Zamanın başlangıcından beri, her kültür öncelikle onları korumak için gıdaları turşu ve fermente etmiştir.  Fermente gıdalarda düzenli olarak gördüğümüz daha yaygın probiyotiklerin bir listesi:

  • Bifidobakteriler türleri
  • Lactobacillus acidophilus
  • Lactobacillus caucasus
  • Lactobacillus bulgaricus
  • Lactobacillus rhamnosus
  • Asetobakter türleri
  • Leuconostoc

 

Kefir en yüksek probiyotik gıdalardan biridir. Kefir, laktik asit bakterileri, maya ve polisakaritlerden oluşan kefir taneleri ile süt fermantasyonu ile yapılan yoğun bir içecektir. Tahıllar sütü kültürlendirir ve sağlıklı organizmalarla besler. Sonuç, yoğurt benzeri, hafif, efervesan bir içecek olup, sağlıklı bir bağırsak işlevlerini desteklemekte ve birçok başka sağlık faydası sunmaktadır.

Kefir’in kendine özgü besin öğelerinden dolayı 6 ana yoldan vücuda fayda sağladığı gösterildi:

  • Bağışıklık Arttır
  • İnflamatuvar Bağırsak Hastalığını İyileştir
  • Kemik Yoğunluğunu Güçlendirir
  • Alerji sorunlarına iyi gelir
  • Laktoz Sindirimini Geliştirir
  • Destek Detoksifikasyonu ve bunlar günlük kefir tüketmenin faydalarından sadece birkaçı.

Kefirin besin değerleri:

Bir fincan kefir, fincan başına 8 ila 11 g arasında bir protein kaynağıdır. Kefir ayrıca, A vitamini için önerilen günlük değerin yüzde 10’unu ve D vitamini için de yüzde 25’lik bir oran sağlar. Kefir, 2.000 kalorilik bir diyet temelinde, fincan başına günlük değerin yüzde 30’u ile bir kalsiyum kaynağıdır.

Probiyotikler

Kefir, Lactobacillus Caucasus, Leuconostoc, Acetobacter türleri, Streptococcus türleri, Saccharomyces kefir ve Torula kefir dahil, yoğurtta bulunmayan bazı sağlıklı bakterileri içerir. Bu yararlı mikroorganizmalar sindirim sağlığının desteklenmesine ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Vitaminler, örneğin K vitamini ve B-12 bağırsaklarda üretilir ve kefirdeki probiyotikler bu üretimi kolaylaştırmaya potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Laktoz intoleransı ile ilgili faydaları

Kefir sütten elde edilmiş olsa da, fermentasyon işlemi onu üretmek için kullanılır, neredeyse laktoz içermez.. Mayıs 2003’te yayınlanan “Amerikan Diyetetik Derneği Dergisinde” bir çalışmada Ohio Devlet Üniversitesi’nden araştırmacılar 15 kişiyi laktoz intoleransı ile test ettiler ve kefirin gaz, karın ağrısı ve diyarenin laktoz tüketimine bağlı semptomları azalttığını buldular. Bu çalışma umut vericiyse de, ağır laktoz intoleransı geçiriyorsanız, diyetinize kefir eklemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Kilo kontrolü

Bir bardak kefir, 150 g kalori ve 8 gr yağ içeriyor; bunlardan 5 g doymuştur. Kilonuza dikkat ediyorsanız, düşük yağlı kefir seçin, zira 1 fincan düşük yağlı kefir 2 g yağ içerirken yalnızca 1,5 g doymuştur.

Bağışıklık sisteminizin% 75’inden fazlasının sindirim sisteminizde olduğunu biliyor muydunuz? Esasen, trilyonlarca “iyi” bakteri ve mantar üzerine trilyonlar, sizi canlı tutan “kötü” mikroorganizmaları öldürürler. Peki antibiyotik kullandığınızda veya antibakteriyel losyonları ve sabunları düzenli olarak kullandığınızda ne olur? Tam anlamıyla iyi bakterileri öldürürsünüz ve kötü olanları devralırsınız. Bu, mikrobiyomunuzun sembiyozunu (dengesi) rahatsız eder ve bu da sindirim sorunları ve bağışıklık reaksiyonlarına neden olur.

  1. Kanserle Savaşıyor

Fermente gıdaların tüketiminin, hayvan çalışmalarında çeşitli kanser türlerini öldürdüğü gösterilmiştir. Örneğin, Journal of Süt Araştırması, farelerde bağışıklık sistemini değerlendiren bir araştırma yayınladı ve düzenli kefir tüketiminin meme kanseri büyümesini durdurmasına yardımcı olduğunu keşfetti.

  1. Detoksifikasyonu destekler

“Mutagens”, DNA’nızı tam anlamıyla değiştirebilen ve çevremizdeki her yerde bulunabilen çeşitli ajanlardır.

Örneğin aflatoksinler, kalıp tarafından üretilen ve bir çok yer fıstığında (fıstık ezmesinin alerjiye ve bağışıklık reaksiyonlarına neden olduğu), ham bitkisel yağlarda (kanola, soya fasulyesi ve pamuk tohumu gibi) doğmuş olan gıda kaynaklı toksinlerdir ve tahıllar Buğday, soya ve mısır). Laktik asit bakterilerinden zengin olan kefir kelimenin tam anlamıyla aflatoksinleri ve diğer mantarları bağlar (öldürür) ve bu da sağlıklı genetik ifadeyi korumaya yardımcı olur.

  1. Bağışıklığı Arttırır :

Bir dahaki sefere hasta olduğunuzda, antibiyotik almak yerinebunun yerine kefir içmek düşünün. İrlanda’daki University College Cork’tan yapılan bir araştırma, Lactobacillus probiyotik preperatlarını karşılaştırdı ve bunları insanlara benzer üç hayvan modelinde geleneksel antibiyotiklerle karşılaştırdı. “Her üç hayvansal hastalıkta da hayvanların enfeksiyona karşı önemli derecede korunması açısından olumlu bir etki gözlemledik” diye keşfettiler. Aslında, araştırmacılar, probiyotiklerin antibiyotik tedavisinden daha iyi veya daha iyi çalıştığını ancak bulaşıcı ajanı ortadan kaldırmakla kalmayıp, semptomları çözmekte olduğunu keşfettiler!

  1. Yapılar Kemik Yoğunluğu

Osteoporoz International dergisinde yayınlanan 2014 çalışmasında kefirin tüketilmesi kemik yoğunluğuna fayda sağladığını ve osteoporoz riskini azaltabileceğini ortaya koymuştur. Araştırmacılar kalsiyum ve magnezyum kemik yapıcı minerallerin emilimini artırarak kefir işi buldular.

Kefirdeki probiyotikler, besleyici emilimi iyileştirir ve süt, fosfor, kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve K2 vitamini gibi kemik yoğunluğunu iyileştirmek için en önemli besleyicileri içerir.

  1. IBS ve IBD’yi iyileştirir

Laktobasilüs ve bifidobakteryum suşlarını içeren yüksek probiyotik dozları nedeniyle, kefir de irritabl bağırsak sendromu için etkili bir doğal tedavidir. Kanada tıbbi bir dergide yayınlanan bir araştırma, yoğurt ve kefir de dahil olmak üzere probiyotik açısından zengin gıdaların IBS’yi iyileştirmesine ve bağırsak iltihaplarını azaltmasına yardımcı olduğunu buldu.

  1. Alerjiler ve Astım

Journal of Immunology’de yayınlanan yeni bir araştırmada, kefir’in alerji ve astım üzerinde hem olumlu etkileri olduğu bulundu. Çalışmada, kefir, interlökin-4, T-yardımcı hücreleri ve IgE immünoglobülinlerin iltihap belirteçlerini önemli ölçüde bastırdı. Araştırmacılar, kefir’in astımın önlenmesinde yararlı olabilecek güçlü anti-inflamatuar özellikleri olduğunu belirtti.

  1. Laktoz Toleransını Artırır

Çılgınca gelebilir, fakat kefir gibi evet mayalı süt ürünleri, sütle ilişkili laktoz intoleransı olan insanlara yardımcı olabilir. Beyninizi bunun çevresinde tutmak için fermantasyonun gıdaların kimyasal yapısını değiştirdiğini ve fermente süt gibi kefirin laktoz bakımından nispeten düşük olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca, laktoz problemleriyle uğraşıyorsanız, diyetinize az miktarda kefir eklemeyi denemek isteyebilirsiniz çünkü Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi’nde yapılan bir araştırma “Kefir, laktoz emilimini yetişkinlerde laktoz sindirimini ve hoşgörüyü geliştirir” dedi. Bir feragatname olarak: Çoğu kişinin keçi sütü kefiriyle çok iyi bir performans gösterdiğini söylemiş olsam da, küçük bir yüzdelik insan sütüyle ilgili sorun yaşamaya devam edebilir.

Laktoz tahammülsüzlüğünüz varsa, tavsiyem öncelikle küçük damla bir kefir damlasını kolunuzun veya bilekinizin içine koyarak kuru hale getirerek denemektir. Sonra 24 saat bekleyin ve herhangi bir iltihap olup olmadığını görün. Bunu yaparsan, ondan uzak dur. Ancak değilse, bir damla ya da iki tanesini bir içeceğe ya da bazı yiyeceklere eklemeyi deneyin ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görün. Ardından, buna tepki göstermediğinizden emin olana kadar miktarı artırabilirsiniz.