Bazı renkler doğal olarak yatak odalarıyla uyumludur. Açık griler, sakin maviler ve canlı beyazlar, yatak odası için akla gelen ilk renklerdir. Ancak lavanta gibi akla hemen gelmeyen renkler de yatak odasına mükemmel bir şekilde uygun olabilir. Lavanta, dinginlik ve sakinlikle ilişkili olduğu için bu rengi yatak odanızda kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yatak odasında lavanta rengini duvarda kullanabileceğiniz gibi farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Yatağınızı lavanta rengi kırlentlerle döşeyebilir, odaya lavanta birkaç parça ekleyebilir ve hatta bu renkte tablolar kullanabilirsiniz.

Lavanta rengini yatak odanızda nasıl kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, aşağıda sizler için hazırladığımız önerilere göz atabilirsiniz.

Lavanta renginde baskılar kullanın

Odanızı lavanta rengiyle renklendirmek mi istiyorsunuz? O halde lavanta renginde baskılar ve desenler kullanmayı deneyin. Başlangıçta avanta renginde resimler ve desenler kullanabilir ve zaman geçtikçe kademeli olarak lavanta rengi kullanımını arttırabilirsiniz. Bu renkte aşırıya kaçma konusunda endişeleriniz olmasın; benzer çizgilere, şekillere ve renklere sahip parçalar kullanmamaya çalışın ve farklı boyutlardaki desenleri bir araya getirmeyi deneyin.

Dolabınızda lavanta kullanın

Yatak odasında lavanta kullanmak için tüm odayı boyamanız gerekmez. Kapıları, dolapları, şifonyerleri ve ufak tefek diğer şeyleri lavanta rengine boyayarak işe başlayabilirsiniz. Böylece belli başlı parçaları lavanta rengine boyayarak tüm odayı baştan dekore etmenize gerek kalmaksızın odanızı renklendirebilirsiniz. Hatta isterseniz tavanınızı açık lavanta rengine boyayabilirsiniz.

Çarşaflarınızda lavanta kullanın

Lavanta rengini yatak odasında kullanmak için yatak örtünüzü ve çarşaflarınızı bu renk seçebilirsiniz. Yatağınızı toplarken çarşafınızı birazcık dışarı çekip görünmesini sağlayarak lavanta rengini hafif bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz.

Lavanta perdeler kullanın

Pek çoğumuz yatak odası dekorasyonunda perdelere özen göstermiyoruz. Ancak basit bir perde dahi yatak odanızın rengini baştan sona değiştirebilir. Koyu renkler, beynimizin sakinleşmesine yardımcı olur. Lavantanın rengi açık olsa da sakinlik duygusunu tetiklemek için gri alt tonlu bir renk kullanabilirsiniz.

Toprak tonları kullanın

Lavanta sakin bir renk olsa da onunla uyumlu renkler bulmak kolay değil. Ancak lavantayla uyumlu olan bazı renkler var. Bu renkler arasında altın sarısı, zeytin yeşili ve çikolata kahvesi gibi toprak tonları bulunuyor. Bu renklerin lavantayla çok uyumlu olduğunu ve lavantanın toprak tonlarını yumuşattığını göreceksiniz. Sarı ve beyaz da lavanta ile uyumlu olacaktır. Morun zıt rengi sarı olduğu için sarı alt tonlu sıcak bir beyaz ile lavantanın uyumlu olacağına emin olabilirsiniz.

Lavanta rengi yastık alın

Lavanta rengi kırlent ile yatak odanızın rengini değiştirebilir ve bunu eşya almadan ya da odanın rengini değiştirmeden yapabilirsiniz. Kırlentin tek başına durmasını istemezseniz, yastıkla uyumlu olacak bir sandalye alıp yatak odanızın köşesine koyabilirsiniz.

Lavanta-lavanta uyumunu yakalayın

Bazı renkleri az kullanmak iyi olsa da lavanta keskin bir renk olmadığı için birden fazla yerde kullanabilirsiniz. Bunun için duvarları lavantaya boyayabilir ve bununla uyumlu olacak yastıklar kullanabilirsiniz.

Daha yumuşak tonlar deneyin

Lavantanın çok fazla tonu var. Odanızın tasarımına minimal yaklaşmak istiyorsanız, daha yumuşak ve soluk renkler tercih edebilirsiniz. Yumuşak ve soluk tonlarla yatak odanızda kendinizi daha sakin ve rahat hissetmeniz mümkün. Seçtiğiniz lavanta tonunu soluk sarı, yumuşak bej ve beyazlarla kullanabilirsiniz.

Yatak başlığınızı lavantaya boyayın

Yeni bir yatak başlığı almak yerine onu değiştirerek odanıza yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yatak başlığınızın kenarlarını boyayarak odanıza renk katmanız mümkün. Üstelik bu sayede yatak başlığınızın tamamen size özgü olmasını sağlayabilirsiniz.

Lavanta rengini eşyalarla vurgulayın

Lavantayı odanızın her yerinde kullanmanız gerekmez. Bu rengi kullanacağınız birkaç parçayla cesur davranabilirsiniz. Bunun için lavanta tonlarındaki eşyaları araştırın ve beğendiklerinizi yatak odanızda kullanın. Örneğin, ametist kütlesi alarak komodinin üzerine koyarak odanıza harika bir dokunuş yapabilirsiniz.

Lavanta yatak örtüsü kullanın

Lavanta rengini çok seviyorsanız, bu renkte bir yatak örtüsü alın. Rengi istediğiniz kadar yumuşak ya da doygun tutabilirsiniz. Lavanta rengi sakinleştirici olduğu için ne kadar cesur bir renk seçerseniz seçin, yatağınıza oldukça yakışacaktır.

Lavantayı vurgu rengi olarak kullanın

Lavantayı yatak odanızda esas renk olarak kullanmak zorunda değilsiniz. Yatak odanızda cesur renkler kullanmak istiyorsanız, lavantanın geri kalan renkleri tamamlayıcı nitelikte olmasına izin verin. Bunun için lavanta ile iyi gidecek cesur renklere göz atabilirsiniz.

Lavanta rengi büyük bir yastık kullanın

Yastık, yatak odası için ufak bir aksesuar gibi görünse de büyük bir fark yaratabilir. Özellikle de büyük bir yastık alarak yatak odanızda lavantayı vurgulayabilirsiniz.

Küçük aksesuarları eşleştirin

Odanızdaki lavanta tek şey küçük bir vazo ise odada vazonun fark edilmesi zor olabilir. Rengin etkisini arttırmak için başka eşyalarla eşleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için eşyaların renklerini birbirine yakın tonlardan seçin ve odanın içerisinde birbirlerine yakın olacak şekilde yerleştirin.

Renk paletinizi esnek tutun

Lavanta yatak odası istediğinizi biliyorsanız, her şeyi bir kat boya ile lavanta rengi yapabilirsiniz. Ancak sadece deneme yapıyorsanız, lavanta rengi koltuk şalı başlangıç için yeterli olacaktır. Koltuk şalı büyük ve görünür olduğu için odanızda lavantayı vurgulamaya yeterli olacaktır. Ayrıca canınız bu renkten sıkıldığında ortadan kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Lavanta rengini üç parça halinde kullanın

Lavantayı kullanmak zor olabilse de bu rengi üç farklı yerde kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunun için yatağınızın ayakucuna lavanta rengi koltuk şalı koyabilir, aynı renkte bir yastık ve duvar resmi ile bu rengi üç parça halinde kullanabilirsiniz.