Kuşburnu çekirdeği yağı yaşlanma karşıtı bir yağ mı? - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Kuşburnu çekirdeği yağı yaşlanma karşıtı bir yağ mı?

Victoria Beckham veya Miranda Kerr gibi modellerin ortak olarak yaptıkları şey nedir dersiniz? Elbette hepsinin ciltlerini yumuşak ve lekesiz tutabilmek için kullandıkları kuşburnu yağı.
Cilt için hindistan cevizi yağının haricinde bir şey önereceğimi hiç düşünmezdim ancak kuşburnu yağı veya diğer adıyla kuşburnu tohumu yağı, cilt için faydası göz önüne alındığında hindistan cevizi ile ciddi bir yarış içerisinde. Kuşburnu antik mısırlılar, mayalar ve amerikan yerlileri tarafından bile kullanılmış eski bir çözüm çünkü bu ürünün çok ciddi iyileştirici etkileri var.
Kuşburnu yağı ise savaş zamanlarında İngiltere’de çocukların enfeksiyona direncini arttırmak için bir şurup haline getirilmiştir. İshal, mide krampları, mide bulantısı ve sindirim problemlerine karşı etkili olan ve boş kuşburnu çekirdeklerinin kabuğundan üretilen bu yağ – ki teknik olarak aslında yağ değildir – cildin yanında çok sayıda konuda da fayda sağlamaktadır.

Kuşburnu Yağı Neden Bu Kadar Etkili?

Kuşburnu yağı adı üzerinde kuşburnu bitkisinin meyvelerinden gelmektedir ve yağ kısmı temel olarak Şili’de yetişmiş olan bol vitaminli, antioksidan ve temel yağ asitlerini barındıran meyvelerden toplanmaktadır. Bu yağ asitlerinin cildi nemlendirdiği ve yara izlerine karşı bile etkili oldukları biliniyor.
Soğuk sıkım yöntemiyle yapılan üretimde yağ kuşburnu ve çekirdeklerinden ayrılmaktadır. Yüz bakımında dıştan uygulandığında ciddi faydalar içermektedir. Cildi korur, hücre yenilenmesini arttırır çünkü içerisinde serbest radikaller ile mücadeleye yarayan E, C, D, B ve A vitaminleri bulunmaktadır.

Bu yağın iyileştirici özellikleri formülünde saklıdır. Temel yağ asitleri bakımından, özellikle de oleic, palmitic, linoleic ve gamma linolenic asitler bakımından zengin olması bunu sağlar. Bunun yanında F vitamini ve EFA adlı temel yağı da barındırmaktadır ve bu yağ asidi cilt tarafından emildiğinde prostaglandinlere dönüşerek hücre yenilenmesini desteklemektedir.
Kuşburnu yağının yaşlanma karşıtı olmasının temelinde bu yenilenme yatmaktadır. C vitamini bakımından çok zengin olması ise onu bu bakımdan en zengin ürünlerden birisi haline getiriyor.

Kuşburnu Yağının Faydaları

1 – Yaşlanma Karşıtı Özellikleri


Kuşburnu yağının ciddi bir yaşlanma karşıtı etkisi mevcuttur. Çok hafiftir ve yüksek derecede antioksidan içermesi, ayrıca cildin alt katmanlarına inebilmesi onu etkili kılar. C ve A vitaminleri ise kolajen üretimini destekler. A vitamininin küçük moleküllü olması sayesinde cildin en altına inmesi, nem düzeyini ayarlaması ve kırışıkları düzeltmesi mümkün olur.
Kimyasallardan ve botokstan kaçınmak isteyenler kuşburnu yağının bu yenileyici etkisine hayran kalacaklardır. Böylece cildin tamir edilmesi için daha güvenli bir çözüm elde edilmektedir.

2 – Yaşlılık Lekelerinden Korunma

Güneşten gelen UV ışınları cilde zarar verirler ve yaş ilerledikçe lekeler ile yüzde renk kayıpları ortaya çıkar. Kuşburnu yağındaki antioksidanlar, güneş hasarına sebep olan serbest radikaller ile savaşırlar. A vitamini ile temel yağ asitleri birleştiğinde cilt rengini, dokusunu ve pigmentasyonunu tamir edebilirler.
Fazla güneşte kalmanın kolajenlere zarar vermesinin yanında kuşburnu yağının C vitamini içeriği ile bu etki geriye alınabilmektedir. Yağda nemlendirme etkisinin olması kırmızılık ve kaşıntıların da önüne geçer. Bu özelliği ile gül hastalığının tedavisinde de kullanılabilir.

3 – Egzema ve Akne İzlerine Yardımcı Olur

Kuşburnu yağındaki temel yağlar, egzama ve aknelerden kaynaklanan izlerin ortadan kalkmasını sağlarlar çünkü cilt yenilenmesi hızlanır. Bu temel yağlar, cildin esnekliğini ve geçirgenliğini arttırarak kendini tamir etmesini kolaylaştırırlar.
A vitamini bu noktada da ciddi bir görev üstlenmektedir. Şampuanlardan kaynaklanan kuruluklara karşı da kuşburnu yağının iyi bir çözüm olduğu söylenebilir.

4 – Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnu yağının iyi bir C vitamini kaynağı olması ve C vitamininin de bağışıklık sistemini destekleyen bir madde olması, onu güzel bir seçenek haline getirir. Antioksidan olmasının yanında C vitamini kolajen üretiminde de görevlidir ve kolajenler cildin yanında kemik ve kas dokusu için de önemlidirler. C vitamini kırmızı kan hücrelerinin demiri içlerine almalarını da kolaylaştırır.

5 – Menisküs’ü Azaltmaya Yardımcıdır

Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, kuşburnu çayının enfeksiyonlara karşı vücuda destek olduğu görülmüştür. Menisküs rahatsızlığına sahip olanlar, her gün bir fincan kuşburnu çayı içerek çare bulabilirler. Arthritis Research adlı yayın organında, kuşburnu çayı içenlerin menisküs hususunda içmeyenlere oranla daha fazla yol kat ettikleri belirtilmektedir.

Kuşburnu Yağı Nasıl Kullanılmalı?

 • Kuşburnu yağı kolay bozulur ve bu nedenle dolapta ve karanlık yerlerde saklamak gerekir.
 • Daha pahalı olsa da soğuk pres yapılan yağ daha iyidir çünkü sıcaktan etkilenmemiştir.
 • Kuru bir yağ olarak nitelendiğinden cilt tarafından kolayca emilir.
 • Evde hazırlayabileceğiniz losyonlar için iyi bir katkıdır.
 • Günde iki defa uygulamak cilde fayda sağlar ancak bir güneş koruma kremi olmadığını unutmayın.
 • Direkt olarak aktif bir akne üzerine uygulanmaması gerekir.
 • Yağlı bir cildiniz varsa önce az miktarda sürerek sonuçları bir görmelisiniz.
 • Kuru bir yağ olduğu için ciltte herhangi bir iz veya yağlı görünüm bırakmaz.

Kuşburnu çekirdeği yağı yaşlanma karşıtı bir yağ mı?” yazısı için 11 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. FATMA dedi ki:

  yaptığınız paylaşımları severek takip ediyorum. bu yağı da denyip uygulayacağım saygılar.

 2. inci dedi ki:

  Tırnak mantarı içinde öneri yazarmisiniz

 3. Sevinc oktem dedi ki:

  İnternette dolasirken. Yaslanma ile ilgili bu kusburnu yagini okudum denemek istedim insallah iyi gelir bukadar mucize bir yag nasilmis yas biraz ilerleyince cozum. Aramaya baslaniyor. ))

 4. Pınar altay dedi ki:

  Bu kusburnu yağını nereden alabilirim.marka oneriminize ihtiyacım var

  • Shr dedi ki:

   Cevap bulabildiniz mi sorunuza kuşburnu temin edebildiniz mi ben de nerden alacağımı bilmiyorum

 5. Gülden dedi ki:

  Ayşe hanım bu yağı nereden alabiliriz ?

 6. AYDAN dedi ki:

  Yüzümde güneş lekeleri oluştu. Balen marka soğuk sıkma Kuşburnu yağı aldım. Ne kadar ve ne zaman kullanmalıyım. gündüzleri leke oluşmasına sebep olurmu? bilgilendirirseniz sevinirim.

 7. Medi dedi ki:

  Kuşburnu benim doğal yağlarla ilgilenmeye başladığım dönemde ilgimi çekmişti. Hindistan cevizi yağı muhteşem ama benim gibi yaglanmak için fırsat kollayan cilde sahip birinde bir kabus olabilir. Bu nedenle iyi gelir diye her yağı yüzünüze surmeyin. Benim uzuun okumalarim sonunda içime en çok kuşburnu yağı sinmisti, çünkü bu yağ komedojenik oranı çok düşük ve linoleik asir oranı çok yüksek bir yagdir. Ingilizce kaynaklarda birçok liste bulabilirsiniz (noncomedogenic oils lists). Kokusu muhteşem, çayı muhteşem, yüze sürmesi keyifli bir bitkidir kuşburnu. Gribin kıyısında yatağa düşmeden önce tohumlarını kaynayıp bir güzel içebilirsiniz, ertesi gün ayağa kaldırır. Ben bir de tohumun etrafındaki meyveyi de yerim, tohumun koruyucu tüyleri rahatsız eder ama çooook lezzetlidir

 8. gonca dedi ki:

  mis bahçenin kuşburnu yağını deneyebilirsiniz

 9. Oğuzhan dedi ki:

  Homemade markasının çok güzel ürünleri var. Kuşburnu çekirdeği yağı için,Homemade Yoğun nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

 10. Elisa dedi ki:

  Kusburnu yagini kremlerimzile karistirip cantamizda yada oda sicakliginda..yine bu sekildede bozulurmu