Kediler biraz seçici olduklarından, onların yeme zamanı geldiğinde neyi seçenekleri konusunda bilinçli olduğunu düşünürüz. Fakat aslında bozuk bir etten kaçınıyor olmaları, açık bir ton balığından da kaçacakları anlamına gelmiyor. Ve o ton balığı da bozuk et kadar tehlikeli olabilir. Hatta kedinizin yememesi gereken bazı yaygın gıdaları görünce şaşıracaksınız.

Ton Balığı

Kediler ton balığına bağımlı olabilirler ve kediler veya insanlar için hazırlanmış olması fark etmez. Arada bir yemesi problem olmaz. Ancak insanlar için hazırlanmış ton balığını düzenli olarak tüketmesi yetersiz beslenmeye sebep olur çünkü kedinin tüm ihtiyaçlarını barındırmaz. Ayrıca çok fazlası cıva zehirlenmesine sebep olabilir. Kediniz lavabo yakınlarındaki açık bir ton balığını akşam yemeği davetiyesi olarak algılayacaktır.

Soğan, Sarımsak ve Frenk Soğanı

Soğanın tüm formları – toz, çiğ, pişmiş, kurutulmuş – kedinin alyuvarlarını bozar ve anemiye sebep olur. Bazı bebek gıdalarında bulunan soğan tozu bile buna sebep olabilir. Arada bir yemesi problem olmaz ancak tek seferde çok miktarda yemesi veya düzenli olarak az miktarda yemesi soğan zehirlenmesine sebep olur. Soğanın yanında sarımsak ve diğer soğanlı bitkiler de mide bağırsak yollarını rahatsız eder.

Süt ve Süt Ürünleri

Kedinize biraz süt veya bir parça peynir vermek neden yanlıştır? Çoğu kedi laktoz intoleransına sahiptir. Sindirim sistemleri süt ürünlerini parçalayamaz ve bu da sindirim sisteminde rahatsızlığa ve ishale sebep olur.

Alkol

Bira, likör, alkollü gıdalar, bunlar kedinize iyi gelmezler. Çünkü alkolün karaciğer ve beyin üstündeki etkileri insanlar ile aynıdır. Ancak çok daha azı hasar vermeye yeter. Sadece iki çay kaşığı viski, bir kediyi komaya sokabilir ve bir kaşık daha alırsa ölebilir. Derecesi ne kadar yüksek olursa belirtiler o kadar kötü olur.

Üzüm ve Kuru Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm genelde hayvanlarda ödül maması olarak kullanılır. Ancak bu iyi bir fikir değğil. Neden olduğu bilinmese de üzüm ve kuru üzüm kedilerde böbrek iflasına sebep oluyor. Küçük bir miktar bile onu hasta edebilir. Sürekli olarak kusma ve hiperaktivite erken uyarı işaretleri arasında. Bazı kedilerde yan etki görülmese de bunları kedinize vermek iyi bir fikir değil ve onları kedinin erişemeyeceği yerlerde tutmalısınız.

Kafein

Kafein büyük dozlarda kedi için ölümcül olabilir. Bunun bir panzehiri de yoktur. Kafein zehirlenmesinin belirtileri arasında huzursuzluk, hızlı nefes, kalp çarpıntısı ve kas titremeleri bulunuyor. Çay ve kahveye ek olarak kafein kakaoda, çikolatada, kolada ve uyarıcı içeceklerde de bulunuyor. Bazı soğuk algınlığı ilaçlarında ve ağrı kesicilerde de mevcut.

Çikolata

Çikolata kediler için ölümcül olabilir. Pek çok kedi onu kendi kendine pek yemese de, sahiplerine özenerek yemek isteyebilirler veya bazıları ise kediye bir ödül olarak onu verebilir. Çikolatadaki zehirli şey theobromine. Beyaz çikolata dahil olmak üzere tüm çikolata türlerinde mevcut. En tehlikeliler ise siyah çikolata ve tatlandırılmamış tatlı çikolatası. Çikolata yemek anormal kalp ritmine, titremelere, nöbetlere ve ölüme sebep olabilir.

Yağ ve Kemikler

Masadaki artıklar arasında genelde et ve kemiklerden sıyrılmış yağlar bulunur. Hem yağ hem de kemikler kediler için tehlikeli olabilirler. Yağ, hem pişmiş hem de pişmemiş halde sindirim yollarını rahatsız edebilir, kusma ve ishale sebep olabilir. Ayrıca kediler kemik nedeniyle boğulabilirler. Kemikler kedinin sindirim sisteminde tıkanma ve yırtılmalara da sebep olabilirler.

Çiğ Yumurta

Çiğ yumurtayı kediye vermenin iki problemi vardır. Birincisi, salmonella ve E.Coli gibi bakterilerden kaynaklı gıda zehirlenmesi. İkincisi ise çiğ yumurta beyazında bulunan avinin adlı protein. Bu protein B vitamini biyotinin emilimini engelleyebilir. Bu da kedide cilt problemleri ve tüy problemlerine sebep olabilir.

Çiğ Et ve Balık

Çiğ et ve çiğ balık, çiğ yumurta gibi besin zehirlenmesine sebep olabilecek bakterileri barındırabilir. Ayrıca çiğ balıklarda bulunan bir enzim kediniz için temel B vitaminlerinden olan tiamini yok eder. Tiamin eksikliği kedilerde nörolojik problemlere yol açabilir ve komaya kadar gidebilir.

Köpek Maması

Arada bir köpek maması kemirmesi kediye bir zarar vermez ancak kedi maması yerine verilmemeli. Pek çok aynı bileşene sahip olsalar da, kedi maması kedinin ihtiyaçlarına göredir ve biraz daha protein, vitamin ve yağ asidi ağırlıklıdır. Köpek maması ile beslenme kedinin yetersiz beslenmesine sebep olur.

Karaciğer

Az miktarda karaciğer sorun yaratmaz ancak çok fazlası A vitamini zehirlenmesine sebep olur. Bu ciddi rahatsızlık kedinin kemiklerini etkiler. Belirtileri arasında kemiklerde bozulma, dirseklerde, omurgada kemik gelişimleri ve osteoporoz bulunuyor. A vitamini zehirlenmesi ölüme de sebep olabilir.

Çok Fazla Ödül

Aynı şeyi çok sık ve çok fazla tüketmek kedilerde de insanlar gibi etki yapar. Obezite ve diyabete sebep olabilir.

Mayalı Hamur

Pişmeden önce hamurun şişmesi gerekir ve kedinin midesinde de aynı şekilde davranır. İçeride şiştikçe hamur kedinin karnını gerer ve ağrıya sebep olur. Ayrıca hamuru şişiren maya, alkol üretir ve alkol zehirlenmesine sebep olabilir.

İlaçlarınız

İnsanlar için yazılan ilaçların tüketimi, kedilerde en yaygın zehirlenme sebepleri arasında. Çocuklarınızda olduğu gibi tüm ilaçları kedinin ulaşamayacağı yerlere koyun. Kedinize veteriner söylemedikçe reçetesiz ilaçları da vermeyin. Asetaminofen ve ibuprofen gibi ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçlarındaki bileşenler kedi için ölümcül olabilirler.

Mutfak Malzemeleri

Mutfak raflarında bulunan pek çok şey kediye zarar verebilir. Gıda ürünlerini kedinin ulaşamayacağı yerlerde tutmak ve dolap kapaklarını kapalı tutmak kedinizin gıda kaynaklı hastalıklar geçirmesine engel olacaktır.

Kediniz Yememesi Gereken Bir Şey Yerse Ne Yapmalı?

Ne kadar dikkat ederseniz edin, kediniz yememesi gereken bir şeye ulaşmış olabilir. Bu durumda hemen en yakın veteriner kliniğine gitmelisiniz.

Kedi Ne Yiyebilir?

Kediler etçillerdir ve ete ihtiyaçları vardır. Kedi mamanız konusunda veterineriniz ile görüşün ve dengeli bir beslenmeye sahip olduğunu garantilemek için mamanın talimatlarına göz atın. Arada bir pişmiş kemiksiz et veya pirinç sorun değil. Ancak bunları az ve nadiren vermelisiniz.