Her birimiz hayat denilen fiziksel deneyime sahip ruhsal varlıklarız. Manevi açıdan topraklanmadığımızda hayat etrafımızda olup biter ve bunun çoğunluğunda “anda” olmayız. Dünyaya yaşamaya geldiğimiz hayatı kaçırırız. Söylenen önemli şeyleri kaçırırız, önemli insanlarla olan bağlantıları kaçırırız, buraya öğrenmeye geldiğimiz dersleri kaçırırız. Bunun anlamı genelde ruhumuzun amacının tamamlanamayacak olmasıdır ya da onu tamamlamak için ihtiyacımız olan araçlar olmadan ilerlememiz gerektiğidir. Derslerimizi öğrenme konusunda başarısız olursak ve bu hayatta ruhumuzun amacını tamamlayamazsak bir dahaki sefere yeniden doğmamız gerekir.

Burada olmamız, burada olmayı istiyor olduğumuz anlamına gelmemektedir. Hayatta çok fazla acı var ve manevi açıdan topraklanamamış olduğumuzda şu anda var olamaz ve hayatla başa çıkamayız. Aynı zamanda günümüzde modern hayatla birlikte çok fazla teknolojiye maruz kalıyor ve şehirlerde yaşıyoruz. Bu da topraktan ve doğadan kopmamıza neden oluyor. Toprak ve doğa, topraklanmamız için gerekli olan şeylerdir.

Manevi olarak topraklandığımızda daha iyi tat alırız, renkler daha parlak hale gelir, etrafımızdakilerle yaşadığımız hayat deneyimi derinleşir, duygusal bedenlerimiz dengeye gelir ve etrafımızdaki enerjilerden daha az etkileniriz. Ayrıca şu anda var olduğumuzda ruhumuzun amacını gerçekleştirme konusunda daha donanımlı oluruz.

Kendinizi manevi olarak topraklamak için bedeninizi dünya ile ilişkilendirmeniz ve fiziksel ve duygusal dengenizi sağlamanız gerekmektedir. Bu sayede şu anki zamanda var olabilirsiniz.

Aşağıdaki yöntemler topraklanmanıza ve ruhunuzun amacını gerçekleştirme yolunda size yardımcı olacaktır.

Doğada zaman geçirin

Doğada zaman geçirmek, topraklanma süreci için oldukça önemlidir. Etrafınızdaki dikkat dağıtıcılardan bilinçli olarak uzaklaşın ve kendinizi doğa ile besleyin. Bunun için dağlarda yürüyebilir, sahile gidebilir veya bahçenizde uzanabilir ve bu sayede kendinizi topraklayabilirsiniz.

Egzersiz yapın

Fiziksel bedeninizi ve enerjinizi egzersiz yaparak iyi duruma getirebilirsiniz. Yogadan koşuya ve yüzmeye kadar istediğiniz egzersizle vücudunuzu yenileyebilirsiniz. Vücudunuz, fiziksel aktivite sayesinde pozitif enerjiye sahip olduğunda kendinizi topraklamanın daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Sorunları belirleyin

Manevi olarak topraklanmak bazen altta yatan gerginlik ve direnç nedeniyle zor olabilmektedir. İnsanlar bazen yoğun duygularıyla yüzleşmekten ve şu anda var olmaktan korkar. Hayatınızda böyle bir korkunun olduğunu düşünüyorsanız, bu korkuyu yenmek için bütünsel şifacı veya terapist gibi kişilerle çalışın ya da meditasyon yapın.

Bitkilerle ilgilenin

Bitkilerle ilgilenin
Bitkilerle ilgilenin

Kendinizi manevi olarak topraklamak için pozitif doğal enerji ile çevrelenmeniz gerekmektedir. Bitkilerin verdiği pozitif enerji sayesinde onlarla ilgilenirken topraklanabilirsiniz. Bahçeniz varsa düzenli olarak ilgilenin veya eve bitkiler alın ve evde onlarla ilgilenin. Bitkilerinizle düzenli olarak ilgilenin ve onlarla etkileşime girin.

İşaretlerin farkında olun

Topraklanmamış olduğunuzu gösteren bazı işaretler bulunmaktadır. Baş dönmesi, titreme, kalp çarpıntısı ya da kilo artışı gibi fiziksel belirtiler, dünyadan kopmaya başladığınızı gösteriyor olabilir. Kopmaya başladığınızı gösteren diğer belirtiler arasında unutkanlık, çok fazla hayal kurma ve sersemlemiş hissetme gibi şeyler de bulunmaktadır. Kendinizi ara sıra kontrol etmeniz ve bu belirtileri fark etmeniz halinde topraklanmanız önemlidir.

Meditasyon yapın

meditasyon
meditasyon

Topraklanmak için yapacağınız meditasyonlar, kendinizi anda hissetmenize yardımcı olur. Etrafınızdakilerin daha fazla farkına vardıkça kendinizi daha fazla topraklanmış hissedersiniz. Bilinçli farkındalık meditasyonları kendinizi topraklama konusunda oldukça önemli pratiklerdir.

Kristal kullanın

Güçlü kristaller ve taşlar topraklanmanıza yardımcı olacaktır. Enerjinizle uyumlu olan kristalleri kıyafetinizin cebine koyarak ya da takılarınızda kullanarak topraklanabilirsiniz.

Yemek yemeyi ve su içmeyi ihmal etmeyin

Bir şeyler yediğinizde ve su içtiğinizde Toprak Anaya daha yakın hale gelirsiniz. Bu sayede hem kendinizi nasıl topraklayacağınızı öğrenmeye dair güce sahip olursunuz hem de dünya ile aranızdaki fiziksel bağı kuvvetlendirmiş olursunuz.