Zihni ve bedeni dengelememiz sayesinde ruh ile tekrar temas kurabiliriz. Gerçek iyilik hali yalnızca mükemmel bir sindirim ya da temiz bir cilt değildir, aynı zamanda kim olduğunuzu bilmek ve hayatınızı bununla aynı hizaya getirmektedir. Sağlıklı olmanın amacı, artık sağlık ile ilgili olarak endişelenmeye gerek kalmaması ve bunun yerine enerjinizi dharma’nıza odaklayabilmenizdir.

Hayalleriniz birer tesadüf değil. Hayallerinize sahip olmanızın tek nedeni, onların içerisinde dharma’nızın yatmasından kaynaklanmaktadır. Hayata geçirmenizin mümkün olmadığı bir düşünceye asla sahip olmazsınız. Bu düşünce sizi en iyi haberci olarak seçmiştir, çünkü bunu meydana getirebilecek en mükemmel insansınız. Bununla birlikte düşüncenizi anında ya da kolayca gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Hayalinizi gerçeğe dönüştürmeniz için aşmanız gereken engeller, dharma’nızı somutlaştırmak ve onu dünyayla paylaşmak için ihtiyaç duyduğunuz eğitimdir.

Başkalarıyla paylaşmanız gereken eşsiz yeteneklerle doğdunuz. Bu yetenekler tamamen gelişmemiş olsalar da ordalar ve onlardan yararlanmanızı bekliyorlar. Belki de bu yeteneklerinizin farkındasınız, ancak korkunuz nedeniyle onları paylaşmaktan uzak duruyorsunuz. Veya belki de egonuz bu yeteneklerinizin neler olduğunu hatırlamanıza izin vermiyor (Egonuz, ruhunuzun koruyucusudur). Bu yalnızca dharma’nızı bulmak değil, onu hatırlamakla da ilgilidir.

Benim yolculuğum Ayurveda ile başlamış olsa da tekrar ve tekrar paylaşmış olduğum hikaye, aslında hikayenin ardındaki hikayeydi; yani bunu nasıl yarattığım. Ayurveda’nın yalnızca sağlığımız hakkında bizi bilgilendirmekle kalmadığının, olduğumuz kişi hakkında daha derin bir seviyede olduğunun farkına vardım. Ruhumuzun anlaşılmaz yönleri tarafından yönlendirilmemiz için bize zihnimizi ve bedenimizi uyumlu hale getirmeyi öğretir.

Dharma yolculuğunda insanların genel olarak karşılaştıkları aşamaların şunlar olduğunu keşfettim:

Birinci aşama: Öz farkındalık

Bu hayatta yaşamakta olduğunuzun daha fazlası olması gerektiğini anlarsınız. Bir amacınız olduğunu bilseniz de bunun hakkında bir fikriniz yoktur. Hatta nereden başlamanız gerektiğini de bilmiyorsunuzdur. Bu hayatın içine başka bir seçenek olmadan konulduğunuzu ve bu şekilde yaşamaya devam edemediğinizi hissediyorsunuz. Köklü bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Acı çekerek ya da uyuşukluk içindeyken harekete geçmeye ve hayatınızı değiştirmeye çağrılıyorsunuz. Dharma tohumunun ekildiği yer işte tam burasıdır.

İkinci aşama: Kişisel gelişim

Kendinizi geliştirmeyi bir görev haline getiriyorsunuz. Instagram’da ilham veren insanları takip ederek, kişisel gelişim kitapları okuyarak, motive edici konuşmacıları dinleyerek ve meditasyon uygulaması kullanarak yoga asanaları uygulamaya başlamış olabilirsiniz. Artık size hizmet etmeyen alışkanlıkları değiştirmeye başladınız. Bu adım, ruh seviyesinden daha çok fiziksel ve zihinsel seviyeye odaklanır. Burası, dharma tohumunun sulandığı yerdir.

Üçüncü aşama: Uyanış

İlginiz, kendinizi geliştirmekten kendinizi bilmeye doğru kayıyor. Yalnızca beden ya da zihin olmadığınızın, yaşayan bir beden içinde bir zihinle birlikte yaşayan bir ruh olduğunuzun farkına varmaya başlıyorsunuz. Yoga, meditasyon, Ayurveda, özgürce dans etme, Şamanizm ve diğer spiritiüel konuları öğrenmeye açsınız.

Bali, Hindistan ya da Peru gibi spiritüel yerlere tek başınıza seyahat edebilir ya da bunu yapmayı isteyebilirsiniz. Nesiller arası aktarılan sınırlayıcı inançların farkına vardıkça ve şifalandırma yapmaya başladıkça tüm dünya görüşünüz değişecektir.

Aileniz ve arkadaşlarınız artık sizi tanımayabilir ve çılgın olarak nitelendirebilir. Bu adım, yalnızlıkla karşılaştığınız adım olabilse de bu önemli değişiklikleri, gerçeğinizle aynı hizaya gelmek adına gerçekleştirdiğinizin farkında olun. Daha önce farkında olmadığınız bir olasılıklar dünyası olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Bu, dharma tohumunun filizlendiği zamandır.

Dördüncü aşama: Daha yüksek bilinç

Spiritüel olarak açıldınız ve artık ciddiye alınmak adına inançlarınızı gizleme ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Sizinle rezonansa giren pratikleri buldunuz ve bunları sosyal medyada ya da ailenizle, arkadaşlarınızla ve meslektaşlarınızla paylaşmaya başladınız. Dharma’nızın olduğunun farkındasınız, ancak onun tam olarak ne olduğundan emin olmadığınız için hala bocalama aşamasındasınız. Şu anki işinizin, olduğunuz kişiyle tam olarak aynı hizada olmadığı giderek daha açık bir hale geliyor.

Spiritüel gelişiminize göre gölge çalışması, atalar şifası, bitki ilaçları ve/veya geçmiş yaşam şifası ile devam edersiniz. Artık kurban olduğunuz bilincinde değilsiniz ve hayatın başınıza gelen bir şey değil, sizin için gerçekleşen bir şey olduğunu fark ediyorsunuz.

Tamamen yeni bir insan olarak ortaya çıktınız ve insanlar bunu nasıl başardığınızı sormaya başladı. Bu, dharma filizinin büyümeye başladığı zamandır.

Beşinci aşama: Dharma’nıza adım atmak

Olduğunuz kişiyi somutlaştırarak, burada olma nedeninizdeki daha derin amacın farkına varırsınız. Bu gezegendeki kutsal görevinizi hatırlarsınız. Dünya görüşünüz aniden “ben”den “biz”e dönüşüyor. Spiritüel pratiğiniz sizden çok daha büyük bir şey haline geliyor; insanlığı iyileştirmeniz için gereken temel haline geliyor.

Evren tarafından besleniyorsunuz ve sizden akan evrensel yaşamın gücünden faydalanıyorsunuz. Hayatınızdaki en son uyumsuz bölgeyi dönüştürüyorsunuz, çünkü bunun sizi amacınızdan nasıl alıkoyduğunu görüyorsunuz. Hizmet etmek için burada olduğunuzu ve en yüce mutluluğunuzu izleyerek dünyaya hizmet ettiğinizi anlıyorsunuz. Bedeninizden geçen bu kozmik bilgelik için yalnızca bir kanal olduğunuzu anlıyorsunuz. Bu, dharma’nızı ve gerçekten kim olduğunuzu somutlaştırdığınız yerdir.