Kedilerde görülen davranış bozuklukları nedenleri ve çözümleri

Kedilerde görülen davranış bozuklukları nedenleri ve çözümleri

İnsanlar gibi kediler de korku, tatmin, açlık, anksiyete, sinirlenme gibi davranışları etkileyen çok sayıda duyguyu yaşarlar. Bazı yaygın kedi davranışları istenmeyebilirler ve hem sahipleri hem de hayvanların kendileri için yaşam kalitesini düşürebilirler. Neyse ki bu davranışların büyük kısmı düzeltilebilir durumdadır.

Kedilerde Neden Davranış Problemleri Vardır?

Kediler gizemli varlıklar olma eğilimindedirler ve bu nedenle bazı davranışlarının sebebini keşfetmek zorlu olabilir. Ayrıca belli bir davranışın ardında sadece tek bir sebep olmayabilir ve her bir kedinin farklı bir kişiliği vardır.

Miyavlama

Gece uykuya daldınız ve aniden kedinizin ciğerlerini yırtarcasına yatak odasının kapısında miyavladığını, inlediğini duydunuz. Bu kedilerde çok olur ve sizin kediniz için de tamamen normal olabilir. Kediler gececil varlıklar oldukları için siz uyumaya çalışırken daha aktif olabilirler ama ters giden bir şeylerin olduğu anlamına da gelebilir.

 • İnlemek yaşlı kedilerde bunamanın işareti olabilir.
 • Siyam kedisi gibi türler diğerlerinden daha seslidir ve gece dikkatinizi çekmek için sesli şekilde miyavlayabilirler.
 • Kediniz gece sıkılmış olabilir.
 • Gündüz miyavlamaları ve inlemeleri ağrı işareti olabilir. Kumunu temizlerken ağlayan kediler genelde idrar yaparken veya dışkılarken ağrı veya rahatsızlık yaşıyorlardır. Başka kedilerle kavga etmek veya kuyruğunu kapıya kıstırmak gibi diğer ağrı sebepleri de yüksek sesin sebebi olabilirler.
 • Gündüz vakti miyavlama, ağlama ve inleme sesleri dikkat çekme davranışı olabilir.

Tırmalama

Kediler bölgelerini işaretlemek için tırmalarlar. Eğer nesneleri tırmalıyorsa ve yapmasını istemiyorsanız, bu davranışı bir tırmanma kulesi veya tırnaklarını geçirebileceği başka oyuncaklar kullanarak yönlendirebilirsiniz.

Çiğneme

Kediler köpekler kadar çiğneme meraklısı değillerdir. Ancak bazıları yine de dişleriyle ciddi hasar verebilir. Kedinizdeki çiğneme davranışı sıkılganlık, agresiflik veya beslenme eksikliği kaynaklı olabilir. Ayrıca yavru kediler sütten kesildiklerinde çok küçüklerse ısırmak isteyebilirler. Ayrıca kedinizin oyun oynaması ve ısırdığı şeyin dokusundan hoşlanması da mümkün.

İdrar Problemleri

Kedilerde çeşitli idrar yolu problemleri olabilir. İltihap, inflamasyon, mesane taşları, stres, tümör ve diğer faktörler kedinin kutusu dışına çiş yapmasına, etrafı çişiyle işaretlemesine veya idrar yapamamasına sebep olabilir. Kediler ve diğer ev hayvanları arasındaki çatışmalar, evde değişiklikler olması gibi durumlar kedileri strese sokabilir ve kedi kumu sorunlarına da yol açabilir.

Saldırganlık

 

Kediler diğer ev hayvanlarına veya insanlara karşı saldırgan hale gelebilirler ve bu büyük bir davranış problemidir. Bu saldırganlığın sebebi stres, anksiyete veya ağrıya, hormonal değişimlere sebep olabilen tıbbi bir problem olabilir.

Obsesif Kompülsif Yalama

Kedilerde kronik yalama genelde stres ve anksiyeteden veya ağrılardan kaynaklanır. Tüm kediler kendilerini yalarlar ancak aşırı yalama ciddi olabilir ve gecikmeden önlem almak gerekir.

Kedi ağrı olan bölgeyi orası tüysüz kalana kadar yalayabilir ama bazen yaladığı bölge ağrı sebebi olan bölge de olmayabilir. Stresli veya kaygılı kediler tüy kalmayana kadar göbek kısmını yalayabilirler veya bedenlerinin diğer kısmına sürekli bakım uygulayabilirler.

Davranış Bozukluklarını Nasıl Durdurmalı?

Bazı davranış bozuklukları kedinin içgüdülerinden köken alırlar ancak yine de ilk olarak veterinere giderek bir tıbbi probleminin olup olmadığına göz atılması gerekir. Eğer kedinizin hasta veya ağrılı olduğunu düşünüyorsanız, veteriner bakımı alın. Takviyeler, ilaçlar, feromonlar, özel beslenme önerileri ve diğer şeyler yaşlı kedilere yardımcı olurlar veya aşırı yalamayı azaltabilirler.

Bunun ardından masaya zıplama gibi belli davranışları azaltmak için uğraşmaya başlayabilir ve kedinizin bunun sebebinin üstesinden gelmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.

Aşırı Miyavlama

 

Kediniz siz uyurken bir şeylerle meşgul olabilirse gece inlemeleri azalacaktır. Ayrıca gün içerisinde daha fazla egzersiz imkanı sağlarsanız gece daha az aktif olacaktır.

Kediniz gıda istediğinde, dışarı çıkmak veya sevilmek istediğinde miyavlayabilir. Kedinize verdiğiniz tepki, yani bu isteğini doğrudan yerine getirmek, onun istediğini almak için daha fazla miyavlaması sonucunu doğuracaktır.

İstenmeyen Tırmalamalar

Kedinize tırmalayabileceği oyuncaklardan alın ve tırmalamasını istemediğiniz nesnenin önüne koyun. Bazı kediler belli kumaş ve maddeleri diğerlerinden daha fazla severler ve bu nedenle çeşitli dokulardaki oyuncakları deneyebilirsiniz. Eğer mevcut tırmalama kulesini sevmediyse, farklı maddelerden oluşanları denemeyi unutmayın.

Tırmalama kulesinin yanında feromonlar ve tırnak kapları da denenebilirler. Tırnak kapları, kedilerin tırnaklarının üzerine takılırlar ve mobilyalarınızı korumaya yardımcı olurlar. Feromonlar ise sprey, peçete gibi formatlarda satılabilirler ve kedinin sakinleşmesine yardımcı olur, stres ve anksiyete kaynaklı tırmalama davranışının azalmasını sağlayabilirler.

Bazı yerlerde kedinin tırnaklarının cerrahi olarak tamamen alınması gibi yöntemler uygulanabiliyorlar. Fakat bu çok tartışmalı bir konu ve kediyi bir uzvundan yoksun bırakmayı gerektiriyor.

Çiğneme Sorunları

Eğer kedinizin çiğnemesi bir sorunsa, çözümü için sebebine bakın:

 • Kedinizin besin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacak bir mama ile beslendiğinden emin olun.
 • Kedinizin saldırganlığını bir nesneyi çiğneyerek atmaya çalışması mümkün olabilir. Stres ve anksiyeteyi azaltmak için üretilen feromon ve takviye gibi ürünler bu saldırgan davranışların azaltılmasına yardımcı olabilirler.
 • Kediniz sıkıldıysa, oynayabileceği güvenli oyuncaklar sağlayın.
 • Çiğnememesi gereken şeyleri çiğneyen inatçı bir kediniz varsa, o nesnelere acı spreyler sıkabilirsiniz. Ayrıca elektrik kabloları gibi tehlikeli nesneleri plastik hazneler içerisine yerleştirebilirsiniz.

Kedi Kumu Problemleri

Eğer kediniz ıkınıyor veya idrarını yapamıyorsa, acilen veterinere gitmeniz gerekebilir. Özel kum, beslenme, feromonlar, takviyeler ve ilaçlar ile kedilerde idrara dair davranışsal problemler giderilebilirler. Tıbbi sebepler elendikten sonra genelde ilgilenilmesi gereken davranışsal bir problem olduğu ortaya çıkar.

 • Kedi kumu hep temiz olsun çünkü kediler tuvaletlerine karşı çok hassastırlar.
 • Çok az kutusunun olması da sorun olabilir. Genelde sahip olduğunuz kedi adedinden bir fazla kum kutusu olması gerekir. Yani tek kedinin iki kumu olmalı, iki kedinin üç kumu olmalı.
 • Kediniz kumun türünü sevmeyebilir veya kum kutuda çok derinde duruyor olabilir. Daha az kullanmayı, kokusuz kuma geçmeyi veya farklı bir markayı düşünün. Farklı bir kutu türü de kullanabilirsiniz.
 • Çok kedi bulunan bir evde, aynı anda kumunu kullanan kedilerin o anda birbirlerini görememelerini sağlayın.
 • Evdeki potansiyel stres kaynaklarını ortadan kaldırmaya çalışın. Örneğin bir ev kedisi dışarıda bir kedi görür, duyar veya koklarsa kaygılanabilir ve bu nedenle perdeyi kapatabilirsiniz.

Saldırgan Davranışlar

Kedinizin saldırganlaşmasına sebep olabilecek tetikleyici şeyleri gözlemleyin. Eğer tetikleyen şeyin ne olduğunu bulur ve ondan kurtulabilirseniz, bu durum saldırgan davranışla mücadelenin en kolay yolu olur.

Kediler sık sık tetikleyici şeyle birlikte yaşamayı öğrenirler. Yine de feromonlar, takviyeler, ilaçlar ve özel beslenme türleri de yardımcı olabilirler. Kedinize egzersiz yaptıracak oyuncaklar alarak enerjisini başka şeylere odaklamasını da sağlayabilirsiniz. Ayrıca mama kabı ve tuvalet kabını birbirinden uzağa koymak gibi daha basit çözümleri de deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir