Manik depresyon için doğal tedaviler - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Manik depresyon için doğal tedaviler

Belli aralıklarla tanıdığınız birisinin ekstrem ruh hali değişimleri yaşadığını hiç fark ettiniz mi? Bundan kastımız, yüksek enerjiye sahip olduğu manik dönemin ardından gelen düşük enerjili depresyon dönemleridir. Eğer fark ettiyseniz, bu manik depresyonun bir işareti olabilir.

Pek çok insan manik depresyon ya da diğer adıyla bipolar bozukluk ile yaşamayı öğrenmiş olsa da, çoğu doğru bir tanı bile almamıştır.

Sağlıklı insanlar da gün içerisinde veya hayatları boyunca duygudurum değişimleri yaşayabilseler de, manik depresyon hastaları bu tip iniş ve çıkışlara çok daha meyillidirler. Manik depresyon sahibi bireylerin büyük kısmı, öylesi aşırı düzeyde manik ve depresif ruh halleri yaşarlar ki, bu durum yaşam kalitelerini düşürür. Bu durum onların normal şekilde yaşama, ilişki sahibi olma, bedenlerine bakma, çalışma ve iletişim kurma kabiliyetlerini etkiler.

Bipolar bozukluk birisinin hayatındaki neredeyse her şeyi etkiler ve buna kişinin düşünceleri, duyuları, uykusu, kişiliği ve davranışları da dahildir.

Manik periyotlar süresince semptomlar genellikle husursuzluk, agresiflik, halisünasyonlar ve agresifliktir. Ancak depresyon döneminde ise yorgunluk, umutsuzluk, motivasyon kaybı ve sosyal izolasyon ortaya çıkar. Rahatsızlığın temel sebebi tam olarak bilinmese de, genetik, beyin kimyası, çocukluk dönemi ve hayatta yaşananlar sebepleri arasında sayılmaktadır.

Klinik depresyon ve diğer zihinsel bozukluklarda olduğu gibi, manik depresyon da dikkatlice kontrol edilmeli. Hastalık hakkında bilgi edinmek, erken uyarıları farketmek, profesyonel destek almak, anksiyete ve depresyonu sağlıklı yaşam tarzı ile azaltmak, stresi düşürmek gibi uygulamalar, manik depresyonda yardımcı olmaktadır.

Manik Depresyon İçin Doğal Tedaviler

Bipolar bozukluk tedavi edilmediğinde artış gösterir ve zamanla daha kötü hale gelir. Bazı insanlar daha aşırı duygu değişimlerine sahip olabilirler ve tedavi olmazsa sıklık da artabilir. Pek çok vakada tamamen iyileşme mümkün olmasa da, semptomların yönetimi sıklığı, zarar verici davranışları ortadan kaldırabilir.

Eğitim ve Medikal Bakım

Pek çok uzman, manik depresyon konusundaki eğitimin, en iyi araçlardan birisi olduğunu düşünüyor. Zira bu sayede manik ve depresyon dönemleri yaklaştığı zaman neler yapılması gerektiği programlanabiliyor, aile üyeleri bilgilendirilebiliyor ve terapist ile iletişime geçilebiliyor. Bipolar depresyona sahip olan başkaları ile görüşmek, internetten ipuçlarına bakmak ve fiziksel aktiviteler, meditasyon ve yaratıcı projeler ile hayatı iyileştirmek, hem özsaygıyı arttırabiliyor hem de hayatı daha huzurlu yapıyor.

Bilişsel davranış terapisi bipolar bozukluk ataklarının doğal yoldan yönetilebilmeleri için büyük umut vaat etmektedir. Bu sayede ruh hali değişimlerine sebep olan düşünce kalıpları anlaşılabiliyor, duygular anlaşılabiliyor ve semptomlar sertleşmeden yardım alma ihtimaliniz artıyor.

İki gruptan oluşan bir çalışmada, 9 ay boyunca bilişsel davranış terapisi alan bireylerin, daha az atak yaşadıkları ve hastaneye daha az düştükleri, bir yıldan sonra bile tedavi planlarına daha sıkı bağlı kaldıkları görülmüştür.

