Hızlı kilo kaybı, özellikle de aşırı kalorili kısıtlamasıyla kilo verdiğinizde, sürdürülmesi zor bir durumdur. Çok düşük kalorili beslendiğinizde vücut, isyan eder ve canımızın çektiği sağlıksız gıdalarla gün boyunca savaşmak güçleşir. Düzenli olarak egzersiz yaptığımızda kilo verme sürecimiz hızlanır ve vücudun genellikle daha az kaloriye karşı isyanı da hafifler. Sadece bir koşu bandı alıp egzersize başlayarak, aldığınız kalori miktarını aşırı şekilde kısıtlamadan da kilo vermek mümkün olur.

Adım 1

Kesinlikle kolay bir egzersizle başlayın. Haftada 2-3 gün otuz dakika koşu bandında yürüyün veya yavaş tempoda koşu yapın. Otuz dakika için henüz hazır değilseniz, 20 dakika olsun, yavaş yavaş süreyi artırırsınız. Zaten düzenli olarak egzersiz yapmaya alışkınsanız, egzersizin yoğunluğunu ve süresini artırabilirsiniz. Ancak koşu bandında geçirdiğiniz bu egzersiz süresi kolay olmalı. Bu sayede der egzersiz programlarınız için enerjiniz kalacaktır. .

Adım 2

Yamaçlar ekleyin. Her hafta bir egzersiz, bir de yokuş antrenmanı uygulamalısınız. Koşu bandına programlanmış yokuş egzersiz programını kullanabilir veya koşu bandının eğimini manuel olarak artırabilir, ayarlayabilirsiniz. Ancak bu yamaçları gevşeme, tembellik yapma için bahane olarak kullanmayın. Egzersiz süresince normal çalışma veya yürüme hızınızı korumaya çalışın. Koşu bandında 20- 30 dakika boyunca çalışmalısınız.

Adım 3

Egzersiz sürenizi uzatın. Hafta içinde diğer günlere göre daha az yoğun, daha kolay olan bir gününüzde egzersiz sürenizi diğer günlerin iki katına kadar çıkarın. Ancak hızınız kesinlikle daha düşük olsun, önemli olan iki katına çıkardığınız süre boyunca aktif olmanız.

Adım 4

Hızınızı artırın. Her hafta egzersizinize aralıklar koyun. Bir süre normal yürüyüp ardından koşuya geçin, normal koşu yapıyorsanız da bazı sprintler ekleyin. Çoğu koşu bandı zaten, ara egzersiz programlarını içeren seçilmiş programlara sahip sizinki öyle değilse siz kendiniz de yaratabilirsiniz. 10 dakika ısınmadan sonra 30- 60 saniye hızlanın. 60-90 saniyelik daha yavaş tempodan sonra hızlanma aralığını tekrarlayın. Tüm egzersiz, 30 – 45 dakika arasında sürmeli ve buna ısınma, 10 dakikalık bir serinleme de dahil.

Adım 5

Aldığınız kalorileri kontrol altında tutun. Egzersiz yapmak, kilo vermek için harika bir yoldur, ancak kalori de kontrol altında tutabilmek önemlidir. Koşu bandı ile çalıştığınız bu programda kaloriyi sınırlamanız için hiçbir sebep yok, ancak egzersiz programınız hızlandığı için normalden daha fazla kalori almadığınızdan da emin olmanız gerekiyor. Zira çok yorulup efor sarf ettiğiniz için daha çok acıkabilirsiniz. Bu bakımdan yediğiniz, içtiğiniz besinlerin kalori miktarlarının bir listesini yapın.

Koşu bandı önerim; Voit Montana 3,5 HP AV, 52cm Oto Eğimli Koşu Bandı


İpucu:

Egzersiz programınızda tutarlı olun. Haftada ne kadar fazla gün egzersiz yaparsanız o kadar çok kiloyu daha kısa sürede verirsiniz.

Uyarı:

Yeni bir egzersiz programına başlayınca önceleri biraz ağrı hissetmeniz normaldir. Ancak acı, sızı değil. Acı hissettiğinizde egzersizi hemen bırakın ve doktora danışın.