X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kilo almanın yolları – 8 etkili kilo aldırıcı yöntem

Herkese merhaba! Bugün, sizlere harika bir konudan bahsedeceğim. “Hep kilo vermekten bahsediyorsunuz. Kilo almak isteyenler yok mu?” diye bana sıkça soruyorsunuz. Ya da “Ben kilo almak istiyorum. Neden bunun hakkında öneriler vermiyorsunuz?” diyenler için, bu yazıyı hazırladım…

Zayıflık Nedir?

Önce zayıflığın tanımını yapalım… Eğer, Beden Kitle İndeksi’niz 18.5’in altındaysa, zayıf olarak tanımlanırsınız ve bu da, sağlık açısından çok iyi bir durum değildir. Zayıflığın nedenlerine bakacak olursak; günlük alınan enerjiden daha fazla enerji harcıyorsanız ve yeterli enerji almıyorsanız, zayıflık durumu ortaya çıkar.

Zayıflığın Nedenleri

Biraz önce de bahsettiğim gibi; eğer düşük enerji alıyorsanız ve bundan daha fazla harcıyorsanız, o zaman zayıflık ortaya çıkar. Bunun dışında da bazı nedenler vardır. Bu nedenleri biz dört gruba ayırıyoruz:

• Yetersiz besin alımı,
• Fazla fiziksel aktivite ve karşılığında yetersiz besin alımı,
• Hipertiroid (Hipertiroidi’niz varsa, mutlaka bir doktora danışmalısınız, çünkü bu aslında bir bozukluktur),
• Dışkıda parazit ( Bunun için de doktora başvurmalısınız. Böylece, dışkı testinden bu parazitler tespit edilir ve tedavisi gerçekleştirilir)

Zayıflığın Neden Olduğu Sorunlar

Vücudunuzun yağ oranı çok düşük olduğu için; halsizlik olabilir, konsantrasyon ve dikkat güçlüğü olabilir. Deri bütünlüğümüz yağdan oluştuğu için, bir yaralanma durumunda, geç iyileşme görülebilir ve deride yarıklar oluşabilir.

Kadınlarda, zayıflıktan dolayı hormon yapısı bozulduğu için, adetlerde gecikme görülebilir ve düzensizlik görülebilir. Aynı zamanda, zayıf kişilerin çok fazla üşüdüğü de görülmektedir. Bu tip problemler, zayıf kişileri önemli ölçüde etkilemektedir.

Kilo Almak İçin Öneriler

Bu yazıda, kilo almak isteyenler için 8 farklı öneride bulunacağım. Birincisiyle başlayalım…

1.Kahvaltıda Tahin Pekmez Tüketin

Tahin-pekmez; hem çok sağlıklıdır, hem enerjimizi yükseltir ve kan değerini iyileştirir, hem de gerçekten çok yüksek enerji değerine sahip olduğu için, direkt olarak kilo almanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, kahvaltınızdan tahin-pekmezi eksik etmemenizi öneriyorum.

2. Ara Öğünlerde Süt, Kuru İncir ve Kuruyemiş Tüketin

Ara öğünlerde; kuru meyve, kuruyemiş ve sütü birlikte tüketin. Örneğin; bir bardak süt, bir avuç kaju ve 4-5 adet kuru inciri birlikte tüketebilirsiniz. Bu şekilde, kalori alımınızı büyük oranda yükseltmiş olacaksınız.

3. Ana Öğünlerde Protein ve Karbonhidratı Bir Arada Alın

Örnek vermek gerekirse; 200 gram kadar et, yanında bir kase yoğurt ve yanında bir tabak bulgur ya da kepekli makarna tercih edebilirsiniz. Peki, bunları neden esmer ürünlerden seçiyorum? Çünkü, biz burada sağlıklı bir şekilde kilo almanın yolunu konuşuyoruz. Bu yolla, diyetimizde kesinlikle sağlıksız besinler kullanmamış oluyoruz.

4. Ana Öğünlerde Su, Çorba, İçecek Veya Salata Tüketmeyin

Bu tür şeyler, midenizin hacmini kapladığı için daha fazla katı besin almanızı engeller ve hemen doymanıza neden olur. Bu şekilde de, fazla kalori alamadığınız için kilo alımınız yavaşlayacaktır. Bu nedenle, öğünlerden su, çorba ve salatayı kaldırmalısınız.

5. Ara Öğünlerde Taze Sıkılmış Meyve Suyu Tüketin

Ara öğününüzde, kepekli tost ve yanında taze sıkılmış bir bardak taze sıkılmış meyve suyu tüketebilirsiniz. Meyve suyunda; bir bardağı doldurmak için en az 4-5 adet portakal ve nar gerekecektir. Bu da, yüksek kalori ve yüksek antioksidan anlamına gelir. Ara öğünlerinizde, bu şekilde meyve sularına da yer verebilirsiniz.

6. Mutlaka Omega-3 Desteği Alın

Buna, balık hapı ya da balık yağı da diyebilirsiniz. Günde 1-2 adet alırsanız, bu iştahınızın açılmasını sağlayacaktır. Daha fazla besin alımınız olacağı için de kilo almanız kolaylaşacaktır.
Kilo almak, bana göre kilo vermekten daha zordur; çünkü, bu kişilerin mide hacmi küçük olduğu için bir çorba içse bile doyar ve daha fazla kalori alamadığı için de kilo alımını gerçekleştirememektedir.

7. Mutlaka Spor Yapın

Spor yaptığınızda, vücudunuz daha fazla enerji harcar ve daha fazla acıktığınızı hissedersiniz. Yüzme, sonrasında çok fazla iştah açan sporlardan biridir. Bu da, yüksek besin tüketimini ve fazla enerji alımını sağladığı için, yine kilo alımına fayda sağlayacaktır.

8. Gece Yatmadan 2-3 Saat Önce Ara Öğün Yapın

Bu ara öğün; süt, taze sıkılmış meyve suyu ve bir avuç kuruyemiş olabilir. Bu şekilde; yatmadan önce enerji alacak ve gece vücudumuzun enerji yapımı ve kas artışı destekleneceği için de kilo artınızı sağlamış olacaksınız.

Kilo almak istiyorsanız, İstanbul’daki ofisime de gelebilirsiniz. Bana kilo almak için gelenler; genelde verdiğim önerileri ve diyet listelerini uyguladıklarında, bir haftada 2-3 kiloya kadar alabiliyorlar. Özellikle ilk hafta, disiplinli olursanız ve diyetisyeniniz ne verirse alırsanız, kilo alımı gerçekleşmektedir.

İstanbul’da değilseniz, online diyet ile de yardımcı olabilirim. Cepte Diyetisyen uygulamasından, kendinize özel diyet planı da talep edebilirsiniz.

Ama unutmayın; daha önce de dediğim gibi, kilo almak kilo vermekten zordur ve kesinlikle disiplin gerektirir. Kilo almak isteyenler! Eğer bu yazıyı okuduysanız, lütfen aşağıya yorum bırakın. Benim kilo almak isteyen çok sayıda takipçim var. Onlar da aşağıda kendilerini belirtirlerse çok sevinirim. Bugünlük benden bu kadar. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir