© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Manuka balının kanıtlanmış 9 faydası

Yeni Zelanda’da Manuka çalılarını dolaşan arılar tarafından üretilen Manuka balı dünyadaki en benzersiz ve faydalı bal türlerinden biridir. Boğaz ağrısı ve sindirim hastalıklarının iyileşmesinden Staph enfeksiyonlarına, diş eti iltihabına kadar birçok sağlık sorununda Manuka balı kullanılır.

Tarihsel olarak Manuka balı, binlerce yıl öncesine dayanan tıbbi bir ilaç olarak kullanılmıştır. Doğanın en zengin antimikrobiyal kaynaklarından biri olan bu özel bal, Mısır kalıntıları arasında bozulmadan kalan tek yiyecek olarak açıklanmış.

Manuka Balı Besin Değerleri

Manuka balını farklı kılan içerdiği besin zenginliğidir. Çiğ bal muazzam beslenme ve bağışıklık kazandırma yetenekleri ile zaten bilinir. Genel olarak konuşursak, tipik ham filtrelenmemiş bal zengin bir besin kaynağıdır:

• Amino asitler

• B vitaminleri (B6, thiamin, niasin, riboflavin, pantotenik asit)

• Kalsiyum

• Bakır

Demir

• Magnezyum

• Manganez

• Fosfor

• Potasyum

• Sodyum

• Çinko

Manuka balında ise bu besin değerleri tam 4 kat daha fazladır. Bu da eşsiz Manuka Balı gerçeğidir.

Benzersiz Manuka Faktörü

1981’de Waikato Yeni Zelanda Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Manuka balı’nın normal baldan çok daha yüksek bir enzim seviyesine sahip olduğunu keşfetti. Bu enzimler, antibakteriyel olarak işlev gören doğal bir hidrojen peroksit oluştururlar. Yeni Zelanda balı özellikle hidrojen peroksit, metilglikoksal ve dihidroksiaseton bakımından zengindir.

Bu tıbbi üçleme, Manuka’nın antibakteriyel gücünü belirleme ve ölçme konusunda küresel bir standart olan Benzersiz Manuka Faktörü (UMF) olarak adlandırılan özelliğin telafisine yardımcı olur. Aslında UMF, satılan balın tıbbi kalitede olduğunu garanti eder.

UMF, tüm Manuka çiçeklerinin nektarında bulunmaz ve Manuka sadece çoğu bal çeşidine özgü hidrojen peroksit antibakteriyel özelliğini içerir.

UMF Manuka’yı diğer Manuka çeşitlerinden ayıran şey, hem doğal hidrojen peroksiti hem de kendi doğal UMF antibakteriyel özelliğine sahip olmasıdır ve bu da etkinliğini büyük ölçüde arttırmaktadır. Manuka’nın UMF özellikleri oldukça kararlıdır ve çoğu balda yaygın olan hidrojen peroksitin aksine vücuttaki ısı, ışık ve enzimler tarafından kolaylıkla yok edilmez.

Orijinal UMF Manuka Balı Nasıl Doğrulanır?

Tanımlanan minimum UMF derecesi UMF5’dir, ancak bir antibakteriyel aktivite UMF 10+ seviyesi taşımadıkça yararlı sayılmaz. UMF10-UMF15 arasında değişen herhangi bir bal yararlıdır ve UMF16 ve üzeri herhangi bir bal daha üstün bir kalite olarak kabul edilir.

Hakiki UMF Manuka Bal’ı aşağıdaki ​​dört özelliğe sahip olmalıdır:

• Kabın ön yüzünde UMF ticari markasının açık bir şekilde etiketlenmesi gerekir.

• Yeni Zelanda UMF lisanslı bir şirketten ve Yeni Zelanda’da etiketlenmiş olmalıdır.

• Etikette UMF şirketinin adı ve lisans numarası olmalıdır.

UMF derecelendirme numarası 5-16 + olmalıdır. UMF olmadan veya bir numara olmadan etiketlenirse, o gerçek ürün değildir.

Manuka Balının Faydaları

1. İnce bağırsakta bakteri, düşük mide asidi, reflü

İnce bağırsakta bakteri üremesi, düşük mide asidi ve reflüye faydası olur. Manuka balının bilinen doğal antibiyotik kalitesinden dolayı, herhangi bir bakteri ile ilgili bozukluk için mükemmel bir ilaçtır. Dolayısıyla Manuka balını almanız reflüyü azaltmada ve mide ve bağırsak dengesizliklerini gidermeniz için çok faydalıdır.

2. Sivilve ve Egzema

İnternette Manuka balını tüketen hastaların özellikle sivilce ve egzema konusunda yazdıkları yorumlar gerçekten önemli. Şu ana kadar yapılmış tıbbi bir araştırma ve sonuçları olmasa da antimikrobiyal iyilştirme özelliği zaten çok önemli bir fayda. Çoğu kişi balı, etkilenen alanlara birkaç dakika uyguladığını ve sabun-su ile yıkamanın genelde işe yaradığını iddia ediyor. En iyi sonuç için bunu her gün düzenli oarak yapmak gerekir.

3. Staph Enfeksiyonları (MRSA)

Son birkaç yıldır, metisiline dirençli Staphylococcus aureus’u (veya MRSA) duymuşsunuzdur. Bununla birlikte antibiyotik aşırı kullanımı ve ilacın etkisiz kalması hastaları zorlamaktadır. Çok hızlı bir şekilde yayılırken, MRSA’dan etkilenen insanların çoğu bu hastalığa yakalanarak hayatlarını kurtarmak için invaziv prosedürler veya cerrahi, yapay eklemler gibi cihazlara ihtiyaç duyuyor. Amerika’da durum çok ciddi.

Geçtiğimiz Mart ayında İngiliz araştırmacılar Manuka balı konusunda ümit verici açıklamalar yaptılar. Manuka balının MRSA bakterilerinin en güçlü genlerini düşürdüğünü keşfettiler. Bazı bilim insanları şimdi enfeksiyonlarda (özellikle hastane ve huzurevinde) düzenli topikal kullanımın MRSA’yı doğal olarak uzak tutabileceğini önermektedir.

4. Yanık, Yara ve Ülser

Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products’ın yakın tarihli bir makalesine göre, “Bal kullanımı, akut vakalarda yara iyileşmesine, yanık hastalarında ağrının hafiflemesine ve bu hastalarda inflamatuar yanıtın azalmasına neden oluyor” açıklamasını yayınlamıştır. Zengin anti-oksidan, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri olan Manuka balının, venöz ülserli kişilerde enfeksiyonu önlediği gösterilmiştir.Ayrıca hızlı iyileşmeyi teşvik etmek için bir yara örtüsü olarak oldukça etkili bir şekilde kullanılmıştır.

5. Diş Çürüğü ve Diş eti iltihabı

Yakın zamanda Manuka balının diş eti iltihabı ve periodontal hastalığın tedavisinde nasıl yardımcı olabileceğini anlatan çeşitli çalışmalar ortaya çıktı. Otago Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden (Dunedin, Yeni Zelanda) gelen üstün antimikrobiyal özelliklerden dolayı, Manuka balında çiğneme veya emmenin bil yalnızca plakta % 35’lik bir düşüşe neden olduğunu keşfettiler.

6. Boğaz ağrısı ve Bağışıklık

2007’de Amerika’da Lökosit Biyolojisi Dergisinde yayınlanan veriler,

Manuka balının bağışıklık hücrelerini uyardığını öne sürdü. Önceki çalışmalar, balın insan monositlerinde sitokin üretimini uyardığını gösterdiği için ilginçtir.

Manuka’nın boğaz ağrısı oluşturan Strep bakterilerinin büyümesini nasıl durdurduğunu gösteren bu 2011 yılı araştırmasıyla birleştiğinde, pek çok insanın kendilerini iyi hissetmedikleri zaman bir kaşık dolusu bal yiyerek nasıl toparlandığını anlayabiliyoruz.

7. Alerji ve Sinüzit

Balın alerji sorunu yaşatabildiğini biliyoruz. Ama Manuka balında alerji rahatlatan sonuçlar alındığı belirtilmektedir. İlaçları ile birlikte Manuka balı tüketen grupta %60 oranında alerjik semptom azalması belirlenmiştir. Üstelik daha sonra bazı semptomşar uzun bir süre ortaya çıkmamıştır.

8. Güzellik Bakımı ve Enerji Deposu

Günlük alınan Manuka balı, enerjiyi ve yaşam kalitenizi arttıran bir iksir etkisi yaratır. Besleyici yoğun profilinden dolayı canlılık, enerjiyi artırır, cilt tonunu ve dokusunu geliştirir.

Cilde kökten destek sağlamak ve serbest radikallerle savaşmak için Manuka balını evde yüz yıkamada kullanın. Saçınızın parlaklığını artırmak için şampuanınızda veya saç maskesinde kullanın. Bir de detoks içeceklerine ekleyin!

9. Uykuya destek olur.

Manuka Bal, dinlendirici derin uyku sağlar. Uyku esnasında gerekli bedensel fonksiyonlar için gerekli olan glukojeni yavaşça bırakır. Yatmadan önce süte bal eklenmesi, vücudun derin uyku için gerekli melatonini serbest bırakmasına yardımcı olur.

Kalp hastalığı, tip II diyabet, felç ve artrit gibi sağlıksız uykuyla ilişkili birçok bozukluk vardır. Bal, kaliteli uykuya kesinlikle yardımcıdır.

Manuka balının kanıtlanmış 9 faydası” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gamze dedi ki:

    Ayşe hanım merhabalar ülkemizde manuka balını nereden bulabiliriz acaba bilginiz var mı?

  2. Hülya dedi ki:

    Merhabalar Manuka balını nasıl temin edebilirim acaba