© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kefir diyeti ve örnek diyet listesi

 

Herkese merhaba! Bugün, yine harika bir konu ile karşınızdayım; “Kefir diyeti nedir ve nasıl yapılır?” konusuna değineceğiz. Son zamanlarda kefirin önemini pek çok kişi fark etti ve market raflarında da fazlasıyla yerini almaya başladı. Bana da sıklıkla, “Kefir tüketebilir miyim?”, “Kefiri listeme ekleyebilir misiniz?” gibi çok fazla soru geliyor.
Bu yazıda, tarifimin içinde neler kullanacağım ve nelere faydalı, öncelikle onlardan biraz bahsetmek istiyorum…

Kefirin Faydaları

Kefirin bağırsak sağlığımız üzerindeki etkisi çok yüksektir. Özellikle, bağırsaklarımızda bizim için yararlı olan, bağırsağın hareketini arttıran ve vitamin ve minerallerin emiliminin arttırılmasını sağlayan bakterileri arttırmaktadır. Bu bakterilerin sayısının artması, bizim için gerçekten çok önemli.

Kefir, bağırsak sağlığını olumlu etkilediği için; bazı kişilerin kabızlık problemini çözebiliyor. Ayrıca, kan şekerini dengeleyici özelliğe sahip ve kalsiyum içerdiği için kemik sağlığı için de oldukça önemli. Aslında, kefirin faydaları saymakla bitmiyor!

Kefir İçeceği Tarifi

• 1 bardak kefir,
• 2 tane ceviz,
• 1 çay kaşığı keten tohumu,
• 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
• 1 adet yerli muz ( büyük muz ise yarısı tercih edilmeli)

Kefir içeceği hazırlarken, meyveli kefir değil, sade kefir tercih ediyoruz. Meyveli kefirlerin içerisinde şeker oranı çok fazla olduğundan, buna dikkat etmenizi istiyorum. Meyveli olan kefirlerin içindekiler kısmında şeker olduğunu gördüğüm için, sade olanları tercih ediyorum. Siz dilerseniz evde kendi yaptığınız kefir ile de hazırlayabilirsiniz.
İçerisine, omega-3 zengini cevizi de tok tutması açısından ekliyorum. Ceviz, aynı zamanda kalp ve beyin sağlığı için de önemlidir.

Cevizi, kaliteli bir yağ olduğu için de kullanmayı tercih ediyorum.

Tarifte, bağırsaklara faydalı olması ve kilo vermemize yardımcı olması açısından biraz da keten tohumu kullanıyorum.

Ayrıca yulaf ezmesi ve muz da var. Yulaf ezmesi, yüksek oranda lif içerir ve vücuda tokluk sağlar. Bu nedenle yulaf ile; kilo verirken, aç kalmadan zayıflamak için de tokluk etkisini arttırmış olacağız.

Tarife, biraz tat vermesi açısından muza da yer veriyoruz. Bazı insanlar, diyet yaparken muz tüketilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Ancak, böyle bir şey yok. Muz tüketebilirsiniz ama porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz. Muz, magnezyum içerdiği için kaslarımız için de çok sağlıklıdır. Kendi danışanlarımda, kabızlık problemine iyi geldiğini bile görebiliyorum. Dolayısıyla, etkisi kişiye göre değişebiliyor. Muzu, hafta boyunca gün aşırı olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hiçbir problem olmayacaktır…

Kefir İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Hazırlayacağımız bu içecek içecek bir porsiyonluktur.

• Kefiri blender’ın içerisine alın.
• İçerisine muzu, cevizi, keten tohumunu ve yulaf ezmesini de ekleyin ve kapağını kapatıp blender’ı çalıştırın.

Bu içeceğin tok tutucu özelliğini arttırmak için biraz daha taneli bırakabilirsiniz. Tam karışım haline getirirseniz, mideden biraz daha çabuk gidebilir ve size daha fazla açlık verebilir. Bu nedenle, siz dilerseniz biraz daha taneli bırakabilirsiniz.

Kefir Çocuklara Nasıl İçirilir?

Karışımı çocuklarınız için hazırlıyorsanız, keten tohumunu çıkarabilirsiniz. Bu içeceği, ara öğünlerde ya da gece yatarken, kefirin tadını lezzetlendirip çocuğunuza da içirmiş olabilirsiniz. Kefir, çocukların pek sevmediği bir besindir. Kefiri, ayranın içerisine dahil ederek de çocuğunuza içirebilirsiniz.

Kefir Diyeti Nasıl Yapılır?

Kefir, çok sağlıklı bir besindir. Peki, biz onu kilo vermek için nasıl kullanacağız? Bunun için yapacağınız diyetin çok önemi var. Bu içeceği kilo vermek için tüketirken, aşağıdaki gibi bir beslenme programı uygulayabilirsiniz:

Kahvaltı ( 09:00’dan önce)

• 1 yumurta,
• 1 dilim beyaz peynir,
• 5-6 zeytin,
• Bol yeşillik,
• 1-2 dilim ekmek (tam buğday, çavdar, rüşeym)

Ara Öğün

• Kuru meyve ya da kuruyemiş

Öğle Yemeği

• 8 – 10 kaşık sebze yemeği
• 1 dilim ekmek,
• Salata

Ara Öğün

• 1 porsiyon meyve, kuru meyve ya da kuruyemiş
Akşam Yemeği (20:00’den önce)
• 1 bardak kefir karışımı

Diyet süresince şekersiz çay ve kahve serbesttir; ancak, 20:00’den sonra herhangi bir kalorili besin tüketmemelisiniz. Bu içeceğin kalorisi yaklaşık 240-250 kalori civarındadır. Kalorisi çok fazla değil ve tamamen kilo vermeye yardımcı besinlerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir