© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kilo vermem durdu, ne yapmalıyım? 5 hızlandırıcı diyet tüyosu

Herkese merhaba! Bugün, yine çok güzel bir konu ile karşınızdayım. Kilo vermeniz durduysa, hızlandırmak için sizlere 5 tane ipucundan bahsedeceğim. Bu konu da sizlerin sayesinde ortaya çıktı. “Lütfen, aşağıya yorum yazın. Onları değerlendiriyorum” diyorum, onlardan bir tanesinde böyle bir yorum vardı ve herkesin başına geldiği için, bu konuyu konuşmak istedim.

Kilo vermeniz durduğu zaman ne yapmalısınız? Bu nasıl bir durum? Öncelikle, kilo vermenizin durması çok normal bir durumdur. Kesinlikle panik olmayın ve pes etmeyin. Motivasyonunuzu düşürmeyin, en önemli konu bu! Normalde, bir hevesle diyete başlıyoruz, 1-2 hafta her şey çok iyi gidiyor. Bir haftada 2-3 kilo gidiyor, sonraki hafta kilonuz çok fazla kıpırdamıyor, sonra tekrardan düşüyor. Kilo kaybının hızlı başlayıp sonra yavaşlaması çok normal bir şeydir.

Şöyle düşünün; 1000 TL paranız var ve bunu hızlı bir şekilde harcayabilirsiniz. Ancak, cebinizde 10 TL varsa, onu yavaş yavaş harcarsınız. Yani, kilonuz çokken, hızlı bir şekilde gidebilir. Normale yaklaştığınız zaman yavaşlayabilir, hatta durabilir. Bu, herkesin başına gelen bir durum. Bu nedenle, sakin olmalı, panik yapmamalı ve aşağıda bahsedeceğim ipuçlarından yararlanın!

1.Gün İçinde Tükettiklerinizi Gözden Geçirin

Bence, en önemlisi bu. Çünkü, bana geliyorlar ve “Hocam, ben kilo veremiyorum. Ne yapsam gitmiyor” diyorlar. Ben de, her zaman karşımdaki insanı gerçekten çok ciddiye alırım ve onun için neler yapabileceğimi düşünürüm. Daha sonra, diyetini hazırlarım ve bakarım ki kilo verdi. Bu, neler yediğinizi gözden geçirmenizden kaynaklı.

Özellikle, kendiniz diyet yaptığınız zaman; “Aman, bundan bir şey olmaz. Bunun kalorisi yok. Nasıl olsa ben yoğurt yiyorum, fazladan yiyebilirim” gibi düşüncelerle, bazı şeyleri biraz daha fazla yiyor olabilirsiniz. Yeşillikler, domates ve havuç da buna dahil, bunları gözden geçirin.

Örneğin; acıktınız ve 2-3 tane ceviz yediniz ama onun farkında bile değilsiniz. İki saat geçti ayran içtiniz ya da bir arkadaşınız abur cubur ikram etti ve bir tane alıyorsunuz. Bu tür şeyler olabilir ve bu da, gün içerisinde aldığınız kaloriyi yükseltiyor olabilir. Bu nedenle, mutlaka bunları değerlendirmeli ve sabahtan başlayarak, akşama kadar yediklerinizi bir hafta boyunca yazmalısınız.

“Sabah kalktım, bir domates, bir haşlanmış yumurta yedim. Arada, arkadaşım bir şey ikram etti” gibi yazarak her şeyi not alın. Buradan, gün içerisinde bir şeyleri fazla yediğinizi gözlemleyebilirsiniz. Benim kendi danışanlarımda gördüğüm sorun, genelde bu oluyor. Bana geliyor ve “ben kilo veremiyorum” diyor ama ilk haftanın sonunda, “Hocam, ben kuruyemiş atıyormuşum, hiç farkında değildim” ya da “Arkadaşlarımdan ikram geliyordu, bir tane yiyordum” gibi cümleler duyuyorum. Bunlar da aldığınız kaloriyi yükseltir ve kilo vermenizi durduruyor olabilir.

2. Aynı ve Tek Yönlü Diyet Listesi Uyguluyorsanız, Değiştirin

Diyelim ki; elinizde bir liste ya da kafanızda bir fikir var ve onu uyguluyorsunuz. Bu liste ya da yöntem, size genelde 2 hafta kilo verdirir ve ondan sonra durur. Çok çabuk olduğu için de, korkuyorsunuz. Peki, orada neden durmuş olabilir?

İlk olarak, hızlı kilo verdiğiniz için durmuş olabilir. Sonrasında vücut, “Hızlı kilo verdin, benim bunu yavaşlatmam lazım. O yüzden, sana iki hafta çok bir şey vermeyeceğim, kiloyu kıpırdatmayacağım, aynı yerde tutacağım” diyebilir. Bu, aynı zamanda vücudunuz bu listeye alışmış demek de olabilir. Bazı kişilerde bu, bir aydan sonra da olabiliyor.

Bu liste ile vücudunuz kilo vermeye alıştıysa, durabilir. Siz de, çok erken zamanda kilo vermeniz durdu diye korkabilirsiniz. Örneğin, Akdeniz diyeti yapıyorsunuz. Öğlen sebze yemeği, akşam et, aralarda meyveler gibi bir liste uyguluyorsunuz. Altı öğün, az az sık sık yiyorsunuz. Bunu nasıl değiştireceksiniz?

Oruç diyetini duymuşsunuzdur. Ben de gayet sağlıklı buluyorum, tabi uzman eşliğinde yapılırsa… Oruç diyetini iki hafta uygularsanız, o da size kilo verdirecektir. Yani, durduğu noktada değişik bir diyet listesi uyguladığınız için, onu görünce vücudunuz gardını düşürür ve kilo kaybetmeye başlar. Ya da, ketojenik diyet yapıyorsanız, yani daha çok protein ağırlıklı besleniyorsanız; hemen Akdeniz tipi diyete geçebilirsiniz. Bu şekilde, diyetleri değiştirdiğiniz zaman vücudunuz şaşırır, şaşırdığı anda da kiloyu bırakır. Belki, sizin kilonuzun durma nedeni hep aynı yönlü diyetler yapmanız olabilir.

3. Detoks ya da Yoğurt Kürü Tarifleri Uygulayın

Kilo vermeniz durduysa; ara ara detokslar ya da yoğurt kürleri uygulayabilirsiniz. Hatta, bence yapmalısınız da. Beni biliyorsunuz, sürekli yoğurt kürleri paylaşıyorum. Genelde, insanlar kilo vermeleri durduğunda bir şeyler aramaya başlıyor. Kilosunu ilerletmek istiyor. O yüzden, bu tür tariflere öncelik veriyorum ki, kilonuz bir an önce değişsin. Siz de motive olun ve diyet yapmayı bırakmayın. Yani, temel amacım faydalı olmak.

Bu nedenle; kilo vermeniz durduysa, benim verdiğim detoks ya da yoğurt kürlerinden birini uygulayabilirsiniz. Hem tok tutar, hem yağ yakar, hem de bir anda duran kiloyu hızlandırabiliyor. Peki, neden bunları yaptığımız zaman vücudumuz kilo kaybediyor? Bir önceki ipucuna benziyor. Vücudumuz, 1200 kalorilik bir diyet listesi uygularken, aynı miktarda kalori almaya alışıyor.

1500 kalori yakıyordunuz, 1200 kalorilik diyet uyguluyordunuz. Vücudunuz, o 1200 kaloriye alıştı. Alıştığı için de artık kilo kaybetmeye başladı. Peki, ne yapacaksınız? 2-3 günlük sıvı detoksu, yoğurt kürü gibi değişik bir diyete geçtiğiniz için vücudunuz şaşıracak, hemen kiloyu bırakacak ve göreceksiniz ki, o durduğunuz noktayı geçmiş olacaksınız. Genelde de, o noktayı geçtikten sonra eskisi kadar kilonuzun durmadığını ve zorlanmadığınızı göreceksiniz.

4. Her Gün 1 Saat Yürüyüşe Devam Edin

Biz, bunu genelde çok öneriyoruz. Diyoruz ki, “Her gün 1 saat yürüyüş yapın”. Ama genelde, diyete başlıyorsunuz ve kiloların da gittiğini görünce, “Nasıl olsa kilo veriyorum” diye düşünüyorsunuz ve sporla desteklemiyorsunuz. Vücudunuz o listeye alışıyor ve bir yerden sonra vermemeye başlıyor. Günlük 1 saat yürüyüş yapabilir ya da spor salonunu seviyorsanız, spor salonuna da gidebilirsiniz. Spor eklediğiniz zaman, gün içerisinde yaktığınız kaloriyi 300-400 kalori yükseltirsiniz. Bu da, vücudunuz için bir değişiklik oluyor ve hemen kilo vermeye başlıyor. “Kilo vermem durdu” diyen kişilerin çoğunda gözlemlediğim, spor yapmamaları. Spor olduğu sürece, kilo vermenizin aşırı oranda duracağını düşünmüyorum. Benim bir danışanım vardı ve yaklaşık 40-45 kilo kadar verdi. Başladığı andan itibaren kilo vermesi hiç durmadı. 109 kilodan 69 kiloya kadar indi. Ve buraya geldiğinde, hiçbir zaman 1.5 kilonun altında vermedi. Genelde, kişileri iki haftada bir alıyorum. İlk zamanlarda, iki haftada 4-5 kilo veriyordu. 20 kilodan sonra, 1.5-2’lere düştü ama her geldiğinde ilerliyordu. Bunun nedeni de, her gün 1 saat tempolu yürüyüş yapması ve diyetin dışına çıkmamasıydı.

5. Porsiyon Ölçerek Diyete 1 Hafta Ara Verin

Bunu yapması gereken kişiler; daha önce bahsettiğim dört ipucunu da uygulayıp kilo vermesi duran kişiler. Demek ki, bu kişinin vücudu gerçek anlamda durma evresinde. Bu kişiye önerim; 1 hafta boyunca diyetten çıkın. Her zaman yaptığınız gibi ızgara tavuk, sebze yemeği yerine önünüze gelen yemeklerden karışık yiyin ama porsiyonunu yüksek tutmayın. Makarna yiyorsanız 3-4 kaşık yiyin, tatlı yiyorsanız 3-5 kaşık yiyin. Kilo almadan, 1 hafta boyunca istediğiniz her şeyi ölçülerle yiyerek kendinizi aynı kiloda tutmanızı, serbest beslenmenizi istiyorum. Vücudunuz, bakacak ki değişik besinler geliyor, hep aynı besinler gelmiyor, biraz kalori yükseldi ama o sizin kilo almanıza neden olmayacak. Orada belli bir süre geçirdikten sonra, 1 hafta sonra tekrar diyete girdiğiniz zaman; vücudunuz rahatlamış olacak, kendini bırakmış olacak ve bir anda tekrar diyete girince kilonuz düşecek ve burayı geçmiş oluyorsunuz. Dediğim gibi, eğer yaptığınız dört yöntem de işe yaramadıysa beşinci yönteme geçebilirsiniz. Ancak, en önemlisi; 1 hafta boyunca ölçülü olarak her şeyi yemeli ve aynı kiloda kalmalısınız. Tek şartımız bu. Benim danışanlarım, genelde bunu yapmayı başarıyorlar. Bu yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Sizlere birçok yöntemden bahsettim. Ben genel olarak, ciddi anlamda durma evresine geçen danışan görmüyorum. Genelde, 1 hafta kilo veremediği zaman “Ben kilo veremedim, bitti” diye düşünüyorlar. Hatta, günlük olarak tartıya çıkıyor ve ertesi gün kilosu düşmedi zaman morali bozuluyor. Bunlar, çok normal şeyler. Vücudunuzun bir günü, bir gününü tutmayabilir. Özellikle, haftada 1 kez tartılmanızı, çok sık tartılmamanızı öneriyorum.

Bir de; bir hafta üç kilo verdiyseniz, bir sonraki hafta 300 gram verebilirsiniz. Çünkü, vücudunuz kendisini dengelemeye alıyor. Kilo vermenizi durdurmuyor ama yavaşlatıyor. 30 kilo verdiyseniz, kilonuz durabilir, buna inanabilirim. Ancak, “10 kilo verdim, durdu” sözüne çok fazla inanmıyorum. Evet, ideal kilonuza geldiyseniz ve hala zayıflamak istiyorsanız, kilo vermeniz durabilir. Yani, kişi 60 kilo, 50 kiloya indi ve kilo vermesi durdu. Zaten, 50 kilo onun ideal kilosu olduğu için kilo vermeyebilir, bu normal. Ancak, bazı kişiler “Ben 45 kilo olacağım” diyor. Kafasında bir rakam var ve o rakam o vücut için olmayacak bir rakam. Oraya inemediği için, “Ben kilo veremedim, benim kilo vermem durdu” diyor. Bunları ayırt etmenizi istiyorum.

Vücudun alıştığı kilolar var. Bir de, diyelim ki 20 kilo fazlanız var. Bunun 10 kilosu çabuk gidecektir, 10 kilosu biraz daha yavaş gidecektir. Çünkü, o 10 kilo, sizin üzerinizde yıllardır olabilir ve üzerinize yapışmış, kemikleşmiş bir yağ oranı olabilir. Bu nedenle, sizi biraz daha zorlayabilir. Lütfen, bunu güzel bir şekilde ayırt edin. Pes etmeyin ve motivasyonunuzu her zaman yüksek tutun.

Kilo vermeniz durduysa, ilk yapmanızı isteyeceğim şey mutlaka benim tariflerimi denemeniz. “Hocam hangi tarif olsun?” diye de soruyorsunuz, hepsi olabilir. Bir tanesinden başlayın! 3 gün keten tohumlu kür yapın, 3 gün chia’lı kür yapın, 3 gün kereviz yapın ve bunları ara ara yapın. Buna rağmen, yine de kilo veremiyorsanız, benden de yardım alabilirsiniz. Cepten Diyetisyen uygulamasını telefonunuza indirerek ve sağlık bilgilerinizi girerek, mesajlaşma sistemi üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Burada amacım; sizinle mesajlaşarak, tam olarak size özel bir diyet planı oluşturmak. Şimdilik benden bu kadar. Hoşça kalın!

Kilo vermem durdu, ne yapmalıyım? 5 hızlandırıcı diyet tüyosu” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Şengül Uzunyayla dedi ki:

    Merhaba Ayşe hanım sizi çok seviyorum ve takip ediyorum bende kilo veremiyorum kabızlık çok yaşıyorum 1.55 boy 57 kilom var kendimi çok rahatsız hissediyorum yardımlarınızı bekliyorum

  2. Nur dedi ki:

    Chia tohumu yerine ne kullanabilirim