Kaktüs meyvesi olarak da adlandırılan kaynana dili, özellikle Meksika ve Amerikan kültürlerinde çok popüler bir meyve ve tıbbi olarak da kullanım alanları mevcut. Ülkemizde ise genelde güney sahillerinde sık karşılaşmak mümkün.

Genelde diyabet için kullanılıyor.

Mide ve bağırsaklarda şeker ve kolesterol emilimini azaltarak kan şekeri ve kolesterolünü düşürebiliyor.

Kullanım Alanları ve Etkililiği

Muhtemelen Etkili Olduğu Alanlar

 • Diyabet: Tek bir doz kaynana dili kan şekerini bazı insanlarda %17-48 civarında düşürebiliyor. Düzenli olarak kullanımının sürekli kan şekerini düşürüp düşüremeyeceği bilinmiyor.

Yetersiz Kanıtların Olduğu Alanlar

 • Prostat büyümesi: Erken dönem araştırmalarda toz haline getirilmiş kaynana dili çiçeklerinin idrar ihtiyacı veya mesane doluymuş gibi hissettiren prostat büyümesi belirtilerini azaltabildiği görülüyor.
 • Kalıtımsal yüksek kolesterol: Erken dönem araştırmalarda kaynana dili meyvesini 4 hafta boyunca günlük olarak tüketmenin ve bu sırada önerilen bir beslenme düzenini tercih etmenin kalıtımsal yüksek kolesterole sahip insanlarda kötü kolesterolü ve toplam kolesterolü düşürebildiği görülüyor.
 • Akşamdan kalmalık: Alkol almadan önce kaynana dili ekstresi almak sonraki gün akşamdan kalmalığın bazı belirtilerini azaltabilir. Bulantı, anoreksi ve ağız kuruluğu gibi belirtileri azalttığı görülüyor. Ancak baş ağrısı, sersemlik, ishal ve ağrılara bir faydası yok.
 • Yüksek kolesterol: Erken dönem araştırmalarda kaynana dilini doğru bir beslenme içerisinde günlük olarak tüketmenin toplam kolesterolü, kötü kolesterolü ve trigliserit düzeylerini düşürebildiği görülüyor. İyi kolesterol düzeyleri ise etkilenmiyor.
 • Metabolik sendrom: Erken dönem araştırmalarda kaynana dilinden elde edilen özel bir ürünün 6 hafta boyunca alınmasının metabolik sendroma sahip kadınlarda kandaki yağları azaltmadığı görülüyor.
 • Kilo verme: Araştırmalar kaynana dilinin normal veya fazla kilolu kişilerde beden ağırlığını azaltmadığını gösteriyorlar.
 • Kolit.
 • İshal.
 • Virüs kaynaklı enfeksiyonlar.
 • Diğer rahatsızlıklar.

Bu alanlarda kaynana dilinin verimliliğinin onaylanması için daha fazla araştırma gerekli.

Yan Etkileri

Kaynana dili bir gıda olarak tüketildiğinde yüksek ihtimalle güvenli. Yaprakları, filizleri, çiçekleri ve ekstreleri ise ağızdan ilaç olarak uygun miktarda ve kısa süreli olarak alındıklarında muhtemelen güvenli. Bazı insanlarda ishal, bulantı, dışkı miktarında ve sıklığında artış, şişkinlik ve baş ağrısı gibi küçük yan etkiler yaratabiliyor. Nadiren de olsa çok fazla kaynana dili tüketmek bağırsaklarda tıkanmaya sebep olabiliyor.

Özel Uyarılar

Hamilelik ve emzirme: Hamile ve emziren kadınlarda kaynana dili tüketmenin güvenli olup olmadığına dair yeterince güvenilir veri yok. Bu nedenle dikkatli olun.

Diyabet: Kaynana dili diyabeti olan insanlarda kan şekeri düzeylerini düşürebiliyor. Düşük kan şekerinin uyarı işaretlerine dikkat edin ve diyabetiniz varsa kan şekerinizi takip edin.

Ameliyatlar: Kan şekeri düzeylerini etkileyebildiği için ameliyatlar sırasında veya sonrasında kan şekerinin kontrolünü zorlu hale getirebilir. Ameliyatlardan 2 hafta önce tüketmeyin.

Etkileşimler

Aşağıdaki kombinasyonlara dikkat edin.

 • Chlorpropamide: Chlorpropamide diyabeti olan insanlarda kan şekerini azaltmakta kullanılır. Kaynana dili de kan şekerini düşürebilir. İlaçla birlikte tüketimi kan şekerinin çok düşmesine sebep olabilir. Kan şekerinizi yakından takip edin. İlacın dozunun değiştirilmesi gerekebilir.
 • Glyburide: Glyburide diyabeti olanlarda kan şekerini düşürmek için kullanılır. Kaynana dili de aynı işi yapıyor. Bu nedenle ilaçla birlikte almak kan şekerini çok düşürebilir. Kan şekerinizi takip edin. Ayrıca ilacın dozunun değişmesi gerekebilir.
 • Diyabet ilaçları: Kaynana dili tip-2 diyabete sahip insanlarda kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini düşürürler. İlaçla birlikte kaynana dili almak kan şekerini çok düşürebilir. İlaç dozunda değişim gerekebilir ve bu nedenle kan şekerinizi kontrol edin.
 • Metformin: Metformin diyabeti olan insanlarda kan şekerini düşürmek için kullanılır ve kaynana dili de aynısını yapar. İkisini birlikte almak kan şekerini fazla düşürebileceği için dikkatle takip edin. Ayrıca ilaç dozunda değişiklik gerekebilir.