© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Meditasyonun yararlarını biliyor musunuz?

Meditasyonun yararlarını biliyor musunuz?

Eğer meditasyon ne işe yarar diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda meditasyonun yararlarını zihin ve beden üzerine etkisini bulabileceksiniz. Meditasyon yaparak iyileşme ve sağlıklı olma konusunda bu yazı size bir çok yenilik sağlayacak. Artaya sakin bir müzik açın, ve artık hep meditasyon yapmak isteyip, yapamamak hakkında tereddütleriniz varsa; kararınızı askıya alın ve bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi bunun hakkında düşünmeye bırakın…

Meditasyon yapmak çok kolaydır. Herkes meditasyon yapabilir. Meditasyonun bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Aynı zamanda meditasyon yapmak sizin yaşınıza, cinsiyetinize ve zihinsel sağlığınıza bağlı olmadan sizi daha mutlu ve sağlıklı bir insan yapar. Artık, bilimsel araştırmalar sayesinde meditasyonun beynimize, vücudumuza ve ruhumuza çok iyi geldiğini biliyoruz. Peki nasıl iyi geliyor? İsterseniz meditasyonun zihninize, vücudunuza olan gerçek yararlarından konuşalım.

1. Meditasyon sizi mutlu eder.

2013 yılında yapılan bir araştırmadan meditasyon yapanların %96sının mutlu olduğu ortaya çıkmıştır. Mutluluk oranı meditasyon yapmayanlarda ise %56dır. Bu araştırmanın ilginç bir sonucu ise, meditasyona yaşın ve ya tüm kişisel özelliklerin bir etkisinin bulunmamasıdır. Araştırma sonucuna göre meditasyon yapanlar mutlu bulunmuştur, formül bu kadar basittir.

2. Meditasyon depresyon belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Meditasyon, her formda her hastalıkta, depresyon belirtilerini azaltabilecek bir güce sahiptir. 2014’de gerçekleşen 18 araştırmanın analizi sonucunda meditasyonun erken dönem depresyon belirtilerini azalttığı bulunmuştur.

3. Meditasyon stresi azaltır.

Meditasyonun depresyonun belirtilerini azaltabileceğinden bahsettik, peki ya depresif olmayan stresli insanlar? Onlara da meditasyon yardımcı olabilir mi? Araştırmalar sonucu modern strese maruz kalan insanların meditasyon aracılığıyla streslerinden daha kolay arındıkları bulunmuştur.

4. Meditasyon endişeyi azalatır.

Endişe, bütün korku dolu düşünceler ve oluşabilecek kötü sonuçları düşünmekle gerçekleşir. Meditasyonsa beynimize bir adım uzaktan bakarak, endişeli düşüncelerimize uzaktan bakmamızı ve daha sakin bir insan olmamızı sağlar. Yapılan araştırmalarda endişeye karşı meditasyonun insanları sakinleştirdiği bulunmuştur.

5. Meditasyon dikkatinizi arttırır.

Günümüz dünyasında dikkat etmek ve odaklanmak katıldığımız her olayda ve yaşadığımız her durumda önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucu meditasyonun kişilerin dikkatini arttırdığı, kişilerin daha uzun ve daha odaklanarak dikkat etmelerini sağladığı bulunmuştur.

6. Meditasyon sizi daha yaratıcı yapar.

Yaratıcılık problemlere karşı yeni fikirler bulma ve problemleri etkili bir şekilde çözme becerimizdir. Biz hayatta her zaman yaratıcılığı kullanırız, özellikle zor durumdayken yaratıcı düşünme becerimiz zorluklarla baş etmemizi sağlar. 2012 yılında yapılan bir çalışmada meditasyon yapmanı bizi yaratıcı düşünmeye ittiği bulunmuştur.

7.Meditasyon acıyı azaltır.

Hiç kimse acı çekmeyi sevmez, vücudumuz da doğası gereği acıdan kaçmaya ve onu iyileştirmeye çalışır. Meditasyonun acıyı iyileştirme becerisi çok kuvvetlidir. Doğamızda mevcut olan bu yeteceği meditasyon çok güzel bir şekilde arttırabilir. Meditasyon beynimizdeki acı merkezlerini düzenler ve bizim acıya katlanma becerimizi arttırır.

8. Meditasyon kalp krizi riskinizi azaltır.

Kalp hastalıkları dünyamızda hepimizi etkileyebilecek olan büyük sorunlardandır. Ama merak etmeyin, meditasyon yaparak; kalp krizi riskinizi yarıya indirebilirsiniz. Bir araştırma, meditasyon yapanların kalp krizi riskini %48e kadar düşürebileceğini bulmuştur.

9. Meditasyon hastalıklarla baş etmenize yardımcı olur

Modern tıp belli bir noktaya kadar hastalıkları önleyebilir ve tedavi edebilir. Meditasyon modern tıbba alternatif bir yöntem olarak hastalıkların önlenmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılabilir. Şimdiye kadar meditasyonun kullanım alanları Alzheimer hastalarında, hiper tansiyon hastalarında, yüksek kolestrol hastalarında ve epilepsi hastalarındadır.

Bu yüzden siz de meditasyonun yararlı etkilerini gördüğünüze göre, artık meditasyonu hayatınızda uygulayabilir ve kendinize daha sağlıklı bir gelecek vaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir