Makyaj süngeri kullanmanın püf noktaları

Makyaj süngeri kullanmanın püf noktaları

Güzel bir cilt makyajı elde edebilmek için ten renginizle uyumlu iyi bir fontoden seçmeniz gerektiği bir gerçek. Ancak iyi bir fondoten, güzel uygulanmış ve doğal duran bir makyaj için yeterli değildir. Fondoteni uygulama yönteminiz, fondotenin cildinizle bütünleşmesi ve güzel durması için önemli bir etkendir.

Fondoteni parmaklarınızla, bir fırça yardımıyla veya makyaj süngeriyle uyguluyor olabilirsiniz. Özellikle son yıllarda makyaj süngeri kullanımı oldukça artmış durumda. Her boyutta, şekilde ve dokuda bulabileceğiniz makyaj süngerleri likit formdaki makyaj ürünlerini uygulamak için oldukça iyi bir seçim. Ancak daha önce makyaj süngerini denemediyseniz size göre olup olmadığını bilmemeniz çok normal. Makyaj süngeri seçiminizde size yardımcı olacak bu yazımızda, makyaj süngerlerini nasıl kullanacağınız ve bu sayede nasıl kusursuz bir makyaja sahip olacağınız konusuna değineceğiz.

Neden Makyaj Süngeri Kullanmalıyım?

Öncelike makyaj süngerlerinin ne amaçla kullanıldığından bahsedelim. Son yıllarda yaygınlaşan bu süngerler, önceden kullan-at şeklindeyken sonraları temiz kullanıldığı sürece aylarca kullanılabilen formlarda satışa sunuldular.

Süngerler üzerine sıktığınız fazla ürünü hapsederler, böylece fazla ürün kullanmanızın önüne geçtikleri gibi ürünü dağıtmanızda da işe yararlar. Hatta makyaj yüzünüzle öyle bütünleşir ki son derece doğal bir görünüm elde edersiniz. Zaten makyaj yapmaktaki amaç da cildin pürüzsüz görünmesini sağlamaktır. Makyaj süngerinin likit formundaki makyaj malzemeleriyle kullanmanın yanı sıra pudra tarzı ürünlerle de daha doğal bir görünüm elde etmek için kullanabilirsiniz.

Süngerler neden değişik ebat ve şekillerdedir?

Sünger almaya karar verdiyseniz pek çok ebatta ve şekilde olduklarını göreceksiniz. Çeşitliliğin nedeni makyajın uygulanacağı bölgenin değişmesinden kaynaklanıyor. Yüzünüzde daha geniş alanlara fondoten uygulaması yapacaksanız, daha büyük ve yuvarlak süngerler tercih etmelisiniz. Daha küçük ve köşeli süngerleri ise göz altı gibi büyük süngerle uygulamanın zor olacağı alanlarda kullanabilirsiniz.

Kullanacağınız makyaj süngerine karar verdikten sonra artık makyaj uygulaması adımlarına geçebiliriz.

  • Süngeri kullanmadan önce iyice ıslatın.

İlk olarak makyaj süngerini, ürünü sıkmadan önce ıslatmanız gerekiyor. Fondoteni kesinlikle kuru süngerle uygulamamalısınız. Kuru süngerle uygulama yapmanız hem işinizi zorlaştıracak hem de daha yapay bir görünüm elde etmenize neden olacaktır. Süngeri ıslatıp sonrasında da iyice sıkıp fazla sudan kurtulmanız gerekiyor. Böylece hem makyajınıza doğal bir görünüm verebilir hem de süngerin fazla fondoteni hapsetmesini sağlayabilirsiniz.

  • Her kullanımdan sonra mutlaka temizleyin.

İnternette zaman zaman süngerin 2-3 makyaj uygulamasından sonra yıkanması gerektiği önerileri yer alıyor. Ancak makyaj süngerini her kullandığınızda ölü deriler, yağ ve kir süngere bulaşmaktadır. Bu nedenle sağlık açısından süngeri her seferinde yıkamanız iyi olacaktır. Üstelik temizleme işlemi için çok uğraşmanıza gerek yok. Beyaz sabunla veya bebek şampuanıyla suyun altında yıkadığınız süngeri iyice arındırdıktan sonra, kağıt havlu yardımıyla kurulayarak bir sonraki kullanım için hazır hale getirebilirsiniz.

  • Farklı ürünlerle beraber kullanabilirsiniz.

Pek çok kişi süngerlerin sadece fondoten ve pudra kullanımına uygun olduğunu düşünse de bu doğru değildir. Fondoten ve pudra uygularken makyaj süngeri en iyi seçeneklerden biri olsa da sünger ile başka makyaj malzemeleri de kullanabilirsiniz. Krem allık, kapatıcı ve highlighter uygularken sünger kullanabileceğiniz gibi nemlendirici ve güneş kremi gibi ürünleri de sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz.

  • Tampon hareketler yaparak ürününüzü uygulayın.

Makyaj süngeri kullanırken bastırarak, yatay ve dikey hareketlerle uygulama yapmamaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde yaparsanız hem cildinizi aşınabilir hem de süngerin ömrü kısalabilir. Süngeri ıslattıktan ve ürünü sıktıktan sonra tampon hareketlerle uygulama yapmanız sayesinde hem ürünü nazikçe uygulamış hem de doğal bir görünüm elde etmiş olursunuz.

  • Düzenli aralıklarla süngerinizi değiştirmelisiniz.

Makyaj ürünlerinin olduğu kadar süngerlerin de bir kullanım ömürleri var. Süngeri düzenli olarak temizleseniz ve düzgün olarak saklasanız da ömrü bittiğinde atmak en iyisi olacaktır. Genelde üç aylık düzenli bir kullanımdan sonra süngeriniz aşınacak, rengini kaybedecek ve hatta ürünü düzgün uygulamanıza bile engel olacaktır. Bu nedenle en geç 3 ayda bir yenisini almak en iyi seçenek.

  • Hatalarınızı sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Diyelim ki makyajınızın bir yerinde hata yaptınız. Hemen makyajı temizleyip yeniden yapmanız gerekir, değil mi? Makyaj süngeriniz varsa her şeyi sib baştan yapmanıza gerek yok. Makyajınızın hatalı olduğu yeri süngerinizle temizleyebilirsiniz. Sünger cildinizde istediğiniz bölgedeki bütün makyajı toplayacak ve yeniden yapmanıza olanak verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir