Lor peyniri ya da diğer adıyla çökelek, uzun yıllardır bilinen en önemli peynir türleri arasında yer alıyor ve bilhassa düşük yağlı beslenme düzenleri için ideal bir peynir olarak tanımlanıyor. Her ne kadar bol yağlı versiyonu da bulunabilse de, az yağlı versiyonunun daha yaygın olduğunu belirtmek gerekiyor.

Lor peyniri yumuşak, sade, kremsi bir peynirdir ve herhangi bir eskitme işleminden geçmediği için taze peynirler kategorisindedir. Pastörize inek sütünün kesiğinden üretilen lor peyniri, yağsız, yağlı, az yağlı, laktozsuz gibi çeşitli türler olarak elde edilebilir.
Bu özel peynirin pek çok besin değerine sahip olduğu da görülebilmektedir. Özellikle kilo vermek isteyenler, detoks yapmak isteyenler ve sağlıklı yaşamak isteyenler için ideal peynirlerden bir tanesidir.

Lor Peynirinin Faydaları

Lor peyniri sağlığa faydalı mı diye soruyorsanız, bu soruya evet cevabını verebiliriz. İçeriğinde protein, fosfor, selenyum, riboflavin ve kalsiyum bulunan lor peyniri, bir kasesinde 28 gram protein barındırarak en proteinli gıdalardan birisi haline gelmektedir.

B12 Barındırır

B12 vitaminini et ürünlerinden almak mümkün olsa da, bazı süt ürünlerinde de bulunur. Lor peyniri bunlardan bir tanesidir ve günlük B12 ihtiyacınızın çeyreğini tek başına karşılayabilir. Bu vitamin beyin, sinirler, alyuvarlar ve pek çok fonksiyon için gereklidir.
B12 vitamini kandaki homosistein düzeyiğni düşürür ve özellikle folik asit ve B6 vitamini ile birleştiğinde etkisi daha da artar. Homosistein vücut için toksik olabilir ve bunun sonucunda kalp problemleri ile nörolojik sorunlar ortaya çıkabilirler.

Kemik Yapar ve Osteoporozu Tedavi Eder

Lor peynirinde bol miktarda fosfor bulunur ve fosfor kalsiyum ile birleştiğinde güçlü kemiklerin üretimini mümkün kılar. Hatta araştırmalar bu iki mineralin birlikte çalışmaları gerektiğini gösteriyorlar. Bir kase lor peynirinde 138 miligram kalsiyum bulunur ve bu da onu besin desteklerinden bile daha güçlü hale getirir. Bu iki mineralin varlığının bilhassa kadınlarda osteoporoz gelişimini de yavaşlattığı görülmüştür.

Enerji Verirken Detoksa Yardımcı Olur

Fosfor sadece kemik üretiminde kullanılmaz. Aynı zamanda vücudun asit dengesini sağlıklı konuma getirir. Fosfor vücutta ikinci en çok bulunan mineraldir ve vücut atıklarından kurtulmakta da işlev gösterir.
Bu mineralin enerji üretiminde kullanılması ve ayrıca hasar görmüş doku ve hücreleri tamir etmesi de bilhassa spordan sonra ortaya çıkan ağrılar için önemlidir. B vitamini emilimine de katkıda bulunur ve böylece kronik yorgunluk gibi sendromların ortaya çıkışına engel olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Lor peynirinde bol miktarda protein bulunur ve araştırmalar proteinin kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyorlar. Neden? Çünkü protein tokluk hissi verir, kas üretimine destek olur ve kalori yakmayı sağlar. Kilolu olmanın hipertansiyon, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, safra taşları ve bazı kanser türleri ile ilişkili olduğunu dikkate alırsak, proteinin faydaları oldukça geniş alanlara yayılmaktadır.

Ketozis Hedefinize Ulaştırır

Ketojenik beslenme düzeninde tam yağlı süt ürünleri bulunmaktadır. Sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin olan lor peyniri, yağlı bir beslenme düzenini öneren ketojenik diyette önem kazanmaktadır. Bu beslenme düzeninde vücudun karbonhidrat ve glikojenler yerine yağı enerji üretiminde kullanması hedeflenir.

Lor Peyniri Besin Değerleri

226 gramlık düşük yağlı lor peynirinde aşağıdaki besin değerleri bulunur:
• 163 kalori
• 6.1 gram karbonhidrat
• 28 gram protein
• 2.3 gram yap
• 303 miligram fosfor
• 20.3 mikrogram selenyum
• 1.4 mikrogram B12 vitamini
• 0.4 miligram riboflavin
• 138 miligram kalsiyum
• 0.2 miligram B6 vitamini
• 27.1 mikrogram folat
• 194 miligram potasyum
• 0.9 miligram çinko
• 0.5 miligram pantotenik asit

Lor Peyniri ile Yoğurdun Sağlık Açısından Karşılaştırması

Lor peyniri mi yoğurt mu daha sağlıklı diyorsanız, ikisinin de kendine ait artılarının olduğunu belirtmek gerekiyor.
Lor peyniri daha fazla kalori sahibidir ancak aynı zamanda daha fazla protein barındırır. Düşük yağlı yoğurtta ise lor peynirinden biraz daha az yağ bulunur ancak iki ürünün de karbonhidrat oranları aynıdır.

Bazı düşük yağlı yoğurt ürünlerinde şeker de bulunabilmektedir ve bu genelde meyveli yoğurtlarda ortaya çıkmaktadır. Sodyum miktarı da yoğurtta lor peynirinden daha azdır. Lor peynirinin bir kasesinde 800 miligram sodyum varken, yoğurtta bu rakam 65 miligram civarıdır.
Genel olarak yoğurdun avantaj elde ettiği konu, probiyotik bakterilerdir. Zira probiyotikler sağlıklı bir bağırsak için gereklidirler ve bazı insanlar için yoğurdun sindirimi daha kolay olmaktadır. Ancak bazı lor peynirlerinde de probiyotiklerin bulunduklarını belirtmek gerekli.
Lor Peynirine Dair Uyarılar
Lor peyniri sağlıklı olabilir ancak bazı konularda da dikkatli olmak gerekir:
• Lor peyniri böbrek problemlerine sebep olabilir. Bu durum çok miktarda protein tüketildiğinde ortaya çıkar ve lor peynirinde de bol protein olduğu için sınırlı miktarda tüketmek gerekir.
• Laktoz intoleransı olanlar için de problem kaynağı olabilir. İshal, şişkinlik, kramplar, gaz ve mide problemleri ortaya çıkabilir. Eğer laktozsuz versiyonunu bulabilirseniz onu güvenle tüketebilirsiniz.
• Bazı bireylerde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir ve bu nedenle hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.
• Kan basıncını yükseltebilir çünkü içeriğinde tuz bulunur. Bu nedenle tansiyon ve kan basıncı problemleri olanlar dikkatli olmalılar.