Korona virüsüne hazırlık: Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Halk sağlığı yetkilileri, COVID-19 olarak da bilinen korona virüsüne karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Özellikle de, virüs vakalarının ortaya çıktığı Çin sınırlarını aşması ile birlikte, bu çağrılar da aciliyet kazanıyor. Korona virüsünden korunmak için bilmeniz gerekenleri sizler için derledik!

Korona Virüsünden Korunmak İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

YAPIN: Ellerinizi, gün içerisinde birkaç kez en az 20 saniye boyunca yıkayın. Kullandığınız sabunun en az %60 oranında alkol içeren bir el dezenfektanı olmasına dikkat edin.

  • Yemek yapmadan önce
  • Lavaboyu kullandıktan sonra
  • Öksürük, hapşırık ya da burnunuzu sildikten sonra

YAPMAYIN: Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize elle temas etmeyin. Virüs ile temas etmeniz durumunda, yüzünüze dokunmak virüsün vücudunuza girmesini kolaylaştıracaktır. Korona virüsünde, çoğu vaka burun akıntısı ile başlamaz. İlk belirtiler; genellikle yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığıdır.

Hasta değilseniz maske takmayın. Sağlıklı olduğunuzda, maske takmak fazla bir işe yaramaz. Maskeler, sağlık uzmanları ya da virüse yakalanan kişiler gibi gerçekten ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

YAPIN: 60 yaşın üzerindeyseniz ya da kronik bir rahatsızlığınız varsa, virüsten korunmak için ekstra önlemler almalı ve halka açık yerlerde kalmaktan kaçınmalısınız. Çünkü, bu durumda hastalığın gelişme riski daha yüksektir. Korona virüsünde en yüksek risk grupları; 60 yaş üstü bireyler, kalp hastalığı olanlar, solunum yolu hastalığı olanlar ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerdir.

YAPMAYIN: Ateşiniz yükseldiyse seyahat etmeyin. Uçaktayken hastalanmanız durumunda, kabin ekibini konuyla ilgili mutlaka bilgilendirin ve eve döner dönmez bir doktora danışın.

YAPIN: Virüsten etkilenen ülkelere zorunda kalmadıkça seyahat etmeyin. Özellikle Çin ve Güney Kore’ye karşı yapılacak gereksiz seyahatlerden kaçının. Yaşlılar ya da kronik hastalığı olanlar gibi yüksek risk grubunda olan kişiler için İtalya, İran ve Japonya’ya yapılacak seyahatlerin de ertelenmesi öneriliyor.

YAPMAYIN: Panik olmayın. Şu anda olduğumuz noktada, sağlık yetkilileri korona virüsünden etkilenme riskinin hala düşük olduğunu belirtiyor. Doğru önlemlerin alınması, yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır.

YAPIN: Hastalanan biri olduğunda, evde yeterli malzeme bulunduğundan emin olun. Böyle bir durumda, evdeki herkes için reçeteli ilaçlar, ağrı kesiciler, dezenfektan gibi ev temizlik ürünleri ve diğer sağlık kaynaklarınızın olduğundan emin olun. Yapılan araştırmalar, virüsün bulunduğu yüzeyde birkaç güne kadar yaşayabildiğini gösteriyor. Bu nedenle, düzenli olarak dezenfektan kullanmak oldukça önemli.

İyi Hissetmediğinizde Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

YAPIN: Ateşinizin yükseldiğini fark ederseniz ya da öksürük ve nefes darlığı çekiyorsanız, mutlaka bir sağlık uzmanına danışın. Ancak, en yakın acil servisine gitmeyin. Hastalığı başkalarına da yayabileceğiniz mümkün olduğundan, önce işleyişin nasıl olduğunu öğrenmek için doktorunuzu arayın.

YAPMAYIN: Doktorunuzu aradıktan sonra hemen dışarı çıkmayın. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, halka açık yerlerden ve toplu taşıma araçlarından uzak tutun ve mutlaka maske kullanın.

YAPIN: Dirseğinize ya da bir mendile öksürün veya hapşırın. Ardından mendili derhal kapalı bir çöp kutusuna atın. Korona virüsünden şüpheleniyor olmasanız da bunu yapmalısınız. İnsanlara soğuk algınlığı da yaymak istemezsiniz!

YAPMAYIN: Virüse yakalandığınızı düşünüyorsanız, aile bireylerinden ve varsa evcil hayvanınızdan uzak tutun. Onları virüsten korumak için ayrı bir alanda vakit geçirin. Mümkün olduğunca bir odada kalmaya çalışın ve mümkünse banyonuzu da ayırın. Bu tavsiyelere, evcil hayvanlar da dahildir. Ancak, uzmanlar, evcil hayvanların virüse yakalanıp yakalanmadığını henüz bilmediklerini belirtmektedir.

korona virüsü belirtileri

YAPIN: Virüse yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız, mutlaka bir maske kullanın. Doğru kullanılmadığı takdirde, maske de bir enfeksiyon kaynağı olabilir. İnternette, Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfasında maskenin nasıl kullanılacağına dair videolar bulabilirsiniz.

YAPMAYIN: Antibiyotik kullanmayın. Antibiyotikler, yalnızca bakterilerin neden olduğu hastalıklara iyi gelir ve korona virüsü, adından da anlayabileceğiniz üzere bir virüstür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir