Mantarlar gezegende en etkili doğal ilaçlardan bazılarını içerir. Mantar türleri günümüzde 140.000’den fazladır. Ancak bilim dünyası bu mantar türlerinden henüz yalnızca %10’unu biliyor. Sağlık açısından teşvik edici faydaları için yaklaşık 100 tür mantar araştırılıyor.  Organik olarak yetiştirilen mantarları yemek için önemlidir, çünkü fazla büyürlerse konsantre olurlar. Mantarların kudretini veren şey de budur. Mantarların ağır metallerin yanı sıra hava ve su kirleticilerini yoğunlaştırdığı bilinmektedir, bu nedenle sağlıklı yetiştirme koşulları kritik bir faktördür.  Bakteri istilasına karşı bir savunma olarak mantarlar güçlü antibiyotikler geliştirdiler ve bu da bizim insanlar için etkili oldu. Penisilin, streptomisin ve tetrasiklinin tamamı fungal ekstraktlardan yani mantarlardan gelmektedir.

Kilo kontrolü:

Yapılan bir çalışma, kırmızı eti beyaz düğme mantarıyla değiştirmenin kilo kaybını arttırdığını bulmuştur. Ortalama yaşı 48 yaşın üzerindeki obez katılımcılar et yerine günde yaklaşık bir fincan mantar yedi. Kontrol grubu, mantar olmadan standart bir diyet yedi. 12 aylık denemenin sonunda, müdahale grubu başlangıç ​​ağırlığının yüzde 3,6’sını yani yaklaşık 7 kilo verdi. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, vücut kompozisyonunda azalmış bel çevresi ve kilo kaybını sürdürme gibi iyileştirmeler de gösterdiler.

Geliştirilmiş beslenme:

Bir diyet analizi, mantar tüketiminin daha iyi diyet kalitesi ve gelişmiş beslenme ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Diyetiniz vasıtasıyla D vitamini seviyelerini arttırma:

Kurutulmuş beyaz düğme mantar özütünün tüketilmesinin, D vitamini düzeylerini (25-hidroksivitamin D) artırmak için D2 veya D3 vitamini takviyesi kadar etkili olduğu bulundu.

Gelişmiş bağışıklık sistemi işlevi:

Özellikle alfa ve beta glukan molekülleri olmak üzere uzun zincirli polisakaritler, mantarların bağışıklık sisteminiz üzerindeki olumlu etkilerinden sorumludur. Bir çalışmada, bir veya iki porsiyon kurutulmuş shiitake mantarının bağışıklık sistemi fonksiyonu üzerinde faydalı ve modüle edici bir etkiye sahip olduğu bulundu. Farelere yapılan bir başka araştırmada, beyaz düğme mantarlarının salmonella’ya adaptif bağışıklık tepkisini geliştirdiği bulundu.

Bağışıklık Bozuklukları ve Kansere Karşı Mantarlar

Cordyceps, ayrıca tırtıl mantarı veya Tochukasu olarak adlandırılır, çünkü ATP üretimini, dayanıklılığını ve dayanıklılığını arttırdığı ve yaşlanmayı önleyici etkileri olduğu için sporcuların favorisi. Bu parazit mantar benzersizdir, çünkü vahşi doğada bir bitki ev sahibi yerine bir böcek evinde büyür. Geleneksel Çin ve Tibet tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır. Hipoglisemik ve olası antidepresan etkileri vardır, karaciğerinizi ve böbreklerinizi korur, kan akışını arttırır, kolesterol düzeylerini normalleştirmeye yardımcı olur ve Hepatit B’yi tedavi etmek için kullanılır. Cordyceps’in antitümör özellikleri de vardır. Nottingham Üniversitesi’ndeki bilim adamları, bu mantarlarda bulunan aktif tıbbi bileşiklerden biri olan ve potansiyel bir kanser ilacı olarak tanımlanan cordycepini inceliyorlardı. Daha yeni çalışmalar, aynı zamanda, aşağıdaki durumlardan rahatsız olanlar için yararlı olabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu düşündürmektedir:

  • Astım
  • Romatoid artrit
  • Böbrek yetmezliği
  • İnme

Mantar tüketmenin muhtemel sağlık yararları

Mantarlar, yemek dünyasında sebze olarak sınıflandırılsa da, teknik olarak bitkiler değildir. Mantar kendi krallığına aitlerdir. Sayısız araştırma, mantar gibi doğal olarak yetişen gıdaların tüketiminin artmasının, obezite ve genel mortalite, diyabet, kalp rahatsızlığı riskini azalttığını ve sağlıklı bir cilt ve saç, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı teşvik ettiğini ileri sürdü.

Kanser

Mantarlar havuç, domates, yeşil ve kırmızı biber, kabaklar, yeşil fasulye ve kabak kadar antioksidan kapasitesi yüksektir.

Selenyum, çoğu meyve ve sebzede bulunmayan, ancak mantarlarda bulunan bir mineraldir. Karaciğer enzim işlevinde rol oynar ve vücudun kansere neden olan bazı bileşiklerinin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ayrıca, selenyum iltihaplanmayı önler ve ayrıca tümör büyüme oranlarını düşürür.

Mantarlardaki D vitamininin, hücre büyüme döngüsünün düzenlenmesine katkıda bulunarak kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir. Mantardaki folat, DNA sentezinde ve onarımında önemli bir rol oynar, böylece kanser hücrelerinin DNA’daki mutasyonlardan oluşmasını önler.

Diyabet

Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetiklerin kan şekeri seviyesinin daha düşük olduğunu ve tip 2 diyabetiklerin kan şekeri, lipid ve insülin düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir. Bir bardak ızgara portabella mantar ve bir fincan kızartılmış tavuk mantarının her biri yaklaşık 3 gram elyaf sağlar.

Kalp sağlığı

Mantardaki lif, potasyum ve vitamin C içeriği, hepsinin kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur. Potasyum ve sodyum, kan basıncını düzenlemek için vücutta birlikte çalışır. Potasyum seviyesi yüksek, sodyum içerisindeki düşük mantar tüketiminde tansiyon düşürücü ve yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskleri azalır. Ek olarak, günde 3 gram beta-glukan alımı kan kolesterol düzeylerini% 5 düşürebilir.

Bağışıklık

Selenyum ayrıca katil T hücrelerinin üretimini uyararak enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini arttırdığı da keşfedildi. Mantarların hücre duvarlarında bulunan beta-glukan lifleri bağışıklık sistemini kanser hücreleri ile savaşmaya ve tümör oluşumunu önlemeye teşvik eder.

Ağırlık yönetimi ve doyma

Diyet lifi, sindirim sisteminde bir “hacim arttırıcı madde” işlevi görerek kilo yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Mantar, hücre duvarlarında iki tür diyet lifi içerir: doygunluğu arttıran ve iştahsızlığı azaltan beta laktik ve chitin, daha uzun süre hissetmenizi sağlar ve böylece genel kalori alımını düşürür.

Kolesterol Seviyeleri:

Mantarların kendileri yağsız proteinler sağlar çünkü kolestrol veya yağ içermezler ve çok düşük karbonhidratlardır. Mantarda bulunan elyaf ve bazı enzimler, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olurlar. Dahası, içerdiği yüksek yağsız protein içeriği, sindirildiğinde kolesterolü yakmaya yardımcı olur. Arteroskleroz, kalp krizi ve felç gibi çeşitli kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde LDL kolesterolü (“kötü” kolesterol) ve HDL (“iyi” kolestrol) arasında dengelenen kolestrol seviyeleri önemlidir.

Anemi:

Anemik hastalar kanında düşük demir seviyesine sahip olmakla birlikte yorgunluk, baş ağrısı, sinirsel fonksiyon kaybı ve sindirim sorunları ile karakterizedir. Mantarlar iyi bir demir kaynağıdır ve besleyici demir değerinin% 90’ından fazlası vücut tarafından absorp edilebilir, bu da kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder ve insanları sağlıklı ve potansiyelleri ile çalışır halde tutar.

Meme Kanseri ve Prostat Kanseri:

Mantarlar, kanserojen etkileri olmayan Beta-Glukanlar ve konjuge Linoleik Asit’in varlığı nedeniyle meme ve prostat kanserini önlemede çok etkilidir. Bu ikisinin arasından linoleik asit aşırı östrojenin zararlı etkilerini bastırmada özellikle yararlıdır. Östrojendeki bu artış, menopozdan sonra kadınlarda meme kanserinin başlıca nedenlerinden biridir. Beta-Glukanlar, diğer yandan, prostat kanseri vakalarında kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve çok sayıda çalışma, tıbbi olarak uygulandıklarında mantarların antitümör özelliklerini göstermiştir.

Mantarın besin değerleri

Mantarların doğal olarak düşük sodyum, yağ, kolestrol ve kaloriler vardır ve genellikle “fonksiyonel gıdalar” olarak anılır. Temel beslenmeye ek olarak, antioksidanların varlığı ve chitin ve beta-glukanlar gibi yararlı diyet lifleri nedeniyle kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olurlar.

Bir fincan kıyılmış veya dilimlenmiş çiğ beyaz mantar, 15 kalori, 0 gram yağ, 2.2 gram protein, 2.3 gram karbonhidrat (0,7 gram lif ve 1,4 gram şeker dahil) içeriyor. Mantarların büyük bir çeşitliliği mevcut olmasına rağmen, şekli veya boyutu ne olursa olsun, çoğu aynı miktarda aynı miktarı sağlar.

Mantarlarda riboflavin, folat, tiamin, pantotenik asit ve niasin gibi B vitaminleri zengindir. Ayrıca, vitamin D’nin tek vegan, güçlendirilmemiş diyet kaynağıdırlar. Mantarlar aynı zamanda, diyette elde edilmesi zor olabilecek, selenyum, potasyum, bakır, demir ve fosfor gibi çeşitli mineraller sağlarlar.

Beta-glukanlar, birçok mantar türündeki hücre duvarlarında bulunan bir lif türüdür. Son zamanlarda, beta-glukanlar, insülin direncini ve kan kolesterol düzeylerini iyileştirmedeki rollerini inceleyen, obezite riskini düşüren ve bağışıklık artırımı sağlayan kapsamlı çalışmalar konusu olmuştur.

Mantar ayrıca kolin içerir; Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili önemli bir besin öğesi bulundu. Kolin, hücresel zarların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, uygun yağ absorpsiyonunu destekler ve kronik inflamasyonu azaltır.

Diyetinize daha fazla mantar nasıl eklenir?

Piyasadaki mantarları alırken, sağlam, kuru ve bozulmamış olanları seçin. Sümüksü veya solmuş görünen mantarlardan kaçının. Mantarları buzdolabında saklayın ve kullanıma hazır oluncaya kadar yıkamayın.

Mantarları tüketmenin potansiyel sağlık riskleri

Mutlaka bildiğiniz türden mantarları, taze ve organik olarak tüketin. Yabani mantarlar, birkaç yüzyıl boyunca insan beslenmesinin bir parçası olsa da, yetiştirilmemiş yabani mantarlar tüketim için güvenli ve tehlikeli olanları ayırt edemeyenler için bir risk oluşturabilir. İnsanlar için toksik olan yabani mantarların yemek ciddi hastalıklara hatta bazen ölüme neden olabilir. Araştırmalar ayrıca, bazı yabani mantarların yüksek seviyeli ağır metaller ve diğer zararlı kimyasallar içerdiğini gösteriyor. Bu tehlikelerden kaçınmak için, uygun koşullar altında yetiştirilen mantarları tüketmek en iyisidir. Çoğu insan için beta-glukanları tüketmenin güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, beta-glukanlar bağışıklık fonksiyonunu stimüle edebildiklerinden, romatizmal artrit, lupus, astım ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıkları olan kişiler için bir risk olabilir. Araştırmacılar, büyük miktarda beta-glukan alımı olup olmadığını bu koşullardan muzdarip olanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkileri var henüz sonuçlandırmak için var. Hastalık önleme ve sağlığa ulaşmada en önemli olan toplam diyet veya genel yeme şeklidir. İyi sağlık anahtarı olarak bireysel besinlere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyetle yemek daha iyidir.

Zehirli mantarlara karşı dikkat!

Atlantik’te Kasım 2012’de yayınlanan bir makale, yabani mantar yemeyle ilgili ölümcül gıda zehirlenmelerinin son halini ve mantar yeme konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

  • Mantar zehirlenmesinin belirtileri ise:
  • Mantar alınan 6 ila 24 saatlik süreden sonra; toksinler aktif olarak mağdurun böbreklerini ve karaciğerini yok eder, ancak kurban rahatsızlık duymaz.
  • Şiddetli kusma, kanlı ishal ve şiddetli karın krampları ile karakterize yaklaşık 24 saatlik bir süre.
  • Hastanın iyileşmesi için görülen 24 saatlik bir süre (hastaneye kaldırılırsa hasta iyileşebilir)
  • Böbrek ve karaciğer yetmezliğinin sıklıkla gerçekleştiği ve ölümle sonuçlanan nüks. Hastalarda kanda pıhtılaşma faktörlerinin yok olması nedeniyle hayatlarını kaybedebilir.

SADECE organik olarak yetiştirilen mantarları yemek için de önemlidir, çünkü yeteri kadar büyürlerse konsantre olurlar.

Mantarlar, bitki dünyasında yaygın olan polifenoller ve selenyum içerdikleri için antioksidanların mükemmel kaynaklarıdır. Fakat mantarlara özgü antioksidanlar da vardır. Böyle bir antioksidan ergotiyoneindir; bilim adamları artık ‘ana antioksidan’ olarak tanımaya başlarlar.

Diyette yeterli miktarda vitamin ve mineral elde etmenin anahtarı, çok çeşitli renkte meyve ve sebze yemek daha faydalıdır. Bununla birlikte, bu felsefe mantarları karanlıkta bırakma eğilimindedir.