4 Ağustos itibariyle Merkür, Aslan’dan ayrılarak Başak burcuna geçti. Bu değişim bizi pragmatik düşünmeye davet ediyor, zihinsel süreçlerimize pratiklik ekliyor ve iç ve dış gerçekliğimizi geliştirme ve bunları en iyi haline getirme arzumuzu tetikliyor.

Merkür 25 Ağustos’ta Başak’tan ayrılacak olsa da 10 Eylül’de Terazi’de başlayacak retro ile birlikte 23 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında Başak’ta olacak.

Merkür, Başak Burcunda: Verimlilik, Pragmatizm ve Muhakeme

Merkür; iletişim, öğrenme ve düşünme tarzımızla ilgili bir gezegendir. Ulaşım, ticaret ve kısa mesafeli seyahatlerle bağlantılıdır ve çevremizi algılama ve ilişki kurma biçimimizle, sorunları çözme şeklimizle ve günlük işlerle nasıl başa çıktığımızla ilişkilidir.

Başak, kendini geliştirme ve kendini analiz etme temalarıyla ilişkilidir. Bu burç aracılığıyla alçak gönüllü olmayı ve hizmet etmeyi öğreniriz. Evrimin bu aşamasında işlevselliğin en iyi haline gelmesini sağlayan ve kendimize bütünsel anlamda nasıl en iyi şekilde bakacağımızı keşfetmemize izin veren iyi alışkanlıklar ile rutinlerin farkına varırız.

Astrolojide Merkür hem İkizler’i hem de Başak’ı yönetir. Merkür, Başak burcunda oldukça verimli bir şekilde işleyebilir. İkizler, gerçekliğimizi mantıksal olarak anlamamızı sağlayan veri toplama süreçleriyle ilişkiliyken Başak ise Merkür’ün Yin tarafıdır ve hangi bilginin en faydalı olduğunu ayırt etmemizle, pratik uygulamalarla ve bilgimizle nasıl hizmet edebileceğimizle ilişkilidir.

Başak’taki Merkür netlik ve odaklanma ile ilişkilidir: Gerçeğe pragmatik ve analitik şekilde yaklaşmayı ve eleştirel düşünme eğilimini yansıtır. Başak’taki Merkür’le dikkatimizi ayrıntılara veririz, vizyonumuz keskinleşir, yaptığımız her şeyde mükemmellik ve verimlilik olması için çaba gösteririz ve bir şeyleri daha iyi hale getirmeye yöneliriz. Bu geçiş ile kendi kendimizi analiz etmeye ve kendimizi geliştirmeye arzu duyarız. Bu enerji kombinasyonuyla en iyi halinde olmayan şeylere odaklanırız. Bununla birlikte hem kendimiz hem de başkaları için normalden daha fazla eleştirel olabiliriz.

Uranüs, Neptün, Plüton ve Merkür Hizalanması

Merkür, Başak’tan geçerken Boğa’daki Uranüs ile üçgen, Balık’taki Neptün ile karşıt açı ve Oğlak’taki Plüton ile üçgen yapacak. Merkür’ün Uranüs’le yaptığı üçgen 16 Ağustos’ta gerçekleşecek. Bu hizalanma ile vizyoner kapasitemiz, yenilikçi potansiyelimiz ve entelektüel yaratıcılığımız artacak ve orijinal fikirler ortaya çıkacak ve sıra dışı düşünmeye doğal bir şekilde uyum sağlayacağız. Bugünlerde yeni içgörüler ve yaratıcı çözümler kendiliğinden ortaya çıkabilir.

21 Ağustos’ta Merkür ile Balık’taki Neptün’ün karşıtlığı tam olarak gerçekleşecek. Bu hizalanma ile doğrusal olmayan ve sezgisel süreçler desteklenecek ve mantıksal ve analitik görevler karmaşık hale gelebilecek. Bu da kafa karışıklığı duygusu ile odaklanma sorunlarına neden olabilir. Merkür-Neptün hizalanması ile unutkanlık ve beyin sisi gibi sorunlar yaşanabilir. Ancak yine de hayal dünyamızın ve hayal gücümüzün beslendiğini ve geliştiğini göreceğiz.

22 Ağustos’ta Merkür, Oğlak burcundaki Plüton ile üçgen yapacak. Bu üçgen ve Merkür-Neptün karşıtlığı ile içinde bulunduğumuz ortamdaki enerjik alt akıntılara karşı duyarlılığımız güçlü bir şekilde artacak. Merkür-Plüton üçgeni, nüfuz eden ve araştıran bir zihni, konuşulmayan şeylere odaklanma ve deneyimlerimiz ile algılarımızın temel nedenlerini ortaya çıkarma eğilimlerini gösterecek. Bu hizalanma ile psikolojimizi dönüştürmeyi ve alışılmış düşünce kalıplarını değiştirmeyi amaçlayan terapötik çalışmalara odaklanabiliriz.

Merkür, Başak Burcunda: Kişisel Gelişim

Başak burcundaki Merkür ile sorunları çözme, sistematik ve organize olma kapasitemiz desteklenecek, pratik düşünmeye ve daha verimli olabilecek şeyleri geliştirmeye odaklı olacağız. Bu geçiş sırasında enerjimizi, dikkatimizi ve odağımızı nasıl kullandığımızı fark edeceğiz ve bunların ne kadar değerli olduğunu hatırlayacağız. Bu geçişin olumsuz tarafı ise aşırı rasyonel ve pragmatik olma nedeniyle karamsar bir zihniyete sahip olma, aşırı şüphecilik ve alaycı bir gerçeklik algısını benimsemek olabilir.

Merkür, Başak burcudayken bizi ilerlemekten alıkoyan aşırı mükemmeliyetçilik, aşırı düşünme ve takıntı gibi şeyler konusunda dikkatli olmalıyız. Büyük resmi gözden kaçırabilir ve asla hazır olmadığımızı, bir sonraki adımı atacak ya da bir sonraki seviyeye geçecek kadar iyi olmadığınızı hissedebiliriz. Bir şeyleri çoğu zaman hata yaparken öğrendiğimizi unutabiliriz.

Önümüzdeki haftalar bize günlük rutinimizi geliştirme, alışkanlıklarımızı değiştirme ve daha planlı olma şansı verecek. Merkür Başak’tayken öğrendiklerimizi pratik ve faydalı yollarla nasıl uygulayacağımızı keşfedebilir ve hizmet etmeyi, sorunlara yeni çözümler getirmeyi ve kendimizi ve gerçekliğimizi geliştirmeyi öğrenebiliriz.