Hangi terapi yöntemini seçerseniz seçin, iyileşmenizi hızlandıracak adımlar aşağıdaki şekildedirler:

• açık ve dürüst olmak
• ailenizden destek almak
• stresi yönetimi için günlük planlar yapmak
• duygularınız için günlük tutmak
• terapistinizin önerilerine kulak kabartmak
• kendinize iyi bakmak, sağlıklı yaşamak
• destek gruplarına veya grup terapilerine katılmak

Egzersiz Yapmak

Egzersiz aslında doğal bir depresyon tedavisidir çünkü stresi azaltır, özgüveni arttırır, iyi uyumanızı sağlar, bedeninize sağlık katar ve eğer grup halinde yapıyorsanız başkaları ile iletişimde kalmanızı sağlar. Pek çok terapist, hastaların her gün dışarıda yürümelerini, doğa ile bağlantıda kalmalarını önermektedir.

Dışarıda spor yapmak iç mekanlarda spor yapmak ile aynı faydalara sahiptir ancak aynı zamanda sizi doğal ışığın canlandırıcı etkisine maruz bırakarak büyük resmi daha kolay görmenize yardımcı olur. Bu sayede kaygı, izolasyon hissi, yorgunluk ve umutsuzluk da azalır.
Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Oluşturmak
Beslenme düzeninizi değiştirmenin ne kadar etkili olduğunu bilseniz şaşırırdınız. Pek çok çalışmada, işlenmiş besinler ve fast food gıdalar tüketenlerin daha fazla depresyon riski altında oldukları görülmüştür. Beslenme düzeniniz hormon üretimini, nörotransmiter fonksiyonları, enerji düzeyini ve diğer vücut işlevlerini ciddi anlamda etkiler.

Yoga ve Meditasyon

Meditasyon uygulamaları kendi başınıza evde yapılabilirler, ücretsizdirler, basittirler ve binlerce yıldır duyguları kontrol altına almak için uygulanmaktadırlar. Yoga ise aslında bir tür hareketli meditasyondur ve sürekli olarak hareketsiz kalarak meditasyon yapmakta zorlananlar için iyi bir çözümdür.

Besin Destekleri

Bazı bitkiler ve besin destekleri, depresyon semptomlarını azaltmaktadırlar ve kaygıları da kontrol etmeye yardımcı olurlar.
• Doğal adaptojen bitkiler, bedeninizin stres tepkilerini düzenler, kortizolü azaltır, enerjiyi arttırır ve hormonları düzenlerler. Ginseng, fesleğen gibi bitkiler bu kategoridedirler.
• Kantaron doğal bir antidepresandır
• Omega-3 yağ asitleri depresyon semptomlarını ve inflamasyonları azaltırlar
• Lavanta, bergamot, ylang ylang ve sarı papatya öz yağları, depresyona iyi gelirler ve rahatlama sağlarlar.

Stresi Azaltın

Eğlenceli, yaratıcı ve rahatlatıcı hissettiren her türlü hobi ve aktivite, iç basıncınızı azaltır ve depresif yahut manik semptomlarınızın pozitif anlamda kontrol edilmesini sağlar. Lakin farklı insanlar stresten farklı şekilde kurtulurlar ve bu nedenle sizi rahatlatacak aktiviteyi bulmalısınız. Bunlar arasında günlük tutmak, yazı yazmak, sanat yapmak veya müzik dinlemek, gezmek, banyo yapmak, aile ve arkadaşlarla takılmak gibi pek çok etkinlik yer alabilir. Sizi rahatlatan bu şeyler için her gün vakit ayırmalısınız.
Stres azaltan aktiviteleri günlük rutininizin bir parçası haline getirdiğinizde, semptomlarınızı yönetmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

One thought on “Manik depresyon için doğal tedaviler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fidan dedi ki:

    Bipolar hastasiyim tedavi oluyorum ne zaman iyileriyim hocam bitkisel tedaviside varmi