Son yıllarda sarıdan kızıla, pembeden mora pek çok saç rengi moda oldu. Gökkuşağı gibi renkler etrafı sarmışken buna kayıtsız kalmak zor olsa gerek. Ancak yine de bu kadar rengin arasında kahverengi saçın da her zaman kendine özgü bir asilliği ve güzelliği bulunuyor. O nedenle çok aykırı renklerden kaçınıp yine de saçlarınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız kahverenginin değişik tonlarını deneyebilirsiniz. Kahverenginin tonları çok geniş bir yelpazaye sahip. Bunlardan biri ve son zamanlarda en popüler olanı da elbette ki küllü kahve. Halihazırda kahverengi saçlara sahip olabilirsiniz, ancak küllü kahve ile kendinize farklı bir hava katabilirsiniz.

Küllü kumral, koyu sarı ile açık kahverengi arasında bir yerde yer alıyor. Soğuk alt tona sahip olan küllü kumralda gri ya da sarı ışıltılara rastlayabiliyoruz. Ayrıca tek bir küllü kumral olduğu söylenemez. İsteğinize göre küllü kumral, açık ya da koyu tonlarda elde edilebilir. Saçlarınızı küllü kumral boyatmak istiyorsanız ilk dikkate almanız gereken şey saçlarınızın şu anki rengi olmalı. Saçlarınız koyu kahverengi ya da siyahsa muhtemelen saç açıcı kullanarak saç renginizi açmanız gerekecektir. Ancak saçlarınız daha açık renklerdeyse açıcıya gerek kalmadan boyayabilirsiniz.

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer nokta ise küllü kumral renginin soğuk alt tonlara sahip olması. Yani külü kumral saçlara sahip olmak istiyorsanız koyu ya da açık, nasıl bir küllü kumral istediğinize dair fikriniz olması gerekiyor. Ten renginize uyacak bir küllü kumral seçip kuaförünüze danışırsanız en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Küllü kumral kimlere yakışır?

Küllü kumralı denemek için beyaz, esmer ya da buğday tenli olmanızın hiçbir önemi yok. Çünkü küllü kumralda herkese yakışabilecek bir ton bulabilmek mümkün. Açık tenliyseniz açık küllü kumral tonlarını tercih ettiğinizde herkes bu rengin kendi saç renginiz olduğunu düşünecektir.

Esmer tenliyseniz de açık küllü kumral tonları yerine daha koyu tonlar deneyebilirsiniz. Koyu küllü kumral tonlarına baktığınızda kendinize yakıştırabileceğiniz bir ton mutlaka bulacaksınız.

Buğday tenliyseniz aslında çok şanslısınız. Çünkü küllü kumralın her tonu muhtemelen çok yakışacaktır. Kışın koyu küllü kumral kullandığınız saçlarınızı yazın tatile giderken daha açık tonlarda kullanarak yaza uyum sağlarken saçlarınız kendi doğal renginde gibi görünecektir.

Saçımı küllü kumrala kendim boyayabilir miyim?

Saçınızı evde boyamak istiyorsanız atlamamanız gereken bazı noktalar var. Öncelikle doğru saç boyasını bulmanız gerekiyor. Teninize en çok gidecek rengi güvendiğiniz bir markadan temin edin. Sonrasında yine iyi bir saç açıcıyla saçlarınızı seçtiğiniz küllü kumral tutacak kadar birkaç ton açın. Tabi burda açıcı kutusunun üzerinde yazan talimatları adım adım uygulamanız gerekiyor. Aynısı saç boyası için de geçerli. Saçlarınızdaki boyanın istediğiniz gibi tutmasını istiyorsanız talimatlara birebir uymanız gerekiyor.

Boyanın rengini korumak için neler yapabilirim?

Elde ettiğiniz küllü kumralı korumak istiyorsanız öncelikle boyalı saçlar için özel geliştirilmiş saç ürünlerini kullanmanız gerekiyor. Özellikle şampuan ve saç kremi seçimlerinizi boyalı saçlar için üretilmiş olanlardan yaparsanız saçınızın rengini ve sağlığını daha uzun süre muhafaza etmiş olursunuz. Daha yoğun bir bakım yapmak istiyorsanız da haftada birkaç sefer kullanabileceğiniz maskelerden saçınıza uygun olanı seçerseniz saçınız nemini kaybetmeden sağlıkla ışıldayacaktır.

Küllü kumrala hangi saç modelleri yakışır?

Saçınızı şekillendirirken de dikkat etmeniz gereken şeyler var. Küllü kumral saçlarınız üzerinde değişik modeller denerken şunları yapabilirsiniz:

Öncelikle sosyal medya hesaplarından trend olan saç modellerini araştırabilirsiniz. Sevdiğiniz ünlülerin hesaplarını takip ederek sizin saçınıza en çok yakışacak olan model hakkında bilgi sahibi olabilir ve yeni modeller deneyebilirsiniz.

Saçınızı şekillendirirken saç düzleştirici ve maşa gibi aletler kullanacaksanız öncesinde ısıdan koruyucu bir sprey kullanmayı sakın unutmayın. Özellikle boyalı saçlarda maksimum koruma sağlamak için bu tarz ürünler bütün saçınıza yayarak kullanmanız gerekiyor.

Saçınızda ısı uygulayacaksanız koruyucu sprey bile kullansanız az da olsa saçlarınız zarar görebilir. Bu nedenle ısıdan kaçınmak için daha farklı saç modelleri deneyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra doğal halinde kurutursanız fön makinesinin vereceği zarardan kaçınabilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz aylarında saçlarınızda denizden çıkmış görüntüsü yaratmak istiyorsanız deniz tuzu spreyleriyle doğal ve havalı dalgalar elde edebilirsiniz. Örneğin deniz tuzu spreyinin bir kullanım şeklinden bahsetmek gerekirse, yeni yıkanmış saçlarınızın fazla suyunu havlu yardımıyla alın. Ardından tüm saçınıza spreyi bolca sıkıp ardından bütün saçınızı örün. Saçlarınız kuruduktan sonra da örgünüzü açtığınızda çok hoş dalgalar elde edeceksiniz.

Boyalı Saçlar için Öneriler

  • Saçlarınız ister küllü kumral ister başka renk olsun, saçlarınızda uygulayacağınız bazı işlemler rengin daha iyi korunmasına yardımcı olacaktır.
  • Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Özellikle yaz aylarında hava zaten sıcak olduğu için soğuk suyla saçlarınızı yıkamanız sorun yaratmayacaktır. Ancak kış aylarında da çok sıcak su yerine ılık suyla yıkamanız hem saçınızın yağlanmasını geciktirecek hem de boyanın daha az akmasını sağlayacaktır.
  • Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız aslında yanlış yapıyorsunuz. Saçların sağlıklı olabilmesi için kendi yağı ile beslenmesi gerekmektedir. Onları çok fazla yıkamak hem boyanın çok çabuk akmasına hem de saçınızın kurumasına neden olacaktır.
  • Küllü kumralın içinde gri yansımalar olduğu için mor şampuan kullanarak saç renginizi koruyabilirsiniz. Saçınızdaki kızıl ve turuncu yansımaları engelleyen mor şampuan sayesinde saçınızdaki istemediğiniz yansımalardan kurtulabilirsiniz.
  • Saç tipinize göre bir saç maskesi seçip haftada bir ya da iki kez uygularsanız saçlarınız gerekli olan neme kavuşacaktır.
  • Her saç yıkadığınızda kullanabileceğiniz saç kremleri sayesinde şampuandan sonra kendi doğal yağını kaybeden saçınızı destekleyebilir ve saç tellerinizin elastikiyetini kaybetmemesini sağlayabilirsiniz.

En Güzel Küllü Kumral Modelleri

Saçlarınızda küllü kumralı denemek istiyorsanız sizler için seçtiğimiz modellere göz atabilirsiniz.

Küllü kumral ile gümüş rengin uyumu

Herkese yakışabilecek küllü kumral

Açık tenliler için daha açık tonlarda küllü kumral

Lob kesim saçlar ile küllü kumral uyumu

Doğal bir görünüm elde etmek isteyenler için koyu küllü kumral

Saçlarına ışıltı katmak isteyenler için ideal seçim

Çok değişim yaşamak istemeyenler için doğal tonlarda küllü kumral

Kestane rengi saçlarla birlikte kullanılan küllü kumral

Ombre ile küllü kumralın uyumu

Açılı kesilmiş lob saçlar ile küllü kumral