Kendimize ve gezegenimize bakmak için her gün ne yapabiliriz?

İklim değişiminin yaşandığı bugünlerde, şanlı gezegenimizin korumaları ortadan kalkarken, nasıl devam etmemiz gerekiyor? Mindful insanlar olarak ileri gidecek yolumuzu nasıl bulabiliriz? Dünyamızın idaresini sağlarken kendimize, ailemize ve topluluğumuza nasıl bakabiliriz?

İlk önce kendimize bakarak başlayabiliriz. Dış eylemlerin tüm platformu iç varlık olmalı. Bakış açısı ve imkanlar için kendimize bağlanmaya adanmak, zihni sakinleştirmek için amaçlı ve niyetli bir bağlılığa sahip olmak elzem. Sadece dışarı bakarsak, dış eylemlerimizin sürdürülebilirliği olmayacaktır ve emeklerimiz boşa gidecektir. İçe bakış arttırılmalı, bu sırada sevgi dolu bir kibarlık ve bağlılık olmalı. Ancak bu şekilde başarıyla ilerleyebiliriz.

Olduğunuz gezegene nasıl bakabilirsiniz? Bedeninizi hareket ettirmek için ne yapabilirsiniz? Zihni sakinleştirme uygulamasını nasıl gerçekleştirmeli? Swami Kripalu’nun “geri çekilmenin asaleti” dediği akış durumuna nasıl geçebilir ve rahatlayabilirsiniz? Nörobilim bize günde beş ila on dakika meditasyon yapmanın beynin kimyasını değiştirdiğini gösteriyor. Bu uygulamanın süresinden ziyade devamlılığı beyin, beden ve davranışlar arasındaki dengeyi destekliyor. Rahatlamak, nefes almak ve tarafsızlık yerine geri dönebilmek için devamlı olarak ne yapılabilir?

Kendine bağlanma uygulamasına olan bağlılığınız gününüze işlendiğinde, bu daha derin varlığı sevdiklerinize nasıl verebilirsiniz? Belki bir aile oyun gecesi düzenleyebilir, arayıp sorabilir, akşam dışarı çıkabilirsiniz. Sevdiğimiz insanlarla daha derin ve zengin bağlantıları odaklanarak güçlendirmek, bu bağlantıları artık bir alışkanlık olarak görmemek gerekiyor. Şimdi birlikte geçirdiğimiz zamanı daha niyetli hale getirmek gerekiyor.

Sonrasında topluluk anlamında ilk olarak çevremize bakmamız gerekiyor. Dış bir eyleme çağrıldığımızda, şehrinizdeki geri dönüşüm çabalarına nasıl katkı sağlayabilir, evsizlik sorununa nasıl çözüm bulabilir, kent toplantılarına nasıl katılabilirsiniz? Toplumun ihtiyaçlarının farkında nasıl olabilir ve ileri adım atabilirsiniz? Yerel gazetelere, duyurulara, posterlere göz atın. Bilmediğiniz insanlara bağlanın. Bu hepimiz için iyileştirici bir ileri adımdır.

Ve son olarak, büyük resme bir bakalım. Gezegenimizin korunması için ulusal veya uluslararası düzeyde nasıl çaba gösterebiliriz? Mevcut seçenekleri, büyük resmi gören pek çok organizasyonu keşfedin ve doğru yöne, doğru eylemler için gidin. Çevresel koruma için çalışan pek çok sağlam, sorumlu organizasyon var. Kendinize aşırı yük bindirmeden okuyun. Para, kaynak ve enerji bağışlayarak katılım gösterin. Yanyana olun ve kendinize, ailenize ve topluma bağlı bir şekilde katılın.

Ve belki de en önemlisi, yeni gözler ve yeniden açılmış bir kalp ile dünyanın keyfini çıkarın. Dışarı çıkın, havayı koklayın, yürüyün, hareket edin, izleyin. Gününüze gelen ışığın güzelliğini fark edin. Gün batımları, azalan gün ışığının renkleri ve tonları ile tekrar bağ kurun. Kuşların çağrılarına, yaşamı kutlayan kuşların seslerine kulak verin. Dünyanın keyfini çıkarın ve onun üzerinde yenilenmiş bir bakım bağlılığı ile yürüyün.

Bu beklenmedik ve istenmeyen değişimler zamanı bir uyanış, gezegen için bağlılık yenilenmesinin başlangıcı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir