Matcha ve Maca – kulağa aynı gelen ama yine de çok farklı iki süper yiyecektir.

Bunları nasıl ayırt edeceğiniz ve bireysel sağlık yararlarını nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Matcha Nedir?

Matcha, kelimenin tam anlamıyla “toz çay” anlamına gelir. Matcha Yeşil Çayı, geleneksel olarak Japonya ve Çin’den gelen toz yeşil çaydır ve gölgede yetiştirilen Camellia Sinensis bitkilerinin uçlarından toplanan, besin açısından zengin, genç yapraklardan yapılır. İnce tozu yapmak için Matcha buharda pişirilir, taş zeminde öğütülmeden önce saplı ve damarsız bir yapıdadır

Gezegendeki en sağlıklı yiyeceklerden biridir. En saf, en konsantre formdaki yeşil çaydır. 1 bardak Matcha çayı, 10 bardak normal yeşil çayın sağlığa faydalarına sahiptir.

Binlerce yıldır Doğu’da Hükümdarlar, Samuraylar, Budist Zen rahipleri ve hatta halk tarafından tüketilen Matcha çayı, insanların enerji kazanmasına, sakinleşmesine ve odaklanmasına yardımcı olmak için inanılmaz bir niteliğe sahiptir.

Matcha, geleneksel çay yapraklarından yapıldığı için kafein içerir. Ancak Matcha’nın kafein içeriği diğer kafeinli içeceklere göre oldukça düşüktür ve aslında kahvedeki kafeinden farklıdır. Hatta gerçekte; düşük kafein içeriği ve L-theanine varlığı, Matcha’nın size nasıl sabit ama yavaş bir enerji artışı sağladığını gösterir. Matcha’nın kafeini, vücudunuzdaki çeşitli besinlerle bağlanır ve zamanla yavaş yavaş kan dolaşımınıza salınır. Ki bu, 6 saate kadar süren bir enerji artışına yol açar.

Maca Nedir?

Maca (bilimsel adı: Lepidium meyenii), Peru ve Bolivya’nın And Dağları’nda yetişen otsu bir bitkidir, Maca, turp ve pancar karışımına çok benzer. Bitkinin tüketilen kısmı, köküdür.

Maca; krem rengi, mor, altın sarısı, mavi, yeşil, kırmızı ve siyah gibi birçok renkte mevcuttur. Bunlar arasında en değerli olanı siyah maca’dır.

Maca adaptojenik bir bitkidir, yani stres giderici özelliklerle yüklüdür.

Maca kökü tozu; yaklaşık olarak %18 protein, %76.5 karbonhidrat, %5 yağ ve %8.5 lif (sindirilmeyen karbonhidratlar) içerir. Maca, aşağıdakiler dahil olmak üzere yüksek düzeyde bir besin değeri sağlar:

 • 8 esansiyel amino asit dahil olmak üzere, 20’den fazla amino asit
 • 20 serbest formlu yağ asidi
 • Vitamin B-1, B-2, C ve E
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Bakır
 • Fosfor
 • Manganez
 • Kükürt
 • Sodyum
 • Selenyum
 • Demir

Maca ayrıca zengin bir bitkisel besin kaynağıdır, diğer bir deyişle phytonutrient’idir.

Maca, çeşitli yiyecek ve içeceklere eklenebilir. Smoothie’lerden çikolatalara, yoğurttan cupcake’lere, her şey maca ile karıştırılabilir! Bu esneklik, muhtemelen onu daha popüler yapan şeydir.

Maca kökü, özellikle kadınlarda hormon dengesine yardımcı olabilir. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığa yardımcı olabilir. Klinik deneyler maca’nın; enerji, dayanıklılık ve ruh hâli üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir. Maca kökü bunların yanı sıra doğal bir antioksidan görevi görür ve iki ana hastalık savaşçısı olarak kabul edilen glutatyon seviyelerini ve SOD’yi (süperoksit dismutaz) artırır.

Matcha ve Maca Arasındaki Farklar:

Matcha

 1. Bir çaydır
 2. Japonya’dan gelir
 3. Vücudunuzdaki toksinleri temizler
 4. Antioksidanlar açısından zengindir, en güçlüsü EGCG’dir*
 5. Hormon sağlığı için faydalı değildir
 6. Bir libido güçlendirici değildir
 7. Metabolizmayı hızlandırır
 8. Sakin olmanızı sağlayan L-theanine’e sahiptir
 9. Kan şekerini dengeler
 10. Kanserle savaşır
 11. Konsantrasyonunuzu geliştirir
 12. Serbest radikalleri vücudunuzdan uzaklaştırır
 13. Yaşlanmanızı ve hücresel hasarınızı yavaşlatır
 14. Düşük miktarda kafein içerir
 15. Hormonları yeniden dengelemez

 

Maca

 1. Bir kök sebzedir
 2. Güney Amerika’dan gelir
 3. Toksinleri dışarı atmaz
 4. Antioksidanlar açısından zengindir
 5. Hormonal sağlık için faydalıdır
 6. Bir libido güçlendiricidir
 7. Metabolizmayı hızlandırır
 8. L-theanine içermez
 9. Kan şekerini stabilize etmez
 10. Kanserle savaşmaz
 11. Konsantrasyonu iyileştirmez
 12. Serbest radikalleri vücudunuzdan atmaz
 13. Yaşlanmanızı ve hücresel hasarınızı yavaşlatmaz
 14. Kafein içermez
 15. Hormonları yeniden dengeler

 

Sonuç itibariyle Matcha ve Maca çok farklı iki süper besindir.

Her ikisinden de zevk alabilirsiniz, ancak artık onları karıştırmayın 🙂

 

* EGCG (Epigallocatechin Gallatyl Glucoside), kateşin adı verilen bir tür bitki bileşiğidir. Araştırmalar EGCG gibi kateşinlerin, hücreleri hasara karşı koruduğunu ve hastalıkları önlemede rol oynayabileceğini gösterir.

 

Orijinal metin: https://teaologists.co.uk/blogs/teaologists-health-habit-blog/whats-the-difference-between-matcha-and-maca-two-superfoods-that-are-not-the-same-compared-and-explained