Yaşadığınız yere bahar gelmiş olabilir veya henüz ulaşmamış olabilir. Buna karşın tüm mevsimlerin kendine has faydaları var denilebilir. Ülkemizde genel olarak sene boyunca ılık sıcaklıkların görülmesi, genel olarak çiçeklerin çoğu zaman açmalarını sağlıyor. Ancak bu durum, mevsimsel alerjilerin tüm sene boyunca görülmesine de yol açabiliyor.

En belirgin belirtileri arasında gözlerde kaşıntı ve şişkinlikler, burunda ise tıkanma bulunuyor. Ancak bu belirtilere ek olarak astım, isilikler veya boğaz ağrısı gibi problemler de görülebilirler ve pek çok insan maalesef bu belirtilerin mevsim alerjileri ile bağlantılı olduğunun farkına varamıyor. Duyarsızlaştırma terapisi ise tedavi seçenekleri arasında bulunuyor ve en etkili, eski ve güvenli terapi türlerinden bir tanesi. Çünkü altta yatan problemi tedavi etmek için verimli bir yöntem.

Beklenen ve Beklenmedik Mevsimsel Alerji Belirtileri

Alerjiler sizi baştan ayağa etkileyebilirler. İnsanlar her zaman baharın büyük bir alerji mevsimi olduğunu düşünürler ancak yaz aylarında veya sonbaharda daha fazla etkilenmeniz de mümkün. Bu durum neye alerjiniz olduğuna bağlı. Belirtileri arasında gözlerde kaşıntı ve sulanma, burun akıntısı, hapşurma ve burun tıkanması bulunabilir. Astım, isilikler ve boğaz ağrısı da pek çok insanın mevsimsel alerjilerden kaynaklandığını fark etmediği sorunlar arasında. Ayrıca egzema, astım ve kızarmalar gibi vakalarda da polen miktarının en yüksek olduğu dönemde artış görülür. Pek çok insan alerjiler ile astım arasında bir bağlantı olduğunun da farkına varmaz. Alerjiler en yaygın astım sebepleri arasında yer alıyorlar. Bahar aylarında daima astım ataklarında artış görülüyor. Bu nedenle öksürme, hırıltılı nefes veya göğüs darlığı gibi belirtileri asla hafife almayın.

Reçetesiz İlaçlar

Baş bölgesinde oluşan belirtiler için reçetesiz satılan antihistaminik ilaçlardan alabilirsiniz. 24 saatlik alerji hapları diğer haplardan daha çok işe yararlar ancak daha fazla yan etkileri vardır.

Burun spreyi seçeneği de var ancak bu nazal kortikosteroidlerin düzenli olarak alınmaları gerekiyor. Onları yıl boyunca kullanmanız gerekmese de, mevsiminde işe yaramaları için en az yedi gün arka arkaya kullanmak gerekiyor. Belirtilerinizin oluşmasını beklediğiniz zaman veya görülmeye yeni başladıklarında hemen kullanmaya başlamak gerekiyor. Neyse ki bunlar güvenilir ürünler. Ama burun kanaması yaşarsanız kullanmayı bırakmanız gerekiyor.

Ancak burun açıcı spreylerden uzak durmanız gerekiyor. Bunlar kısa bir süreliğine iyi hissetmenize yardımcı olurlar ancak yan etkileri vardır ve onları üç beş günden fazla kullanırsanız belirtilerde kötüleşmeye sebep olabilirler. Ayrıca tansiyonda artışa sebep olduklarından zararlı olabilirler. Bu nedenle güvenilir olup olmadıklarını doktorunuza danışmayı unutmayın.

Eğer baş bölgesinin altında öksürük, hapşurma, nefes darlığı gibi belirtiler görürseniz, bunun kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayın çünkü bu durum ciğerlerin etkilendiği anlamına gelir ve tehlikeli olabilir. Alerjik astım veya bronşitiniz olabilir ve tedavi için doktora görünmek gerekir. Pek çok insan alerjilerin hayati tehlike oluşturmadıklarını düşünür ancak özellikle nefes alıp vermenizi etkiliyorlarsa tehlikeli olabilirler.

Göz Kaşıntısı, Şişmesi ve Sulanması İçin Öneriler

Göz kaşıntıları için kullanılabilen reçetesiz damlalar var ve genelde antihistamin olanlar en iyisi oluyorlar. Antihistamin damlalar göz çevresindeki şişkinliğe de yardımcı olurlar. Gözlerinize soğuk bir kumaş koymak da inflamasyonu azaltır. Diğer şişkinlik ve yaralanmalarda da buz küplerini bu amaçla kullanabilirsiniz. Ancak geçmeyen şişlikler için reçeteli ilaçlar gerekli olabilirler. Oral antihistaminler göz şişkinliklerine de yardımcı olurlar. Fakat pek çok etkili göz damlası reçete ile satılır ve bu nedenle doktora görünmeniz gerekir.

Bu damlaların ve sprey ürünlerin çok azı bedeninize geçer ancak çok azı kana geçebilirler. Bu nedenle düzenli olarak reçetesiz bir ürün kullanıyorsanız bundan doktorunuza bahsetmeyi unutmayın.

İsilik ve Döküntüler İçin Çözüm

İsilik ve döküntü gibi problemler için antihistaminler iyi iş görürler ve ayrıca reçetesiz hidrokortizonlar da yardımcı olabilirler. Ayrıca reçetesiz oral antihistaminler alabilirsiniz fakat kontrol altına almakta zorlanırsanız daha güçlü ve reçeteli bir krem gerekli olabilir.

D Vitamini Takviyeleri

D vitamininin alerji belirtilerinde iyileşme ve genel olarak bağışıklık sağlığında güçlenme ile bağlantısı vardır. Bu nedenle özellikle seviyelerinizde düşüklük varsa düzenli D vitamini takviyesi almak önemlidir. Çoğu insanda maalesef düşük düzeyde bulunuyor. Düzenli olarak 1000-2000 IU dozunda alabilirsiniz. Ancak antihistaminler gibi hemen işe yaramaz.

Maske Kullanımı

COVID-19 pandemisinin ilk yılında virüs hakkında çok az şey bilinirken, insanlar dış mekanlarda da maske takıyorlardı ve alerji ile astım vakaları ciddi anlamda azaldılar. Eğer alerji eğiliminiz varsa, dışarda da maske takmak isteyebilirsiniz. Rahat bir maske seçmeniz faydanıza olur. Baharda güneş gözlüğü de takmak isteyebilirsiniz ve böylece gözlerinize denk gelip huzursuzluk yaratabilecek polenlerden kaçınabilirsiniz. Eve geldiğinizde kıyafetlerinizi değiştirin ve duş alarak bedeninizdeki polenlerden temizlenin. Böylece bunları eve ve yatağa sokmaktan kaçınabilirsiniz.

Hava Temizleyiciler

HEPA filtreli bir hava temizleyicinin yardımı olacaktır. Eğer kedinize, köpeğinize veya küflere alerjiniz varsa, bir hava temizleyiciniz olmalı.

Duyarsızlaştırma Terapisi

Alerji iğneleri ile duyarsızlaştırma yöntemi sayesinde alerji ve belirtiler çok daha hafif hale getirilebilirler. Bu yöntem hemen bahar ortasında işe yaramaz ve bu nedenle üç dört ay önce başlanmalı. Neye alerjiniz olduğu tespit edilir ve sizi daha az alerjik hale getirmek için duyarsızlaştırma uygulanır. Çok etkilidir ve insanların zaman içerisinde daha az ilaca ihtiyacı olur. Bazı insanlar neredeyse tamamen kurtulurlar veya çoğu mevsimde belirti yaşamazlar.

Duyarsızlaştırma en etkili, en eski ve güvenli terapilerden birisi ve temel olarak altta yatan probleme yöneliktir. Diğer belirtileri bastıran yöntemler gibi değildir. İğneler alerjiler tarafından tetiklenen diğer rahatsızlıklar konusunda da fayda sağlarlar. Cilt rahatsızlıkların ve astım genelde daha iyi hale gelir.

Yaşadığınız Yerin Önemi Var mı?

İklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle günümüzde eskiden alerjinin pek görülmediği yerlerde bile alerjiler ortaya çıkabiliyor. Havanın daha sıcak olması mevsimlerin uzamasına yol açıyor ve bitkiler de daha fazla polen üretiyorlar. Bitkiler yaşamak için karbondioksit kullanırlar ve küresel ısınmayla birlikte karbondioksit düzeyleri de artıyor. Bu nedenle normalden daha uzun süre polen saçan bitkiler görmek mümkün oluyor.

Neredeyse her yerin kendine has bir sorunu olur. Ancak daha sıcak olan güney enlemlerinde polen sezonu daha uzundur. Daha kuzeyde ise sadece bahar ve sonbaharda sorun olabilir. Bazı polenler yerden yere değişirler ve bu nedenle ülkenin farklı yerlerinde farklı polenler nedeniyle alerjiler tetiklenebilirler.