X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kışın cilt bakımı çantanız hazır olsun!

Sıcak ve kuru bir havanın hakim olduğu yaz mevsimi bitti, geride ciltte pek çok hasar bıraktı. Ardından sonbahar geldi, rüzgarları, yağmurlarıyla, zaman zaman sertleşen havasıyla cildi yıprattı. Şimdi ise kuru, sert ve soğuk bir havanın yaşandığı kış mevsimi geldi. İşte belki de yıl boyunca cildin en fazla zarar gördüğü dönem olan kışın, yıkıcı ve kurutucu etkisini engelleyebilmek cilt sağlığı için çok büyük önem arz ediyor.

Kışın dışarıda soğuk ve kuru bir hava, iç mekanlarda ise kaloriferden, klimalardan kurumuş oksijensiz bir ortam hakimdir. Böyle olunca cildin en çok kışın bakıma, besleyici uygulamalara ihtiyacı var. Bu sebeple de hem evde ve iş ortamında birtakım sağlık kurallarına uymak hem daha düzenli bir cilt bakımı rutini uygulamak hem de içinde cilt bakım kremlerinin olduğu çantayı hiç yanından ayırmamak gerekiyor. Özellikle de kışın cilt bakımı yaparken kullanılan cilt bakım ürünlerinin, yazın kullanılan cilt bakım ürünlerinden farklı ve daha güçlü olması çok önemlidir. Zira kışın cilt bakımında kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri daha yüksek olmalı, cilde kaybettiği nemi ve enerjiyi geri kazandırmalıdır.

Kışın düzenli bir cilt bakımı, cilt sağlığı için hayati bir önem taşıyor. Eğer kışın cilt bakımı yeterince iyi yapılmazsa kırışıklık, çatlama, sarkma, leke gibi problemler kaçınılmaz olur. Bunların yanında kışın cildin giysiler, ter ve yağ salgısı ile sürekli örtülü olması da ciltte akne, sebore, milium kistler gibi yağ bezi hastalıklarının artmasına neden olabilir. Ayrıca lipofilik mantar hastalıkları pitriasis versikolor (samyeli hastalığı) ve nem artışına bağlı intertriginöz (vücuttaki kıvrım yerleri) bölge enfeksiyonları da kışın bakımı yapılmayan ciltte daha sık olarak görülür.

Kışlık cilt bakımının 15 püf noktası

• Kışın, cilt daha fazla kuruma eğilimi gösterir. İşte bu nedenle yüzde ve vücutta kurumaya engel olmak için kremli, yağlı sabun ve jeller tercih edilmelidir. Cilt temizliğinde kullanılan ürünlerin kesinlikle yan etkisiz ve anti alerjik olmasına özen gösterilmelidir.

• Kışın soğuk havasından cildi korumak için daha sık nemlendirmek, özellikle de dışarı çıkarken cildi savunmasız bırakmamak gerekiyor. Fakat sadece 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan bir yere giderken de cildi çok yağlı kremlerle boğmak doğru olmaz. Bu tür bir durumda hafif bir nemlendirici yeterli olur. Özellikle de kalorifer ya da klima ile ısıtılmış ve havası kurumuş bir ortamda bulunacak olanların cildi daha fazla nemlendirmeye ihtiyacı olacak.

• Nemlendiriciler cildin beslenmesi için ve yaşlanmayı önlemek için gerekli olmakla birlikte, cilt tipine uygun nemlendirici seçmek de çok önemlidir. Örneğin cildin yapısına göre gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içeren nemlendiriciler hem günlük bakım için hem de her banyodan sonra tüm cilde uygulanmalıdır. Bu sayede cilt kuruluğu önlenebilir.

• Cildi kuru olanlar cilt temizliğinde sabun bileşenleri içermeyen losyonları tercih etmeli ve asla alkol içeren tonikleri kullanmamalılar. Zira alkol içeren tonikler cilt tarafından oluşturulan bakteriyel koruma tabakasına zarar verirler. Alkollü tonikler ciltte kaşıntı, aşırı kuruluk ve iltihap gibi sorunlara sebep olur.

• Cilt bakımından bahsedildiğinde peeling olmazsa olmazdır. Özellikle de kışın cilt deformasyonlarının fazla olduğu, kirlenen ve yıpranan cilt üst tabakasının temizlenmesi gerektiği düşünüldüğünde peeling daha önemli hale geliyor. Hemen herkesin evde bulunan malzemelerle uygulayabileceği peeling tarifleriyle haftada ya da 10 günde bir peeling yapması çok faydalı olur. Bir de imkan varsa ayda bir kez profesyonel bir cilt uzmanına peeling yaptırmak cildi tazeleyecektir.

• Ciltteki ölü tabakanın atılması için kış mevsiminde cilt tipine göre sıklığı ayarlanarak bitkisel kök hücreli jel, krem veya maskeler uygulanmalıdır. Cildin yenilenmesi teşvik edilmelidir. Bununla birlikte cildin lipid tabakasının desteklenmesi için haftada 1 kez evde yapılabilecek hayvansal ya da bitkisel plasenta içeren maskeler uygulanmalıdır.

• Yağlı ciltler soğuğa karşı daha dayanıklı olmakla birlikte, nem dengesini sağlamakta zorlanırlar. Bu dengeyi sağlayabilmek adına nemlendiricilerin dışarı çıkmadan hemen önce değil de, en az bir saat öncesinden, hatta gece yatmadan önce uygulamak daha doğru olur.

• Kışın soğuk ve kuru havasından dolayı pul pul dökülen cildi fondöten ile kapatmak çok yanlış bir tutum olur. Zira fondöten sürerek daha kötü bir görüntü yaratır. Bunun yerine cilde düzenli olarak peeling yapılmalı, zengin besleyici içerikli bir gece kremi kullanılmalıdır. Kışın cilde nemlendirici kullanılacaksa da fondöten; nemlendirici içeren, leke oluşumunu önleyici, anti -aging etkili, güneş koruma faktörü olan fondöten etkisi gösteren bitkisel kremler tercih edilmelidir.

• En önemli cilt sorunlarından birisi ciltte oluşan güneş lekeleridir. Cildin çok yoğun olarak güneşe maruz kaldığı dönem her ne kadar yaz mevsimi olsa da, güneşin olduğu her an leke oluşma riski de vardır. Bu bakımdan kışın da dışarı çıkmadan önce cilde sürülen nemlendiricilerin, fondötenlerin mutlak güneş koruma faktörlü olmasına özen gösterilmelidir.

• Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en temel yollarından birisi cildi içten beslemektir. Zira sağlıksız beslenen, hazır gıdalara beslenme programında sıkça yer veren kişiler, ne kadar etkili cilt bakımı yapsalar da sağlıklı ve genç bir cilde sahip olamazlar. Bunun için cildin daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyduğu kış aylarında sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Cildin gereksinim duyduğu vitaminler, antioksidanlar, mineraller ve doymamış yağlar vücuda düzenli olarak ve taze besinlerle alınmalıdır. Bu sayede cilt içten beslenir, daha canlı ve dinç kalır.

• Sağlıklı bir cilt için nem dengesinin ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsedildi. Bu nemin sağlanabilmesinin bir yolu cildi dıştan kremlerle nemlendirmekken çok basit ve en etkili yöntem olarak da bol bol su içmek önerilir. Başta cilt olmak üzere tüm vücut sağlığı için çok önemli olan su, cilde ihtiyaç duyduğu nemi kazandırabilmektedir. Özellikle de yazın sıcak havadan dolayı çok su içilirken, kışın daha az su içilmesinin de cilt sağlığını olumsuz etkilediği akıldan çıkarılmamalı ve her gün en az 2 litre su içmek alışkanlık haline getirilmelidir.

• Cildi kuru olan kişiler göz çevresi ve dudak üstü gibi alanların çok daha genç yaşlarda kırışıklıklarla dolacağını bilmelidir. Bunu önlemek için de cildi normalden kuru olanlar daha 20’li yaşlarda göz çevresine ve dudak üstüne özel serum ampul gibi hafif formlardaki dermo kozmetik ürünler kullanmalılar.

• Kışın duşta, banyoda sıcak suyun içinde uzun süre kalmak her ne kadar cazip olsa da, 15 dakikadan daha uzun süre sıcak ortamda kalmak cildin lipid tabakasına (nemin tutulduğu yağ asitleri kompleksi) zarar verir ve ciltteki doğal yağların yok olmasına sebep olur. Bu sebeple de cilt sağlığı için hem banyo suyunun sıcaklığı azaltılmalı hem de banyo süresi kısaltılmalıdır. Bir de duştan sonra cilt çok iyi bir şekilde kurulanmalıdır. Zira cildin ıslak kalması cilt kuruluğuna sebep olabiliyor.

• Kış aylarında sabah, akşam cilt temizlenirken, yıkanırken önce sıcağa yakın ılık su, sonrasında ise soğuk su kullanılmalıdır. Cildi durulama işi soğuk su ile yapılırsa şok etkisi yaratır ve kan dolaşımını hareketlendirerek yağ ve ter bezlerini harekete geçirir. Bu sayede de cilt yüzeyini yumuşatır.

• Ciltte önceki yıllarda ya da geçen yaz aylarında oluşmuş olan leke, kırışıklık ve sarkma gibi problemler varsa bunlara çözüm bulmak için en uygun dönem kış mevsimidir. Cilde yapılan lazer uygulamaları, peeling işlemleri, CO2 fraksiyonel lazer gibi işlemlerden en etkili sonuç kış aylarında alınabilir.

Kışın evde cilt bakımı için doğal maske ve bakım önerileri

• Süt ve badem tozu maskesi

Nemli bir cilt için; 1 yemek kaşığı badem tozu ile 2 yemek kaşığı çiğ süt macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Ardından temiz cilde uygulayın ve 10 dakika bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanır. E vitamini bakımdan zengin olan badem tozu ve harika bir nemlendirici olan süt ile cildi beslemek mümkündür.

• Yoğurt maskesi

Mümkünse evde cam kavanoza mayalanmış yoğurt içine su katılmadan iyice çırpılır ve sadece yüze ya da tüm vücuda masaj yaparak sürülür. Bu şekilde yaklaşık 20 – 25 dakika bekledikten sonra cilt ılık su ile temizlenir. Çinko bakımından zengin olan ve laktik asit içeren yoğurt ölü deriyi soyar ve cildi temizler.

• Gliserin ile cilt bakımı

Kuru ciltleri beslemek ve nemlendirmek için en doğru tercihlerden birisi gliserindir. Doğal ve çok etkili bir nemlendirici olan gliserin cildi yumuşatır ve kırışık oluşumunu önler. Bunun için bir parça pamuk yardımı ile cilde gliserin uygulanır ve durulamaya gerek kalmadan o şekilde ciltte kalabilir.

• Vazelinle cilt nemlendirme

Vazelin, çok eski dönemlerden beri kullanılan bir cilt bakım ve besleme ürünüdür. Hem kolay bulunabiliyor olması hem de ücret olarak ucuz olması vazelinin tercih edilirliğini artırmaktadır. Vazelin tüm vücutta kuruyan cilt, kuruyan dudak, ayak ve özellikle de çatlamış topuklar için kullanılabilir. Nemlendirici özelliğinden dolayı özellikle kış aylarında vazelin cilt bakımının olmazsa olmazıdır.

• Zeytinyağı ve yumurta sarısı maskesi

2 tane yumurtanın sarısı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı cam kasede karıştırılır. Karışım cilde uygulandıktan sonra yaklaşık 20 dakika kadar beklenir ve cilt ılık su ile yıkanır. E ve K vitaminleri, doğal anti-oksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, cildi besleyen yumurta sarısı ile birleştiğinde muhteşem bir cilt bakım ürünü olur.

• Avokado ve bal maskesi

2 yemek kaşığı balın içine yarım avokado ezerek karıştırılır. Hazırlanan karışım yüze uygulanır ve ortalama 20 dakika kadar beklenir ve sonra ılık su ile yıkanır. Bu maske ile cilt nemlenir ve beslenir.

• Limon ve bal maskesi

Hem limonun hem de balın cilt bakımında çok önemli bir yeri vardır. Zira cildi besler ve dış ortamdaki havanın zararlı etkilerinden korur. Bunun için 2 yemek kaşığı balın içine yarım limon sıkılır ve iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. 15 – 20 dakika ciltte bekletildikten sonra cilt ılık su ile yıkanır. Bu maske kışın soğuktan dolayı tahriş olan, kaşınan ciltleri onarmakta etkilidir.

• Bepanthen ile cilt bakımı

Tıpkı vazelin gibi bepanthen de çok etkili bir cilt bakım ve nemlendirici ürünüdür. Kışın hemen herkesin çantasında bulunması gereken bepanthen, cildi nemlendirir, tazeler ve ciltte kırışıklık oluşumunu önler.

One thought on “Kışın cilt bakımı çantanız hazır olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özlem Giray dedi ki:

    Merhaba
    Geçen sene kitabınızı almış ve okumuştum. siteniz de çok kapsamlı ve güzel, elinize zihninize sağlık. 50 yaşındayım, pek çok hanım gibi, ömrüm çalışarak geçti ve kendime dikkat etmeye karar verdiğimde iş işten geçmiş, yüzüm çökmüş, ağız kenarlarım ve yanaklarım sarkmıştı artık. Bu tariflerinizin bir kısmını vakit buldukça deniyorum ve biliyorum ki düzenli yapmalıyım. Bu önerileriniz sorunların ortaya çıkmasını önlemek için sanırım değil mi? Yani öncelikle yüz sarkmaları için bir estetik düzeltme yaptırıp, sonrasında da korumak için önerilerinizi takip etmek daha mı uygun olur acaba? Pek çok hanım gibi günlerim yoğun geçiyor, vaktim kısıtlı olanlar için pratik önerileriniz var mı acaba ? İstanbul’da olsam mutlaka sizi ziyaret etmek isterdim ama ..
    Sevgilerimle
    Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim