Hem kadınlar hem de erkeklerin en çok dile getirdikleri şikayetler arasında koltuk altı kararmaları yer alıyor ve maalesef genelde hava almayan, terleyen bir bölge olan kol altı bölgesi, bu problem için çok müsait bir yer. Ancak evinizde hazırlayabileceğiniz pek çok formül sayesinde ondan kurtulabilir, düzenli olarak kol altlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi

2 çay kaşığı elma sirkesini 2 çay kaşığı yemeklik soda ile karıştırdıktan sonra karışımın köpüklerinin geçmesini bekleyin ve sonra kol altlarınıza sürün. Karışım kuruduktan sonra soğuk suyla durulayın. Uygulamayı haftada 3 defa yapabilirsiniz.
Elma sirkesinde ölü hücreleri toplayacak asitler bulunur ve koyulukları gidermeye yararlar. Buna ek olarak bir dezenfektan görevi görür ve mikropları öldürür. Eğer hassas bir cildiniz varsa karışıma biraz su da ekleyebilirsiniz.

Aloe Vera

Bir aloe vera yaprağının içini açın ve jeli dışarı çıkarın. Bu jeli kol altlarınıza sürün ve 10-15 dakika bekleyin, sonra su ile durulayın. Uygulamayı iki günde bir yapabilirsiniz.

Aloe vera jelinde bulunan aloesin maddesi, cilt pigmentasyonundan sorumlu olan enzimin görevini yapmasına engel olur ve bu da koyu renkli kısımların renginin açılmasına yardıcı olur. Ayrıca doğal bir antibakteriyeldir ve cildin inflamasyonlarına engel olur.

Zeytinyağı

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağının içerisine 2-3 yemek kaşığı esmer şeker ekleyin ve karışımı kol altınıza uygulayın. Bu karışımı kol altınızda bir iki dakika masaj ile uygulayın ve beş dakika boyunca o şekilde bırakın. Daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağının nemlendirici ve besleyici etkisi vardır, ayrıca antioksidanlar bakımından da zengindir. Esmer şeker ise bir peeling ürünü gibi davranacaktır ve koyuluğa sebep olan ölü hücrelerin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Zerdeçal

Bir çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 yemek kaşığı süt ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırdıktan sonra bu karışpımı kol altınıza uygulayın, 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal genelde yüz maskelerinde cilt tonunu açmak için kullanılır ve sütte bulunan laktik asit de kol altının beyazlamasına yardımcı olur. Süt ürünlerine alerjisi olanlar bu formülü kullanmaktan kaçınmalılar.

Kastor Yağı

1-2 çay kaşığı kastor yağını kol altınıza sürün ve beş dakika bekleyin. Sonra kol altınızı yıkayabilirsiniz. Uygulamayı her gün yapabilirsiniz. Kastor yağı ciltteki tüm kusurları emer ve gözenekleri temizler. Böylece kol altındaki fazla yağlar, ölü hücreler ve kirler ortada kaldırılacaklardır.

Çay Ağacı Yağı

4-5 damla çay ağacı yağı ile 1 bardak suyu karıştırın ve karışımı bir sprey şişesine doldurup çalkalayın. Bu spreyi kol altınıza sıkabilir ve kendi kendine kurumasını bekleyebilirsiniz. Günde 1 defa uygulama yeterli olacaktır. Çay ağacı yağı hem kol altı rengini açar hem de cildi sağlıklı tutar ve kokuları önler.

Badem Yağı

Bir kaç damla badem yağını kol altınıza sürün ve 5-10 dakika bekleyin. Uygulamayı her gün yapabilirsiniz. Badem yağında fitokimyasallar bulunurlar ve bunlar bir kaç uygulamada kol altı renginin açılmasını sağlarlar. Doğal beyazlatıcı olan bu maddelerin yanında yağdaki E vitamini kol altı cildinin yenilenmesine de yardımcı olur.

Limon Suyu

Limonu kalın dilimlere ayırın ve onları kullanarak kol altınıza 2-3 dakika masaj yapın. Limonun suyu 10 dakika daha kalsın ve sonra durulayın. Bu uygulamayı haftada 3-4 defa yapabilirsiniz. Limon suyunda sitrik asit bol bulunur ve bu madde doğal bir beyazlatıcıdır.

Salatalık

Salatalığı dilimleyin ve bu dilimleri 1-2 dakika masajla kol altınıza uygulayın. Suyu 10 dakika kadar daha kol altında kalabilir. Sonra normal suyla durulayabilirsiniz ve uygulamayı her gün yapabilirsiniz. Salatalığın renk açıcı etkileri kol altında iyi işlemektedir.

Ponza Taşı

Ponza taşını biraz ıslatın ve kol altlarınıza duştan önce bir kaç dakika nazikçe uygulayın. Haftada 2-3 defa uygulanabilir. Bu doğal taş, yüzyıllardır doğal bir peeling ürünü olarak kullanılmıştır ve koyu derinin renginin açılmasına yardımcı olur.

Ayçiçeği Yağı

Bir kaç damla ayçiçeği yağını kol altlarınıza 2 dakika boyunca masajla uygulayın. Yağı 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Günde iki defa yapabilirsiniz. Ayçiçeği yağında E vitamini bol bulunur ve bu da cildi besler. Uygulanan bölgede kan dolaşımını iyileştirir.

Multani Mitti

Aktarlarda bulabileceğiniz multani mitti tozununun 2 yemek kaşığı kadarını 1 çay kaşığı limon suyu ve biraz su ile karıştırarak bir macun elde edin. Bu macunu kol altınıza sürün ve 10 dakika bekleyin. Haftada iki defa yapabilirsiniz.
Bu doğal kil, ciltteki kusurları emecektir ve tıkanan gözenekleri açacaktır. Ayrıca ölü hücreleri bölgeden kaldırır ve kol altını temiz gösterir.

Gül Suyu

1 yemek kaşığı yemeklik sodanın içerisine biraz gül suyu ekleyin ve macun oluşturun. Bu macunu kol altınıza sürüp 7 dakika bekletin ve sonra suyla durulayın. Haftada iki defa yapabilirsiniz. Gül suyunun cilde faydaları çoktur ve cildi yatıştırır, nemlendirir, pH’ını dengeler, dolaşımı arttırır. Soda ise bir peeling ürünü görevi görecektir.

Patates

Ufak bir patatesi soyun ve ezin. Suyunu sıkın ve bu suyu doğrudan kol altınıza sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Günde iki defa uygulayabilirsiniz. Patates doğal bir beyazlatıcıdır ve aynı zamanda rahatsızlık vermez.

Alüminyum Sülfat

1-2 çay kaşığı alüminyum sülfat ile suyu karıştırarak bir macun oluşturun ve duştan önce kol altınıza sürerek 10-15 dakika bekleyin. Sonra duşta durulayabilirsiniz. Bu uygulama haftada iki defa yapılabilir.

Alüminyum sülfat cildi dezenfekte eder ve cilt pH’ını dengeler. Kol altında kararmaya sebep olan tüm mikroplar ortadan kalkarlar.