© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kilo vermek için yoga nefes teknikleri

Kilo vermek için yoga nefes teknikleri

Fazla kiloları olan bireyler maalesef bunun ağırlığını gittikleri her yere taşıyorlar ve pek çok kişi kendini fiziksel anlamda başkaları ile ister istemez karşılaştırıyor ve bu durum maalesef psikolojik olarak bir yorgunluğu da beraberinde getiriyor. Kilo vermek için jimnastik yapmak ve ağır sporlara girişmek ise vücut ağrıları ve kas krampları ile sonlanıyor. Yoga nefes teknikleri ile fazla kiloları verme konusunda çok daha başarılı olmanız mümkün.

Kilo Vermek İçin Yoga Nefes Teknikleri

Yoga nefes teknikleri, pahalı ekipmanların ve ağır egzersizlerin yapamadıklarını yapabilme kabiliyetine sahiptir. Derin bir nefes almak vücudun oksidasyonunu arttırır ve bu da kilo vermeye imkan tanır. Kandaki oksijen oranının artması egzersiz için size daha fazla enerji verir. Nefes almak metabolizmayı hızlandırır ve bu da kilo vermeyi kolaylaştırır. Bazı nefes teknikleri karın bölgesine masaj yapılmasını sağlar ve bu da vücut yağlarının daha hızlı yakılmasına imkan tanır.

Kapalbhati

Bu nefes tekniğinin en büyük faydası, doğal yoldan kilo vermenizi sağlaması ve obeziteyi de kontrol altına alması.
Gerçekleştirebilmek için bacaklarınızı katlayarak yere oturun ve boyun ile sırtınızı dik tutun. Her iki elinizi de dizlerinize koyun.

Gözlerinizi kapatın ve yavaşça nefes alırken hızla nefes verin. Nefes verirken karnınızın indiğini fark edeceksiniz. Bu süreci 5-10 dakika devam ettirin.

Bhastrika

Bu nefes tekniği enerji ve güç vermektedir. Metabolik fonksiyonlarınızı yüksektir ve yağı daha hızlı yakmanızı sağlar.

Bu nefes tekniği için bel ve boynunuzu dik tutarak oturun. Karın kaslarınızı rahatlatın ve gözlerinizi kapatın. Avuç içlerinizi dizinize koyun. Nefes alıp verirken ikisine de aynı miktarda güç verin. Nefes derin ve güçlü olmalı, ayrıca almak ve vermek birer saniye sürmeli. Diyaframınız genişlemeli. Bu süreci 5-10 dakika devam ettirebilirsiniz.

Anulom Vilom

Bu nefes tekniği sindirim sisteminizin çalışmasını iyileştirir ve kabızlığa da iyi gelir. Hormonlarınızı dengeler ve enerjinizi arttırır.

Öncelikle lotus pozisyonunda oturuyoruz ve sağ burun deliğimizi sağ baş parmağımız ile kapatıyor, sol delikten nazikçe nefes alıyoruz. Şimdi sol burun deliğimizi işaret parmağımız ile kapatıyor,sağ delikten önceden aldığımız nefesi veriyoruz. Bu nefes tekniğini 15-30 dakika sürdürebilirsiniz.

Bhramari

Bhramari metabolizmanızı hızlandırır, oksijen alımınızı arttırır ve hormon salgılanmasını da dengeye sokar.
Bunu yapabilmek için Vajrasana veya Padmasana pozisyonunda oturuyoruz. Omuzlar gergin olmalı ve omurilik de dik durmalı.

Şimdi avuç içleri açılmalı ve baş parmaklar ile gözler kapatılmalı. İşaret parmağı kaşların üzerinde alına değmeli. Orta ve yüzük parmakları kapalı gözlerinizin üzerinde durmalılar. Derin bir nefes almalı, yavaşça nefes vermelisiniz. Ağzınız da kapalı olmalı.

Nefes verirken hafif bir hava sesi çıkmalı. Parmaklarınız bu sesin titreşimlerini hissetmeliler. Ardından parmaklarınızı yüzünüzden çekmeli ve dizlerinize koymalısınız. Bir tur bu şekilde tamamlanıyor. Prosedürü 5-10 defa tekrar edebilirsiniz.

Surya Namaskar

Bu nefes tekniğinde pek çok hareket bulunur ve kilo vermek için iyidir. Bu nefes tekniğinde toplam 12 adım mevcut ve bu duruşların her birinde senkronize nefes olmalı. Bunun için konsantre olmalısınız ve vücudunuza şekil verirken kilo da vereceksiniz.

Seated Spinal Twist

Bu teknik karnınıza ve sırtınıza iyi gelir.

İlk olarak bacaklarınız ileri uzanmış olacak şekilde yoga matınıza oturun. Nefes alın ve rahatlayın. Sağ dizinizi bükün ve topuğunuzu kalçanıza olabildiğince yaklaştırın. Şimdi sol dizinizi katlayın ve onu sağ diziniz üzerinden geçirin. Sol ayak bileğiniz sağ diziniz ile yanyana olmalı. Sol kolunuzu alın ve onu arkanıza geçirip avuçlarınızı yere koyun. Sağ kolunuz sol ayağınızın parmaklarına değmeli. Şimdi pozisyonunuzu aldınız ve derin bir nefes alabilirsiniz. Göğsünüzü sola döndürün ve sol omzunuzun üzerinden bakın. Dönüşü yaparken nefes verir. Nefes alın ve omuriliğinizi düzeltin, düzelirken nefes verin. 5 nefes boyunca bu hareketi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir