Mantar kahvesi, chaga, reishi, aslan yelesi ve kordiseps mantarı gibi pek çok mantar türünden yapılabilen ve pek çok faydası olan popüler bir tıbbi içecektir. Bu mantarlara işlevsel mantarlar adı verilir çünkü içlerinde bulunan belli doğal bileşenler sayesinde sağlığa iyi gelirler.

Mantarlar çok uzun zamandır özellikle Asya ülkelerinde tıbbi olarak kullanılsalar da, onları kahveye eklemek yakın zamanda ortaya çıkıp popülerlik kazanan bir olay.

Mantar kahvesinde mantar ekstreleri kahveye eklenirler. Bazı markalar bunu tek bir mantar türünden yaparken, bazılarında ise çeşitli türler kombine edilirler. Ortaya çıkan içeceğin tadı normal kahveye şaşırtıcı düzeyde benzer.

Mantar Kahvesi Türleri

Mantar kahvesi hazırlamak için kullanılabilecek çeşitli tıbbi mantarlar mevcut. Bunların en popülerleri şöyle:

  • Reishi
  • Chaga
  • Aslan yelesi
  • Kordiseps

Mantarların etli kısımları çıkartılır, kurutulur ve sonrasında kahvelere eklenebilecek bir toz haline getirilirler.

Mantar Kahvesinin Faydaları

Mantar kahvesi genelde normal kahveden daha az asidiktir ve kafein oranı da daha düşüktür, böylece bazı insanlar için içilmesi ve tolere edilmesi daha kolaydır. Toz haline gelmiş mantar ekstreleri kahveye eklendiğinden, kafein oranı seyrelir ve bu da kafeini azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca kafeinin bazı aşırı uyarım gibi etkilerinden kaçınmayı sağlayabilir.

Kafeinin kendisi enerjiyi ve spor performansını arttırabilen doğal bir uyarıcıdır. Buna ek olarak araştırmalara göre kafein spor sırasında yağ yakımını hızlandırabiliyor, metabolizmayı hızlandırıyor, egzersizden sonra da etkili bir şekilde yağ yakımı sağlıyor. Ayrıca kafein tüketince daha uzun spor yapabilirsiniz ve spor daha kolay gelebilir.

Ancak hamileyseniz veya yüksek tansiyon, reflü, kafein hassasiyeti gibi bir rahatsızlığınız varsa kafeinli içecekler ve mantar kahvesi içmeden önce doktorunuza danışın.

Buna ek olarak mantarlarda antioksidan, vitamin ve mineral düzeyi yüksektir ve bunlar arasında bazı B vitaminleri, D vitamini, selenyum, bakır, potasyum ve fosfor da bulunuyor. İçeriklerinde inflamasyon ve kanserojen karşıtı polisakkaritler gibi maddeler de vardır.

Tıbbi mantarlara dair daha fazla araştırma gerekli olsa da, onların sağlığa fayda sağlayabildiklerine dair bazı bilimsel görüşler mevcut. Tıbbi mantarlar kan şekeri kontrolüne, diyabete ve kilo kontrolüne yardımcı olabilirler.

Mantar kahvelerinin bazı faydaları, hazırlanması sırasında kullanılan mantar türüne de bağlıdır. Genel olarak tıbbi mantarların adaptojen oldukları düşünülür ve bunlar stresin etkileri ile savaşa yardımcı olduğu düşünülen bitkilerdir.

Reishi

Reishi mantarının yorgunlukla savaşa yardımcı olan etkileri araştırılıyor. Ayrıca kanser karşıtı etkileri de araştırılıyor ve bağışıklık tepkisini iyileştirme, tümör gelişimini ve yayılımını önleme gibi etkileri olduğu da düşünülüyor.

Reishi mantarının sağlığa faydalarının bir kısmı içerisindeki steroid hormonlara benzeyen ganoderik asit adlı bir bileşenler grubudur. Beta glukanlar da reishi mantarında bulunurlar ve şeker ile kolesterolü düzenleyici etkileri vardır.

Chaga

Chaga mantarı Rusya, Polonya ve Baltık ülkelerinde 500 yıldan uzun süredir özellikle tüberküloz, karaciğer hastalıkları, gastrit, mide bağırsak kanseri, kalp damar hastalıkları ve diyabet için kullanılıyor.

Fonksiyonel bir gıda olan chaga, polifenol ve flavonoid içeriğinden dolayı oldukça çekicidir ve güçlü bir antioksidandır. Reishi gibi onda da beta-glukan vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir, tümörleri baskılar.

Aslan Yelesi

Aslan yelesi mantarı özellikle Asya ülkelerinde besin değerleri ve tıbbi değerleri için tüketilir. Bu mantarın antibiyotik, kanser karşıtı, diyabet karşıtı ve yorgunluk karşıtı etkileri araştırılıyor. Ayrıca kalbi, böbrekleri, beyni koruduğu, anksiyete ve depresyon belirtilerini iyileştirdiği düşünülüyor.

Kordiseps

Kordiseps yaygın şekilde tıbbi olarak kullanılan bir mantardır ve tansiyonu düşürücü etkileri araştırılıyor. Buna ek olarak kordisepste bulunan kordisepin adı bileşen de tümör karşıtı, bağışıklığı güçlendirici, inflamasyon karşıtı, virüs karşıtı, lösemi karşıtı, kanser karşıtı, diyabet karşıtı ve obezite karşıtı etkileri için araştırılıyor.

Potansiyel Riskler

Bazı mantarlar bazı farmakolojik ilaçlar ile etkileşime girebilirler ve bu nedenle mantar kahvesi içmeden önce doktorunuza danışmanız doğru olabilir. Özellikle diyabet ilacı alanları kordisepsten uzak durmaları iyi olur çünkü şeker düzeylerinde aşırı düşüşe yol açabilir.

Reishi mantarının kan sulandırıcı etkileri olabilir ve bu da morarma, burun kanaması gibi belirtilere yol açabilir. Hali hazırda kan sulandırıcı kullanıyorsanız bu etkiler daha fazla olabilir.

Buna ek olarak mantarlar bazı insanlarda sindirim sorunlarına yol açabilirler. Özellikle chaga mantarı, oksalat bakımından zengindir ve böbrek taşı riskini arttırabilir. Eğer böbrek veya sindirim problemleriniz varsa, mantar kahvesi tüketmeden önce doktorunuza danışmanız daha iyi olabilir.

Mantar Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Mantar kahvesi normal kahvenizi yaptığınız şekilde hazırlanabilir. Eğer anında hazırlanan türünü alırsanız, doğrudan kaynar suya katarak kullanabilirsiniz. Bazılarının ise kahve makinesinde hazırlanması gerekir.

Ayrıca mantar kahvesine maka, kolajen veya zerdeçal gibi başka tıbbi ve işlevsel gıdaları da katarak adaptojenik bir içecek elde edebilirsiniz. Onu biraz krema ve hindistan cevizi sütü, zencefil veya istediğiniz baharatlar ile renklendirebilir, hatta bal bile katabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Tıbbi mantarların sağlığa pek çok faydaları olabilir. Onları kahve formunda tüketmek, bu faydaları elde etmenin lezzetli bir yoludur. Bazı insanlar için mantar kahvesinin daha düşük kafein oranı, kafeinin etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tıbbi mantarlar üzerinde araştırmalar devam ediyorlar ve tüm potansiyel faydaları garanti değil. Eğer sindirim veya böbrek problemleriniz varsa, hamileyseniz ve mantarlar ile etkileşime girebilecek ilaçlar kullanıyorsanız, önce doktorunuza danışın.