Kocam ile hiç ortak noktamız yok, ne yapmalıyım? - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Kocam ile hiç ortak noktamız yok, ne yapmalıyım?

Hepimiz, zıt kutuplar birbirini çeker deyişini duymuşuzdur. Konu evlilik olduğunda bu düşünce doğru olabilir. Ancak zıt kutupların birbirini çekmesi, ilişkiler için iki tarafı keskin bir kılıç olabilir. Peki ya zıt kutuplar birbirini çekerken bu zıtlık, eşinizle aranızda hiçbir ortak nokta bulunmadığı anlamına geliyorsa?

Mutlu bir evliliğe giden en iyi yollardan birinin, birlikte kaliteli zaman geçirmek olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Ancak, sizin ve kocanızın ortak tutkuları yoksa o halde birlikte kaliteli zaman geçirme olayı en azından ikinizden biri için tekdüze, sıkıcı ve karmaşık bir hale gelebilir.

Ortak ilgi alanı bulunmayan çiftler için paylaşacağım stratejiler sayesinde birlikte geçireceğiniz zamanı daha normal bir hale getirebilirsiniz.

Eşinizle Ortak Nokta Bulmanın 4 Yolu

Mutlu bir evliliğin daha az stres yaşama, daha çok destek görme, ait olma hissi ve olgunlaşma için bir yol olma gibi pek çok faydası vardır. Ancak ortak ilgi alanlarının olmadığı bir evlilik, bunaltıcı ve sıkıcı bir hale gelebilir. Başlarda ortak noktaları bulunan çiftlerin de evlilik sırasında hayatlarında değişiklikler meydana geldiğinde ayrı düşebilmeleri mümkündür.

O zaman gelin siz ve diğer yarınız arasında ortak nokta yok gibi hissediyorsanız ilişkinizi tekrar canlandırmak için yapabileceğiniz 4 şeye göz atalım.

  • İletişim kurun.

“İletişim anahtardır” sözünü daha önce kaç kez duyduk? Evliliğiniz tükeniyor gibi görünüyorsa ve eşinizle aranızda neredeyse hiç ortak nokta yokmuş gibi hissediyorsanız size ilk önerim, endişeleriniz hakkında eşinizle iletişim kurmanız gerektiği olacaktır. Bunu yaparak ikinizin de nasıl hissettiği konusunda ortak bir paydada buluşabilirsiniz ya da sadece biriniz mi bu şekilde düşünüyorsunuz, bunu anlayabilirsiniz.

Kocanızın ilgisini çekmenizin en iyi yolu onun ilgisini sorunun üzerine çekmektedir. Ancak bunu yaparken onu suçluyor gibi konuşmadığınızdan emin olmalısınız. Çünkü ses tonunuz, durumun daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Ortak paydada buluştuğunuzdan emin olduktan sonra birlikte iç hesaplaşmanızı yapabilirsiniz. Bir çift olarak oturup konuşmalı ve sorunun ne zaman ve nerede başladığını bulmaya çalışmalısınız.

Mutlaka ikinizin de en az bir ortak noktasının olduğu bir zaman olmuştur. Konu ortak ilgi alanlarına geldiğinde ayrı düşmeye başladığınız zamanı bulmaya çalışın. Ne oldu? Bu durumdan başka biri mi sorumlu ya da yeni bir iş nedeniyle mi oldu? Yoksa çocuk sahibi olduğunuz zaman mı bir şeyler değişti? Monoton hale gelmiş günlük evlilik rutininin sonucu olarak mı ortaya çıktı?

İletişim kurmak ikinizin de sorunun kaynağını bulmanızda işe yarayacaktır. Sonrasında zamanda geriye gidin. Aşk hayatınızın hala canlı olduğu zamanlarda ikinizin de birlikte yapmaktan zevk aldığı aktiviteleri düşünün. Bunu yapmak, iletişim kurarken pozitif görünmenin bir yoludur. Hüsrana uğramış gibi görünmeyin ve suçlamalarda bulunmayın. Bu aşamayı geçtikten sonra sıra diğer maddeyi uygulamaya geldi.

  • Plan yapın!

Gerçekçi olalım, evlenmek için partnerinizle çok fazla benzer ilgileriniz bulunmasına gerek yok. Ancak aranızdaki aşkın sönmemesi için birlikte bazı şeyler yapmanız önemlidir. İlişkiniz başladığında çıktığınız romantik yemekleri düşünün. Çok güzel hatıralar oluşturmuş olan eğlenceli gezintilerinizi düşünün.

Evlenmiş olmak, romantik yemeklerin ve eğlenceli gezilerin artık gerekli olmadığı anlamına gelmemektedir. Hatta evliliğinizi genç ve heyecanlı tutabilmek için dışarı yemeğe ve eğlenmeye çıkmalı ve imkanınız varsa seyahatlere çıkmalısınız. Ancak o an durumunuz el vermiyorsa evde yapılacak şeyler planlayabilirsiniz.

Dışarda yapacağınız aktivitelerde sadece plan yapmanın kendisi bile daha yakın olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu, gelecek hakkında daha pozitif beklentilere sahip olmanızı sağlar. Romantik yemekler sadece yeni aşıklar için değil evliliğin her aşamasında, sanki yeni bir ilişkinin içerisindeymişsiniz gibi gereklidir.

Eşiniz ile birlikte çok pahalıya kaçmadan yapabileceğiniz heyecan verici aktiviteler neler olabilir? Mesela yeni bir restoran deneyebilirsiniz ya da kendi romantik akşam yemeğinizi evde hazırlayabilirsiniz. Burada önemli olan ikinizin de bunun için emek sarf etmesidir. Emekten bahsetmişken evlilikte, sevgililik döneminden daha fazla emek sarf etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

  • Ortak bir hobi yaratın.

Bu konu hakkında biraz beyin fırtınası yapmanız gerekebilir.  Ortak bir hobiniz olması, evliliklerde takım ruhunun oluşmasını sağlar. Ayrıca çiftlerin iletişim, samimiyet ve arkadaşlıklarını derinleştirmek için en etkili yollardan biridir.

Ancak tabi ki evliliğinizin yürümesi için eşinizle hobilerinizin aynı olması gerekli değil. Yine de bireysel hobilerle çok fazla uğraşmak, çiftlerin birbirleriyle yakınlaşmak için kullanabilecekleri fırsatları kaçırmalarına neden olabilir.

O zaman gelin beyin fırtınasına tekrar dönelim. Eşinizle birlikte oturun ve birbirinizin ilgi alanlarını düşünün. Ortak ilgi alanlarınızı not alın. Siz ve kocanız, fikirlerin üstünden geçtikten sonra seçeneklerinizi belli şeyleri göz önüne alarak daraltmaya çalışın. Örneğin, eşiniz fiziksel mi yoksa zihinsel mi bir hobi ile ilgileniyor?

Hepsine ek olarak, para sorun olmasaydı ikinizin de ortak bir ilgi alanı olur muydu? Eşinizin şu andaki ilgi alanları neler? Bütün bu noktalar ikinizin, ilgi alanlarınızın merkezini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Saatler geçtiği halde herhangi bir benzerlik bulamamanız, pes etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ortak nokta bulmak, sandığınızdan daha uzun sürebilir. Bu noktada ikinizden birinin sevdiği bir aktiviteyi yapmaktan çekinmeyin. Bir aktiviteyi yapmadan sevip sevmeyeceğinizi bilemezsiniz.

  • Basit şeyler bulun.

Plan yapmaya aşırı romantik yemekler, lüks gemi turları ya da bu tarz şeyler ile başlamanıza gerek yok. Basit şeylerle başlayın. Eşiniz spor izlemeyi seviyorsa onunla birlikte bir oyun izlemeyi deneyin, özellikle de daha önce denemediyseniz bunu yapmanız önemlidir. Biliyorum bu kulağa biraz can sıkıcı geliyor ama deneyene kadar sevip sevmeyeceğinizi bilemezsiniz.

Eşiniz sizinle daha önce hiç alıverişe gelmediyse alışveriş yaparak da aile saati yaratabilirsiniz. Tabi ki bunun sürekli olmasına gerek yoktur. Bir sefer kocanızı alışverişe götürmeyi deneyin ve işlerin nasıl ilerlediğine bakın. Her zaman pozitif ve neşeli bir tutuma sahip olduğunuzdan emin olun. Unutmayın ki kimse negatif enerji yayan birinin etrafında olmak istemez.

Konu ilgi alanlarına geldiği zaman hiçbir ortak noktası olmayan çiftler için bir diğer etkili yol ise birlikte egzersiz ya da spor yapmaktır. Egzersiz yaptığınız zaman kaliteli bir aile vakti yaratabilirsiniz. Bu şekilde bir taşla iki kuş vurabilirsiniz; renklendirilmiş bir evlilik hayatı ve sağlıklı yaşam.

Çocuklarınız varsa, egzersiz zamanının bir parçası olmak çok daha kolaydır. Zaten sevdiğiniz birinin eşlik etmesi varken kim tek başına egzersiz yapmayı sever ki? Birlikte egzersiz yaparak egzersiz ve fitness hedefleri belirleyebilir ve bunları başarabilirsiniz.

Birlikte egzersiz yapmak birbirinizi güvenmeyi öğretir ve birbirinizi motive etmenizi sağlar. En iyi şey ise neredeyse hiçbir masrafının olmaması ve istediğiniz zaman başlayabilmenizdir.

Hiçbir ortak noktanın olmadığı bir ilişki yürüyebilir mi?

Pek çok insanın düşündüğünün aksine çiftlerin hiçbir ortak noktasının bulunmadığı ilişkiler yürüyebilir. Ancak bu tarz ilişkiler aşk, sevgi ya da güçlü bir cinsel çekim gibi diğer faktörlere bağlıdır. Yine de mutlu bir evlilik için yeni ilgi alanları keşfetmek özellikle de diğer faktörler ortada yoksa oldukça önemlidir.

Ortak ilgi alanı yoksa ne hakkında konuşulabilir?

Sizden farklı ilgi alanları olan kocanızla muhabbet etmek zorlayıcı olmak zorunda değildir. Kocanız ile kolaylıkla aile, çocuklar ve en son haberler hakkında konuşabilirsiniz. Aslında düşüncelerde farklılık olmasının, konuşmaya ikinizin de bağlanması için iyi bir fırsat olduğunu düşünürüm. Özellikle de iki taraf da birbirlerinin farklılıklarına saygı gösteriyorsa.

Eşimle nasıl ortak noktalar bulabilirim?

Eşinizle ortak noktalar bulmak çok fazla iletişim, çaba ve dikkat ister. Birbirinizle flört ettiğiniz zamanları hatırlamak, en başta ikinizi bir araya getiren ve birlikte yaptığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olur. Birlikte yapabileceğiniz yeni şeyler ararken birlikte birbirinizin ilgi alanlarını anlamaya çalışarak çaba göstermelisiniz.

İlişkide ortak ilgi alanları önemli midir?

Ortak ilgi alanları önemlidir ancak bir evliliğin yürümesi için mutlaka olması gereken bir gereklilik değildir. Sevgi, aşk, saygı ve ilgi gibi diğer gerekli faktörler ile karşılaştırdığımızda bu doğrudur. Benzer ilgi alanları olmadan da bir evlilik hayatta kalabilir ancak ortak tutkuların olması, her evliliğin ya da aile hayatının renklenmesi için iyi bir yoldur.

Zıt kutuplardan iyi bir çift ortaya çıkar mı?

Pek çok evlilik danışmanı ve psikolog, birbirine çok benzeyen çiftlerin, birbirinden çok farklı olan çiftlere göre evliliklerinin daha kısa sürdüklerini söylemektedir. Ancak yine de eşiniz ile ne kadar farklı olursanız olun en azından bir ortak noktanız olması faydalı olacaktır.

Sonuç Olarak

İlk bakışta eşinizle ortak ilgi alanı bulma konusunda seçenekleriniz kısıtlı gibi görünebilir. Ancak birlikte gayret gösterdiğinizde bu durumun böyle kalması gerekmez. İkiniz de hayatınızda yeni kapılar açabilir ve ortak bir nokta bulabilirsiniz. Bunun için yazıda bahsedilen basit yöntemler ile işe başlayın. Sağlıklı bir ilişkiye katkıda bulunmak için benzerlikler ve farklılıklar bakımından her ilişkiye uygulanabilecek belli bir kural olmadığını unutmamalısınız.

Umarım yazdıklarımı okurken keyif almışsınızdır. Bu yazıda sunduğum seçenekler eşinizle aranızdaki ateşi yeniden yakmanızda ve yeni ilgi alanları bulmanız ya da yaratmanızda yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir