Kilo vermek için en iyi yol, düzenli şekilde yapılan besleyici ama kalorisi azaltılmış diyet planı ile düzenli kardiyovasküler egzersizi birleştirmektir. Koşu gibi kardiyo egzersizleri, çok çabuk kalori yakmaları ile başarılı bir kilo verme planının güçlü bir parçasıdır. Bu nedenle hızlı yağ ve kalori yakımı sağlamak için koşuyu mutlaka planlarınıza dahil etmelisiniz. 

Kilo Vermenin Bileşenleri 

Kilo vermeye çalışırken, iki şeyden çok endişeleniyorsunuz – kaç kalori yakıyoruz ve kaç kalori tüketiyoruz. Alacağınızdan daha fazla sayıda kalori yakabiliyorsanız, vücudunuzda depoladığınız yağ parçalanır ve kilo verirsiniz. 3,500 kalori yakmak ancak bir kilo yağ kaybına eşittir. Bu nedenle, kilo vermenize yardımcı olan en iyi egzersiz, kaloriyi yakmak için en verimli olanıdır.

Koşunun Gücü 

Koşmanın, kalorileri hızlı bir şekilde yakması için en etkili egzersiz olduğu çok açık. Ne kadar hızlı koşarsanız, bedeniniz ne kadar zorlanırsa ve ne kadar çok kalori yakarsınız o kadar fayda sağlarsınız. Ayrıca, koşu sırasında yakacağınız kalori sayısını da, şu anda kaç kilo olduğunuz etkiliyor. Health Status tarafından hazırlanan kalorilere bağlı bir hesaplama yöntemine göre 45 kilometrede 75 kilo ağırlığında bir kişi yaklaşık 432 kaloriyi 5 km/s bir hızda yakacak, 513 kaloriyi 6 km/s bir hızla ve yaklaşık 587 kaloriyi 7 km/s ile, düşünün… 

Egzersizinizin yoğunluğu ne kadar yüksek olursa, vücut o kadar ağır çalışır o kadar çok kalori yakarsanız. Eğer genel sağlık durumunuz buna izin veriyorsa, yüksek yoğunluklu interval koşu antrenmanlarını  mutlaka uygulayın. Sabit bir tempo tutmak yerine, koşu programınıza kısa süren sprint aralıklarını ekleyin.

Diğer Egzersizlere Göre Koşu

Diğer kardiyo antrenmanlarıyla karşılaştırıldığında, koşu kalorili yakmak için listenin en başında yer alıyor. Örneğin, 45 dakikalık çalışma süresi olan 90 kiloluk kişi orta yoğunluklu bir yüzmede yaklaşık 414 kalori ve yüksek yoğunlukta aerobikte yaklaşık 477 kalori yakabilir. Bununla birlikte, koşu ile aynı kaloriyi yaktıran eliptik de düşünülebilir.  90 kiloluk bir kişi, 45 dakikalık bir egzersiz sırasında yaklaşık 744 kalori yakacak. 

O zaman ya eliptik ya da açık havada koşuyu antrenmanlarımıza ekliyoruz.