olmaktan kilo problemlerine kadar çok sayıda şey var. En baştan çocuğun ne kadar gıda alacağını kendisinin belirlemesi önemli. Sizin işiniz ona önerilen şeylerin sağlıklı olduğundan emin olmak.

Bebeğe Ne Vermeli?

Bu konuda biraz düşünmek gerek ancak her aile farklı karar verecektir. Bazıları organik gıdaların fiyatlarına değdiğini düşünür, bazıları da tatlıdan önce ne kadar beklemek gerektiğine kafa yorar.

Yeni Gıdalara Geçişi Nasıl Yönetmeli?

Böylece bazı gıdaları çok erken vermeyerek gıda alerjilerinin gelişim riski azaltılabilir. Yeni araştırmalar doktorların bu konudaki görüşlerini değiştiriyorlar ve bu nedenle önce doktoruyla görüşün. Alerjiler çocukların davranışlarını bile değiştirebiliyorlar ve bu nedenle alerjileri ciddiye almak gerekli. Ailenizde alerjiler yoksa bile biraz araştırma yaparak alerjileri fark etmek üzere gıdalara nasıl geçiş yapacağınızı araştırın.

En İyi İlk Gıda Nedir?

Genelde geleneksel olarak demir takviyeli pirinç lapası gibi ürünler tercih edilir. Fakat bunlar proteinler bakımından zayıf, karbonhidratlar bakımından zengindirler. Bazı bilimadamları, insanların dokuz aylık olana kadar tahılları sindirecek sindirim enzimlerine sahip olmadıklarını belirtiyorlar. Bu nedenle avokado veya nohut gibi daha besleyici gıdalara bir geçiş var.

Yemek Hazırlamaya Ne Kadar Vakit Ayırmalı?

Kendi bebek gıdanızı yapmaya değer mi? Katı gıdalara geçişi ne kadar uzatırsanız, bebeğinizin püre yerine gerçek katı gıdalara geçişi o kadar kolay olur. Yani bebek gıdası için ihtiyaçları azaltabilirsiniz. Fakat küçük bir blender bile aile yemeğini bebek için uygun bir püreye dönüştürmenize yardımcı olur ve bebeğin kaşıkla yemesine imkan tanır. Bu yüzden kavanozda hazır bebek gıdalarını almaya gerek kalmaz.

Bebeğin Yemesi Konusundaki Hedeflerim Neler?

Bu garip bir soru gibi görünebilir ancak bebeğin sağlıklı, dengeli bir beslenme gerçekleştirmesi ve yemeklerinden keyif almasını istiyorsunuz. Fakat hakkında düşünmeniz gereken bazı diğer temel hedefler var.

Yemek konusunda inkar edici olmasının önüne geçmek için bebeğinizin kendi kendine yemesine olabildiğince çabuk müsaade etmelisiniz.

Bu uygulama temiz bir mutfak, yemek odası, yüksek sandalye ve bebek konusundaki hedefleriniz ile çelişebilir. Bu bebeğin ağzına kaşıkla yemek soktuğunuz hayali ile de çatışabilir.

Fakat son araştırmalar bebeklerin yeme konusunda kontrolü ele almaları durumunda daha iyi olduklarını gösteriyorlar. Bu altı aylık bebeğin hemen kendi kaşığını kendi kullanması gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece kaşıkla besleme sürecinin oldukça sınırlı olması gerektiğini, odağın onun kendi kendini beslemesi olduğunu belirtiyorum. Bu çocuğun kendi yemeklerini kontrol etmesini sağlar ve baskıyı ortadan kaldırır. Yemeye onu zorlamak yerine kendi yemeğini keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Tatlı patates, peynir, muz ve avokado dilimleri verebilirsiniz. Veya biraz bezelye vererek elini kullanmasını geliştirebilirsiniz.

Bebeklerin yerken kaşık kullanmaları gerektiğini söyleyen bir kural yok.

Onu kaşık gerektiren gıdalarla beslerseniz, yüksek ihtimalle kaşığı almak ve kendi yemek isteyecektir. Kendine göre bir kaşık verin ve bırakın, onu siz besliyor olsanız bile. Zamanla kendi kendine yemek isteyecektir ve bu genelde ilk önce elle, sonra kaşıkla olacaktır.

Yani pek çok bebek için ağzını açmaya ikna etmek ve püre gıdayı ağzına sokmak gibi geleneksel bir yönteme gerek kalmayacaktır.

Hazır olduğu zaman gıdaları sizin tabağınızdan alacaktır. Yediğiniz şey sağlıklı ise hiç bir sorun yok. İlk olarak bir parça yumurtayı emmeye çalışabilir ancak daha sonra çiğneme ve yutmayı öğrenecektir. Boğulmaz mı? Muhtemelen hayır. Elbette onu direkt kuruyemişler, havuç veya tavukla başlatmayacaksınız. Ve tabii ki tek başına yemesine müsaade etmeyeceksiniz. Fakat ağzına ne kadar koyacağına kendi karar verdiği ve düz oturduğu için zamanla pratik ettikçe boğulma ihtimali de azalır.

Ancak dokulara çok hassas bir bebeğiniz varsa sadece püre gıdaları sevebilir. Her bebek kendine özeldir. Eğer illa ki istiyorsa ona püre verin. Fakat her yemekten kendi kendine alıp yiyebileceği bir şeyleri de masaya koyun. Bunlar arasında yaban mersini de var. Böylece yavaş yavaş gıdaların dokusuna alışır.

İlk başlarda bebekler yemekleri tutmak için tüm ellerini kullanırlar ve bu yeme motivasyonu onların el kullanımlarını geliştirir. Ellerini kirletmeyi sevmeyen bir çocuğunuz mu var? Ekmek, haşlanmış yumurta ve sebzeler gibi daha kuru gıdaları ufak parçalara ayırın.

Bebeğiniz gerçekten kendi kendine beslenmek istiyor. Eğer yoldan çekilirseniz, bunu yapacaktır. Kendi yemekleri ile oynayan çocukların sözel olarak daha fazla geliştiklerini bilmek hoşunuza gidebilir.

Gerçek Yemekler Onun Emzirme veya Mama Gibi Mevcut Besin Alımını Nasıl Etkiler?

Bebeğiniz zamanla meme veya biberondan vazgeçecektir ve diğer gıdaları tüketmesi bunu hızlandırır. Neyi tüketeceğine bebeğin karar vermesi ve neyi denemek istiyorsa onu keşfetmesi oldukça mantıklı. Böylece zaman içerisinde doğal olarak kendi kendilerine karar verecekler.

Araştırmalar kaşıkla beslenmek yerine kendi kendine yiyen bebeklerin daha çeşitli gıdaları deneme ve onlardan keyif alma ihtimallerinin fazla olduğunu gösteriyorlar. Ayrıca aile ile birlikte akşam yemeğinde oturduklarında daha mutlu ve istekliler. Bu sağlıklı beslenme için yaşam boyu işe yarayacak sağlıklı bir temel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir