© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mide balonu sonrası beslenme

Mide balonu sonrası beslenme

Son zamanlarda obezitenin tedavisinde cerrahi dışında sık kullanılan yöntemlerden biri olan mide balonu, beden kitle indeksi obezite cerrahisi için uygun olmayan ( BKI’si 25-35  kg/m² arasında olan ) veya obezite cerrahisine uygun ancak ameliyat öncesinde kilo vermesi gereken hastalarda uygulanan endoskopik bir işlemdir.

Intragastrik balon ( mide balonu ) midede kapladığı hacim ile az yemeye, daha uzun süreli tokluğa ve bunlarla birlikte gelen kilo kaybına yardımcı olur. Endoskopi yoluyla 10-15 dk’lık kısa bir işlem ile mideye yerleştirilen balon, hem yöntem olarak cerrahiden daha basit hem de maliyet olarak cerrahiden daha uygun bir işlem olmakla birlikte hastalara kısa zamanda kilo kaybı yaşatmakta. Ancak kilo kaybında obezite cerrahisi kadar fazla ve uzun dönem etkilere sahip değil. Bu yüzden obezite cerrahisine aday bir hasta için kıyaslanabilecek bir yöntem olmayabilir. Yaklaşık 6 ay – 1 yıla kadar midede kalabilen balon ile fazla kilonuzun %10-15’ini ( yaklaşık 20-30 kg ) verebilirsiniz. Verdiğiniz kilo şuanki beden kitle indeksiniz, yaşınız, cinsiyetiniz, yandaş hastalıklarınız, fiziksel aktivite düzeyiniz ve tabiki beslenme programınıza uyumunuz ile değişmektedir.

Mide balonu işlemi gerçekleştikten sonra başladığınız beslenme programına balon çıktıktan sonrada dikkat etmeli, balondan maksimum faydayı sağlamak, verdiğiniz kiloyu korumak ve geri kilo almamak için yaşam tarzı değişikliğini yapmak zorundasınız diyebilirim.

Sürekli deneyip diyet ve egzersiz ile vermeye çalıştığınız fakat sürdürebilir bir program izlemediğiniz için her defasında başarısızlıkla sonuçlanan kilo kaybı serüveniniz için fazla kilolarınızdan kısa zamanda kurtulmanızı vaad eden bu yöntemi başarılı kılmak tıpkı daha önce uyguladığınız diyetlerde olduğu gibi sizin elinizde. Diyet ve egzersiz programınızla çıktığınız yolda mide balonu size yardımcı olmak için var. Bu yardımcıyı iyi kullanıp yaşam tarzı değişikliğini hedeflerseniz maksimum faydayı sağlayıp sağlıkla başarıya ulaşırsınız.

Öncelikle mide balonu için karar verdiğinizde doktorunuzla görüşüp gerekli kontrolleri yaptırmalı bu işlem için uygun bir bireyseniz asıl sürecin balon takıldıktan sonra başladığını bilmelisiniz. Dolayısıyla gerçekçi hedefler koyduğunuz ve bu hedefe ilerlerken sizinle birlikte olan ekibi iyi seçmelisiniz. Uygulama sonrası dönemde balonun mideye uyum sürecinin yönetilmesi, sağlıklı kilo kaybı ve alışkanlıklarınızın değişmesi için beslenme takiplerinizin çok çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

 • Uygulama sonrasında ilk 3 gün sıvı diyet uygulamak balonun mideye uyum sürecini kolaylaştırırken, dehidrasyon yaşamamanıza, enerji seviyenizi korumanıza, balon sonrası yaşayabileceğiniz ağrı, kramp, bulantı ve kusma şikayetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Balon midenize yerleştirildikten kısa zaman sonra yudum yudum su içmeye başlarsınız, sonrasında sebze-meyve suları, açık çay, bitki çayları, laktozsuz süt, yoğurt, tanesiz çorbalar, protein destekleri ile sıvı diyetinize başlayıp 3 gün boyunca devam edersiniz.
 • Hidrasyonu sağlamak için günlük minumum 1500 ml sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • İçtiğiniz sıvıların çok sıcak veya çok soğuk olmaması ve pipet kullanmadan yudum yudum içilmesi yanma, ağrı, bulantı, kusma, şişkinlik gibi problemler yaşanmaması için önemlidir.
 • İlk 3 gün sıvı diyetini tamamladıktan sonra 4-10 gün boyunca yumuşak diyet uygulanır. Bu dönemde küçük porsiyonlarla , iyi çiğneyerek,  yavaş yemek yemeyi öğrenmek katı gıdalara geçtiğinizde tolerasyon düzeyinizi artıracaktır.
 • 4-10 gün boyunca sıvı diyetinize ek sebze-meyve püreleri, tam tahıllar, yumurta, peynir, kıyma, tavuk, balık, ton balık, hindi iyi pişirilip püre haline getirilmiş şekilde tüketilebilir.
 • 10 günün sonunda herhangi bir problem yaşamadığınız takdirde normal diyete geçiş yapabilirsiniz.
 • Beslenme uzmanınız ile 3- 4 saatten fazla aç kalmayacağınız şekilde günlük en az 4 öğün içeren bir beslenme programı planlanmalıdır.
 • Balon midenizde olduğu süre boyunca gazlı içeceklerden kaçınmalı, günlük 1,5-2 lt sıvı tüketmeli, özellikle yüksek kalorili, şekerli, kremalı, alkollü sıvılar tüketmemeye özen göstermelisiniz.
 • Yemeklerden sonra yavaşça yudum yudum içtiğiniz su balonun yiyeceklere yapışmasını engelleyerek , geğirme şikayetlerini azaltmaya, tolerasyonu artırmaya yardımcı olacaktır.
 • Basit şeker içeren ve glisemik indeksi yüksek besinleri gün içerisinde mümkün olduğunca tüketmemeli, iştah kontrolünüzü sağlamak, kilo kaybınızı artırmak ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için kompleks karbonhidratları hayatınıza sokmalısınız.
 • Yağda kızartılmış, kavrulmuş yiyecekler yerine fırın, ızgara, haşlama, buharda pişirme yöntemleri ile hazırlanmış yiyecekleri tüketmeye özen göstermeli, sağlıklı yağları günlük beslenmenizde kullanmalısınız.
 • Günlük tüketeceğiniz yiyecek miktarının mide balonu ile kısıtlanması otomatik olarak günlük almanız gereken enerji miktarını azaltırken, protein alımınızı da etkileyebilir. Midenizde balon olduğu sürece günlük ihtiyacınız olan protein tüketimi kg başına 1-1,5g olacak şekilde ayarlanmalıdır. Maksimum yağ kaybı, kas kitlesinin korunması ve bu dönemde vücut direncinizin düşmemesi için protein tüketimine ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Beslenmenizdeki kısıtlamayla birlikte günlük ihtiyacınız olan vitamin ve mineral alımını karşılayamayabilirsiniz. Bu konuda yapılan tetkiklerinizle birlikte eksikliklerinizin tamamlanması adına doktorunuzun önerdiği vitamin-mineral desteklerini kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Günlük lif alımınızı artırmalı, kabızlık problemi yaşamamak adını probiyotik takviye kullanmalı, 3-4 günü aşan kabızlık problemlerinde doktora danışıp ilaç kullanmaya başlamalısınız.
 • Diyetinize ek yapacağınız düzenli egzersiz ile mide balonunun vücudunuzdaki etkinliği artıracağınızı unutmamalısınız. Sedanter bir hayattan çıkarak, haftanın 3-4 günü 45 dk egzersiz ile başlayıp haftanın 5 günü 1’er saat egzersiz ile devam ettiğiniz programda fiziki ve mental olarak maksimum performansı sergilersiniz. Alışkanlık haline getireceğiniz egzersiz programınız mide balonunuz çıktıktan sonra kaybettiğiniz kiloyu korumada ve geri kilo almamak için uğraştığınız zamanlarda en yakın arkadaşınız olacaktır.
 • Yaşam tarzınız haline getireceğiniz diyetinizin ve egzersizinizin bir düzene oturabilmesi sıkı takip şart. Özellikle ilk 3 aylık dönemde alacağınız profesyonel destekle şekillenecek olan yolunuz, takipleriniz ile birlikte yaşayabileceğiniz problemlere çözüm getirilmesi ve motivasyonunuzun hep üst düzeyde tutulması yaşam tarzı değişikliği yapmanız kolaylaşacaktır.
 • Mide balonunu çıkardıktan sonra beslenmenizi en başından tekrarlamakta, kendinizden emin olana kadar da takiplerinize devam etmek sürdürülebilirlik adına faydalı olacaktır.

Evet, kısaca obezite ile mücadelede çıktığınız bu yolda uygulanan her yöntem size tedaviniz için yardımcı bir araçtır. Mide balonu da bunlardan biri olup doğru kullanıldığı takdirde sizi başarıya ulaştıracaktır.

Mide balonunuz takıldıktan sonra sürecin en doğru şekilde ilerlemesinin, değişen beslenme düzeniniz ve fiziksel aktivite düzeyinizin yaşam tarzı haline getirilmesinin, aldığınız profesyonel destekler ile birlikte sizin elinizde olduğunu unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir