Kekik nane ailesinden bir bitkidir ve muhtemelen baharatlarınız arasında bulunuyordur. Ancak yemeklere katılan bir baharattan çok daha fazlası olduğu söylenebilir.

400’den fazla alt türü olduğundan kullanım alanları da çok fazladır. Antik mısırlılar onu mumyalama işlemlerinde kullanırken, antik yunanlılar ise onu tütsü olarak kullanıyorlardı.

Kendine has kokusu nedeniyle günümüzde mutfakta sık sık kullanılıyor. Aynı zamanda tıbbi özellikleri nedeniyle giderek popülerlik kazanıyor ve sivilce tedavisinde, tansiyonu düşürmede ondan faydalanabiliyorsunuz.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Sadece kekikten oluşan basit bir çay yapabileceğiniz gibi, başka kekik türleri veya bitkiler ve çaylar ile karıştırmanız da mümkün. İkisi de kekik çayının faydalarını size sağlayacaktır.

Kekik çayı oldukça parçalı olacağı için bardağınızda kullanmak üzere bir çay demleyici de kullanabilirsiniz. Hem sıcak hem soğuk olarak demlenebiliyor. Sıcak hali daha hızlı olurken, soğuk hali daha aromalı oluyor.

İhtiyacımız olan malzemeler şöyle:

  • 2 tutam taze kekik veya 2 çay kaşığı kuru kekik
  • 2 bardak sıcak su
  • Taze sıkılmış limon suyu veya bal (opsiyonel)

İki bardak suyu kaynatın. Sonrasında kupanıza taze veya kuru kekiki koyun. Kuru kekik kullanıyorsanız bir çay demleyici kullanın. Sonrasında kaynar suyu kekiğin üstüne dökün. 15 dakika demlensin. Sonrasında kekikleri bardaktan çıkarın. İçine bal veya limon suyu ekleyerek daha güzel bir tat elde edebilirsiniz.

Kekik Çayının Sağlığa 5 Faydası

Bakteri, Mantar ve Mikrop Karşıtı Özellikleri Olabilir

İnsanlar kekik çayını binlerce yıldır tüketiyorlar. Bunun iyi bir sebebi var: Bir bardak kekik çayının vücudu mikroplardan koruyan özellikleri var. Bu nedenle antik zamanlarda bakteri, mantar ve mikrop karşıtı özelliklerinden faydalanmak üzere kullanılıyordu. Çeşitli çalışmalarda kekik öz yağının E.coli, salmonella, staphylococcus aureus gibi bakterilere ve ayrıca candida albicans gibi mantarlara karşı etkili olduğu görülüyor. Ama bu aktivitenin çay formunda tüketildiğinde ne kadar göründüğü henüz bilinmiyor.

Antioksidanlar ile Doludur

Antioksidanların vücuda faydalı oldukları biliniyor ve kekik çayında bol miktarda varlar. Kekiğin içerisinde biyoflavonoidler adı verilen lutein, zeaxanthin ve naringenin gibi polifenoller ile antioksidanlar bol bulunuyorlar. Bu bileşenler vücudun yaşlanmasına ve hastalanmasına sebep olan dengesiz moleküller olan serbest radikallere karşı savaşıyorlar.

Sinir Sistemini Yatıştırabilir

Gergin hissediyorsanız bir bardak kekik çayı yardımcı olabilir. İçeriğinde carvacol adı verilen bir bileşen vardır ve bu sinir sistemi üzerinde faydalı etkiler ortaya çıkarabilir. Sinir sistemi üzerinde doğal bir sakinleştirici ve destekleyici etkisi vardır. Onu yatmadan önce tüketirseniz veya iş yerinde stresli anlardan önce biraz içerseniz zihninizin sakinleştiğini fark edeceksiniz.

Temel Vitamin ve Minerallere Sahiptir

Kekiğin küçük yapraklarında bulunan faydalı şeyler sadece antioksidanlar değiller. Ayrıca temel vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir. Taze kekik yapraklarında A ve C vitaminleri, bakır, lif, demir ve manganez bulunur ve bunlar çaya da bir miktar geçerler. A ve C vitaminleri bedenin enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olurlar. Kekik bağışıklık sisteminin virüsler ile savaşmasına da yardımcı olur.

Doğal Bir Öksürük İlacı Olabilir

Eğer boğaz ağrınız varsa, bir sıcak bardak kekik çayı içebilirsiniz. Araştırmalara göre biraz sarmaşık yaprağı ile karıştırılmış kekik çayının akut bronşit belirtilerine ve öksürüğe iyi geldiği belirtiliyor. Bununla birlikte kekiğin tek başına tüketildiğinde ne etkiler yarattığına dair bir çalışma yok.

İnflamasyonu Azaltabilir

Kekiğin içeriğinde bulunan temel yağlardan birisi olan thymol, COX-2 adlı bedende inflamasyona sebep olan enzimle savaşır.

İçeriğindeki carvacol adı verilen başka bir yağın ise inflamatuvar sitokinler üzerinde benzer bir etkisi vardır. Sitokinler bedeninizin inflamasyonu arttırmak için kullandığı işaretlerdir. Bu yağ bunun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kekik Çayının Riskleri ve Yan Etkileri

Doğal bir ürün olsa da kekik çayının yan etkileri de olabilir. Eğer kekiğe ve mercanköşke alerjiniz varsa kekik çayı içmeyin.

Kekik bedeninizin kan pıhtısı yaratma yeteneğini yavaşlatabilir ve bu da kanama riskini arttırabilir. Bu nedenle ameliyat olacaksanız veya kan sulandırıcı alıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Hormon düzeylerinden etkilenen kanser gibi hastalıklara sahip olanlar da kekik çayı içmemeliler.

Hamile kadınlar da ilk olarak doktorlarına veya ebelerine danışmadan kekik çayı tüketmemeliler.