© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mastürbasyonun kadın sağlığına faydaları

Mastürbasyonun kadın sağlığına faydaları

Mastürbasyon gerçekten sağlık için yararlı olduğu anlaşılmaya başlanmasına ve günümüzde yavaş yavaş önemli inanırlık kazanıyor olmasına rağmen eskiden kalan bir damgalamaya sahiptir. Mastürbasyon yüzyıllarca konuşulmayacak bir davranış olarak değerlendirildikten sonra, kadının mastürbasyonu nihayet bazı kültürel temelleri sarsmaya ve aşmaya başladı.

Amerika’da yeni yapılan bir ankette, yaklaşık beş kadından biri, yaşamları boyunca asla mastürbasyon yapmadığını söylüyor. Mastürbasyon sadece en güvenli cinselliği sağlamasının yanı sıra, aynı zamanda daha az ağrılı menstrüel kramplara olanak tanıyor. Daha iyi uyumayı sağlıyor. Sağlığa olan faydaları ve kadınların cinselliğini daha iyi anlamalarına imkan tanıması göze çarpan en önemli nokta olabilir. Öyleyse neden daha fazla kadın kendine mastürbasyon yapmıyor?

ABD’de İndiana Üniversitesi’nin sene başında yaptığı ankette erkeklerin yaklaşık % 64’ü ve kadınların % 40.8’i mastürbasyon yaptığını bildirirken, erkeklerin % 8.2’si ve kadınların %21.8’i hiç yapmadıklarını açıkladı.

Doktorlara göre aslında kadınların büyük çoğunluğu mastürbasyon yapıyor fakat bir içten içe çoğu kadın, cinsel zevkle kendi başına uğraşmanın maalesef sürtüklük ya da iticilik barındırdığını düşünmekten kendini alamıyor.

Bu tarz anket sonuçları genellikle kesin sonuç bildirmez ancak doktorların kadınların bu çekingenliği neden yaşadığına dair birkaç fikri mevcut:

Öncelikle damgalanma söz konusu. Romantik bir akşam yemeğinin etkisinde kalan kadın seksüel açıdan istekli olsa bile; bu isteği dile getiremiyor.

Kadının seks düşünmesi bile yanlış algılanırken mastürbasyon yapması ne kadar normal karşılanabilir, siz düşünün!

2002’de yapılan bir çalışmada, kolej öğrencilerinin arkadaşlarıyla seks hakkında yaptığı konuşmaları araştıranlar; kızların mastürbasyon hariç tüm seks içerikli konularda erkeklerden daha fazla iletişime geçtiğini kaydetmiştir.

Mastürbasyonun kadınlar için son seks tabusudur ve algı şu yöndedir: Kötü kızlar mastürbasyon yapar, herkesin yaptığı bir şey değil.

Kadın mastürbasyon algılamaları elbette ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı kadınlar hemen hemen her kadının mastürbasyon yaptığını; daha muhafazakar arkadaş gruplarına sahip kadınlar ise daha az kadının mastürbasyon yaptığını düşünüyor. Dolayısıyla fikirlerin birçoğu, yaşadığınız yere ve arkadaşlarınıza bağlı.

Bu nedenleri göz önüne alırsak, bazı kadınların mastürbasyon yapmak konusunda tereddütlü ya da utanmış olması sürpriz değil. Özellikle yaşlı kadınlar! Yaşlı kadınlar mastürbasyon hakkında konuşmayan bir kuşağın içindeymiş gibi görünebilir. Kesinlikle yapmaz ya da kesin yapıyor demeniz mümkün değildir. Bu konu derin ve karanlık bir sırdır.

Pek çok dinde kadın ve erkek için mastürbasyon sadece kötü şöhretle kalmaz ayrıca yasaktır. Muhafazakâr Hıristiyan mezhepleri, Katolikler, Müslümanlar ve diğer dini gruplar mastürbasyonun günah olduğunu düşünüyor ve cinsel zevkin ancak ve sadece bir koca ile bir eş arasında var olduğunu öğütlüyor. Genel olarak, haftada bir defadan fazla dini ritüellere katılan kişiler, mastürbasyon yapma eğiliminde değil, vibratör kullanma olasılıkları da daha düşüktür.

Belki de her şeyden çok, kadınlar mastürbasyon hakkında yeterince eğitim almıyorlar. Lisedeki cinsel sağlık dersleri sırasında bunlar elbette anlatılmıyor. Ebeveynler de, kızlarıyla konuşmakta zorlanıyor.

Biliyor musunuz mastürbasyon yapmak tamamen normal ve sağlıklıdır. Ancak çoğu kadın gibi siz de bu durumdan çekiniyorsanız, aşağıda mastürbasyon yapmanın sağlık yararlarını okuyup fikrinizi değiştirebilirsiniz!

Seks Hayatınızı İyileştirebilir

Cosmopolitan dergisi tarafından 18-40 yaş arası 2.300 kadınla yapılan 2015 araştırmasına göre; kadınların sadece % 57’sinde çoğu zaman bir partnerle orgazm var. Sürekli bir başkası ile seks yapmadan önce, neyin sizin için işe yaradığını bilmeniz gerekir. Ellerinizi bedeninizden aşağı kaydırın, kendinize vakit ayırın ve sizi neyin iyi hissettirdiğini görün. Partnerinizle seks sırasında nelere uğrayacağınızı öğrenerek, yalnızca bir miktar zevk almanın yanı sıra, nelerden ve nasıl hoşlandığınız anlayacaksınız. Bu durum hem sizi hem de seks partnerinizi mutlu edecektir.

Stresinizi Azaltabilir ve Uyumanıza Yardımcı Olabilir

Koyunları saymak yerine, orgazm olmayı deneyin! Orgazm olduğunuzda, vücudunuz rahatlama hormonu olan prolaktin ve mutluluk hormonu olan serotonin salgılar. Hormonlar, ayrıntılı bir şekilde incelenmemiş olsa da, birçok kadın mastürbasyonu genel gerginliği gidermek ve daha iyi uyumaya yardımcı olmak için kullanıyor olabilir. En iyi sonuç için, kendinizle meşgul olmadan önce sakin ve rahatlatıcı bir ortam yaratmanız önerilir. Telefonunuzu kapatın, 10 dakika boyunca odanıza girin, rahat nefes almaya başlayın ve vücudunuza dokunun. Bunu yaparak, kendinize özeniyorsunuz, zevk alıyor ve vücudunuzla temasa geçiyorsunuz. Hepsi size bir mutluluk hissi verir.

Adet Sancılarını Azaltabilir

Periyodunuz sırasında veya öncesinde sancılıyken seks yapmak biraz zor olabilir, ancak yalnız başınıza zevk almanız kolaydır ve bazı doğal ağrı kesici yararları vardır. Bir orgazm yaşandığında, uterus kasılır, bu da kanın daha hızlı ortaya çıkmasına ve daha az sıkışık olmanıza izin verir. Ancak bazı kadınlar için, orgazmlar gerginliği yoğunlaştırabilir. Sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için tekniğin test edilmesi şart!

Partnerinizle Yaşacağınız Orgazmı Yoğunlaştırabilir

Mastürbasyon, orgazm potansiyelini genişletiyor. Eşli ya da eş olmadan orgazm yaşayan kadınlara, nasıl orgazm olabileceğiniz öğretiyor ve kendi cinsel farkındalığınızı artırıyor. İşin anahtarı şu: Vücudunuzu tanımak için zaman ayırıyor ve sizi gerçekten neyin yönlendirdiğini ve baştan çıkardığını öğreniyorsunuz. Ve birçok kadın bunu boşuna denediğini düşünürken, sizin mutluluğa nasıl kavuşacağınızı öğrenmekten vazgeçmemeniz önemlidir. Gerçek şu ki, bir klitoral orgazmı veya hatta G noktalı bir orgazmı nasıl elde edebileceğinizi anlamanız aylar sürebilir.

Bu Sizi Daha Güvende Hissettirir

Vücudunuzun kontrolünü ve cinselliği hissetmek, size yatak odasında daha fazla benlik saygısı sunuyor ve bu güven sadece çarşafların arasında kalmıyor; aslında hayatınızın her yönünde özgüven yükseliyor. Bir çok kadın bedenlerinin görünümünden hoşnut değil, ama seks kadının kontrolü altındayken ve mastürbasyon yaparak vücudunu öğrendiğinde kadın; ne olduğu hakkında çok şey öğreniyor. Bu, vücudunuzun etrafında daha olumlu duygular geliştirebilir, içeride ve dışarıda kendinizi daha fazla güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Gerçekten çok basittir: Deneyeceksiniz, göreceksiniz ve fethedeceksiniz!

Mutlu Olacaksınız

Mastürbasyonda ne yapılması gerektiği hakkında hala biraz çekingen hissediyorsanız, zevke ulaşmak için evrensel bir teknik olmadığını unutmayın. Başlarken farklı dokunuş türleri deneyebilirsiniz. Sadece klitoris amaçlı, düz gitmeyin. Yavaşça başlayın ve klitorisi çevreleyen alanları da hafifçe keşfedin. Artı, birkaç damla yağın uygulanması işlerin üstesinden gelmek için mükemmel bir seçenektir. Tek yapmanız gereken biraz vücut araştırması ve hiçbir zaman bir mastürbasyon ustası olmak zorunda değilsiniz. Sadece kendinizi iyi hissettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir