Kekik, nane ailesinden gelen ve muhtemelen kullandığınız baharatlar arasında tanıdık olduğunuz bir bitkidir. Ancak kekiğin baharat olmanın ötesinde başka kullanım alanları da bulunmaktadır.

Kekiği, yapraklarından çay yaparak tüketmeniz mümkün. Kekik, yeşilimsi-grimsi aromatik yapraklara sahip uzun ömürlü çalı görünümünde bir bitkidir. Kekiğin kökenleri güney Avrupa’ya ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere dayanıyor olsa da günümüzde her markette ya da aktarda kekik ürünlerini bulmak mümkün.

Yeni bir bitki çayı denemek istiyorsanız, yalnız tadı nedeniyle bile kekik çayına şans verebilirsiniz. Kekiğin lezzet profili farklılık gösterebilmekle birlikte genelde taze, çiçeksi ve topraksı notalara sahiptir. Kekik çayı, lezzetinin yanı sıra sinir sistemini desteklemekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar çeşitli sağlık faydalarına sahiptir.

Kekik Çayı Faydaları

Kekik yalnızca yiyeceklerinize aroma olarak kullanabileceğiniz bir baharattan ötedir. Örneğin, kekik yağı bakterilerle ve mantarlarla savaşma yeteneğinden dolayı gıdaları koruma amacıyla kullanılmaktadır.

Kekikte bulunan çeşitli mineraller ve vitaminler, sağlığı desteklemek için de kullanılmaktadır. Kekikte bulunan C vitamini bağışıklık sistemi, potasyum sağlıklı hücreler ve manganez kemik gelişimi ve kan pıhtılaşmasının desteklenmesi için önemlidir.

Kekiği yiyerek ya da kekik çayı içerek kekiğin sağlık üzerindeki faydalarından yararlanabilirsiniz. Kekik ve kekik çayının sağladığı faydalar şu şekildedir:

İltihaplanmayı azaltır: Kekikte bulunan esas yağlardan olan timol, vücutta iltihaplanmadan sorumlu enzim olan COX-2’ye karşı savaşmada etkilidir.

Kekiğin içerisinde bulunan bir diğer yağ olan karvakrol, iltihaba neden olan sitokinler üzerinde timole benzer bir etkiye sahiptir ve vücuda iltihaplanmayı azaltması için sinyal gönderir. Bu sayede iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Solunuma yardımcıdır: Kekik, solunum sağlığına da iyi gelmektedir. Bazı klinik araştırmalar, kekiğin öksürüğü rahatlatmak ve ciğerlerdeki tıkanıklığı gidermek için etkili olduğunu göstermektedir. Kekiğin solunum bakımından sağladığı faydaları elde etmek için taze şekilde tüketmek en iyisi olsa da kekik çayında bulunan uçucu yağlar da fayda sağlayabilmektedir.

Mide-bağırsak sağlığına iyi gelir: Midenizle ilgili sorunlar yaşamanız durumunda da kekikten faydalanabilirsiniz. Kekiğin antimikrobiyal özellikleri, yiyeceklerdeki mikropları azaltmaya ve bağırsak mikrobiyomu ile genel bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Kekik ayrıca iştahı arttırmaya, karaciğer işlevini desteklemeye ve midedeki koruyucu mukozayı arttırarak mide astarını asitten korumaya yardımcı olur.

Kekik Çayı Yan Etkileri

Kekik normal miktarlarda tüketildiğinde herhangi bir yan etkiye neden olmasa da fazla tüketilmesi durumunda mide ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir.

Kekik çayını tüketmek çoğu kişi için güvenli olsa da bazı insanların dikkatli kekik çayı konusunda dikkatli olması gerekir. Örneğin, kan sulandırıcı kullanan kişilerin kekik çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları ya da kekik çayından tamamen kaçınmaları önerilir. Diğer çoğu bitki gibi kekik de kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı kullanan kişilerin yüksek miktarda kekik çayı tüketmekten kaçınmaları gerekir.

Kekik ile ilgili bir diğer yan etki alerjiyle ilgili olarak görülebilir. Bu nedenle fesleğen ve melisa gibi ballıbabagiller (lamiaceae) familyasında yer alan bitkilere alerjisi olan kişilerin kekiğe de alerjisi olabilir. Kekik çayı içerken herhangi bir reaksiyon gösterirseniz, içmeyi derhal bırakın ve doktorunuza haber verin.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kekik çayı hazırlamak için hazır poşet çaylar kullanabilir ya da taze kekik alarak çay yapabilirsiniz.

Taze kekik yaprakları kullanarak çay yapacaksanız, kekik dallarını alarak bir bardak kaynamış suya koyun ve 5-8 dakika demlenmesini bekleyin. Bardağınıza dallardan düşen yapraklar olursa bunları çayı içmeden önce çıkarabilirsiniz.

Çayınızı toz kekikten hazırlamak istiyorsanız, yaklaşık bir yemek kaşığı kekiği kaynayan suya atın ve karıştırın. Sonrasında çayınızı süzgeçle süzüp tüketebilirsiniz.

Taze kekikten çay yapmak istiyorsanız, aşağıda yer alan tarife göz atabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 5-7 dal yıkanmış taze kekik
  • 350 ml içme suyu
  • Yarım limon ya da başka bir turunçgiller
  • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

  • Kekiği ve suyu ufak bir cezveye koyun ve ocakta orta ateşte ısıtın.
  • Yarım limonu cezvenin içerisine sıkın.
  • Karışımı beş dakika kadar ocakta kaynatın.
  • Ocağı altını en kısık ayara getirin ve çayın beş dakika demlenmesini bekleyin.
  • Cezveyi ocaktan alın ve çayın soğumasını bekleyin.
  • Çay soğuyup ılıdıktan sonra balı ekleyin ve servis edin.

Kekiğin Cilde Faydaları

Kekik yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde cildi enfeksiyonlara karşı koruyabilmektedir. Aynı zamanda aknelere karşı da kullanılabilmektedir. Kekik yağının cilt üzerindeki bir diğer faydası ile yaraları, sıyrıkları ve kesikleri iyileştirmeye yardımcı olabilmesidir.

Kekik yağı, egzamada görülen belirtilerin azalmasına da yardımcı olabilmektedir. Egzama genelde sindirimin kötü olmasından ve stresten kaynaklanmaktadır. Kekik, bu iki soruna yardımcı olduğu için egzamayı da hafifletebilmektedir.

Kekiğin antioksidanlar bakımından yüksek olması da yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve cildin sağlıklı ve parlak olmasına yardımcı olabilmektedir.

Kekik yağı aynı zamanda diğer bitkilerle birlikte kullanıldığında saç büyümesini de destekleyebilmektedir. Bunun için jojoba ya da üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı bir yağ seçin. Sonrasında 2-3 fincan taşıyıcı yağın içerisine kekik, lavanta, biberiye ve sedir ağacı yağının her birinden 3-5 damla koyun. Bu yağların hepsinin saç büyümesini ve saç derisi sağlığını destekleyici etkileri bulunmaktadır. Yağdan az bir miktar alarak her gün 10 dakika kadar saç derinize masaj yapın. Gece saçınızda yağ ile uyuyun ve sabah her zamanki şekilde yıkayın. Tedavinin işe yaraması birkaç ay sürebilmekle birlikte cildinizde tahriş olursa yağları kullanmayı bırakın.

Kekik yağının tolere edip edemediğinizi görmek için cildinizde ufak bir yere yağların her birini sürün ve cildinizi, gözlerinizi ve genzinizi tahriş etmediğinden emin olun.

Saç bakımınızda kekik çayı kullanmanız da mümkündür. Kepek sorunu yaşıyorsanız, saçlarınızı durulamak için kekik suyu kullanabilirsiniz.