Koşu bandı ile nasıl kilo verilir?

 

Hızlı kilo kaybı, özellikle de aşırı kalorili kısıtlamasıyla kilo verdiğinizde, sürdürülmesi zor bir durumdur. Çok düşük kalorili beslendiğinizde vücut, isyan eder ve canımızın çektiği sağlıksız gıdalarla gün boyunca savaşmak güçleşir. Düzenli olarak egzersiz yaptığımızda kilo verme sürecimiz hızlanır ve vücudun genellikle daha az kaloriye karşı isyanı da hafifler. Sadece bir koşu bandı alıp egzersize başlayarak, aldığınız kalori miktarını aşırı şekilde kısıtlamadan da kilo vermek mümkün olur.

Adım 1

Kesinlikle kolay bir egzersizle başlayın. Haftada 2-3 gün otuz dakika koşu bandında yürüyün veya yavaş tempoda koşu yapın. Otuz dakika için henüz hazır değilseniz, 20 dakika olsun, yavaş yavaş süreyi artırırsınız. Zaten düzenli olarak egzersiz yapmaya alışkınsanız, egzersizin yoğunluğunu ve süresini artırabilirsiniz. Ancak koşu bandında geçirdiğiniz bu egzersiz süresi kolay olmalı. Bu sayede der egzersiz programlarınız için enerjiniz kalacaktır. .

Adım 2

Yamaçlar ekleyin. Her hafta bir egzersiz, bir de yokuş antrenmanı uygulamalısınız. Koşu bandına programlanmış yokuş egzersiz programını kullanabilir veya koşu bandının eğimini manuel olarak artırabilir, ayarlayabilirsiniz. Ancak bu yamaçları gevşeme, tembellik yapma için bahane olarak kullanmayın. Egzersiz süresince normal çalışma veya yürüme hızınızı korumaya çalışın. Koşu bandında 20- 30 dakika boyunca çalışmalısınız.

Adım 3

Egzersiz sürenizi uzatın. Hafta içinde diğer günlere göre daha az yoğun, daha kolay olan bir gününüzde egzersiz sürenizi diğer günlerin iki katına kadar çıkarın. Ancak hızınız kesinlikle daha düşük olsun, önemli olan iki katına çıkardığınız süre boyunca aktif olmanız.

Adım 4

Hızınızı artırın. Her hafta egzersizinize aralıklar koyun. Bir süre normal yürüyüp ardından koşuya geçin, normal koşu yapıyorsanız da bazı sprintler ekleyin. Çoğu koşu bandı zaten, ara egzersiz programlarını içeren seçilmiş programlara sahip sizinki öyle değilse siz kendiniz de yaratabilirsiniz. 10 dakika ısınmadan sonra 30- 60 saniye hızlanın. 60-90 saniyelik daha yavaş tempodan sonra hızlanma aralığını tekrarlayın. Tüm egzersiz, 30 – 45 dakika arasında sürmeli ve buna ısınma, 10 dakikalık bir serinleme de dahil.

Adım 5

Aldığınız kalorileri kontrol altında tutun. Egzersiz yapmak, kilo vermek için harika bir yoldur, ancak kalori de kontrol altında tutabilmek önemlidir. Koşu bandı ile çalıştığınız bu programda kaloriyi sınırlamanız için hiçbir sebep yok, ancak egzersiz programınız hızlandığı için normalden daha fazla kalori almadığınızdan da emin olmanız gerekiyor. Zira çok yorulup efor sarf ettiğiniz için daha çok acıkabilirsiniz. Bu bakımdan yediğiniz, içtiğiniz besinlerin kalori miktarlarının bir listesini yapın.

İpucu:

Egzersiz programınızda tutarlı olun. Haftada ne kadar fazla gün egzersiz yaparsanız o kadar çok kiloyu daha kısa sürede verirsiniz.

Uyarı:

Yeni bir egzersiz programına başlayınca önceleri biraz ağrı hissetmeniz normaldir. Ancak acı, sızı değil. Acı hissettiğinizde egzersizi hemen bırakın ve doktora danışın.

Koşu bandı ile nasıl kilo verilir?” yazısı için 6 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sebnem Karaman dedi ki:

  Kosu bandi Ile yuruyus dizlere zararli oldugunu biliyorum.
  Dizlerin zarar gormemesi icin seviye 4.5 olmaliymis.Sure 30 dak veya 45 Dakika olabilirmis.
  Ortopediserin veya fizik tedavi uzmanlarinin kosu bandini onermedigini biliyorum.
  Sizin fikriniz nedir?

 2. melek dedi ki:

  5 sene düzenli kolu bandında 6 ayarında yürüyerek dizlerimde kıkırdak erimesine sebep olmuş..Cok güzel kilo verdiriyor ama zararlı dışarıda yürüyerek bacaklarım kolu bandındaki gibi incelmiyor 😔

  • Neslihan dedi ki:

   Melek hanım merhaba. Yorumunuzu okudum sormak istediğim benim bacak ve basenlerim biraz geniş yürüyüş yapmaya devam etmek istiyorum fakat incelir miyim bilmiyorum. Inceldiginizi belirtmişsiniz yürüyüş yaparak. Gerçekten faydası oluyor mu ve ne kadar zamanda?

 3. Filiz dedi ki:

  Merhaba bende kosu bandi ile yürüyüş yaparak tabii yaninda diyetle beraber 6 kademede hergun 5 km yuruyerek ve aralarda kosarak 6 ayda 23 kg verdim.kesinlikle işe yariyor.dizlerime de cok iyi geldi merdiven cikarken zorlanirdim simdi cik rahat çıkıyorum.

  • Zeynep dedi ki:

   Merhaba bende spor salonuna yazilacagim iste kosu bandi bisikklet vb. Birsuru alet var haftanin 3 gunu gidecegim 2 ay boyunca ve 15 kilo vermek istiyorum 2 ay icinde verebilcekmiyim?

 4. Hatice dedi ki:

  Ben 25gundur yürüyorum bir saat 8 kilo metre ama kilo veremedim çok dikkat ediyorum yememe veremedigim için üzüldüm