© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı hoş değildir ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak birçok faktör tarafından ortaya çıkabilir, bu nedenle mide bulantısından nasıl kurtulacağınızı bilmek yararlı olmaz mı? İyi haber şu ki, bulantı semptomlarını doğal olarak azaltmak için güvenli ve düşük maliyetli yollar var.

Bulantının aslında karmaşık bir koruyucu mekanizma olduğunu biliyor muydunuz? Bulantı semptomları, bağırsak tıkanıklığı, vücuttaki güçlü negatif duygu veya toksik birikim gibi bir tehdit nedeniyle beyne gönderilen mesajlardan dolayı oluşabilir.

Mide bulantısı, mide içeriğini ağzından geri zorla boşaltma hissidir. Mide bulantısı hissedildiğinde, solgunlaşabilir, soğuk terler yaşayabilir, ekstra tükürük üretebilir ve kalp atış hızı artabilir veya nabız hızlanabilir. Bazı durumlarda, kusma aslında bulantı hissini hafifletir, çünkü vücut sansasyona neden olan zararlı maddeyi veya sindirim tıkanıklığını ortadan kaldırmıştır.

Konvansiyonel ilaçlar, antihistaminikler ve diğer ilaçlar bulantı rahatlığı sağlamak için işe yararken, bulantıyı geçirmek için bazı doğal yollar da vardır; bunlardan bazıları zaten mutfağınızda hazır bulunuyor. Zencefil, vitamin B6, papatya çayı ve limon, nane öz yağı ve kenevir yağı bulantıdan tamamen doğal bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olur.

Zencefil

Genellikle zencefil olarak bilinen Zingiber officinale kökü, 2000 yılı aşkın bir süredir çeşitli geleneksel tıp sistemlerinde mide bulantısı ilacı olarak kullanılmıştır. Pek çok klinik öncesi ve klinik çalışma zencefillerin farklı uyaranlara karşı bulantı azaltıcı etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

2000 yılında, Birleşik Krallık’taki Lisansüstü Tıp ve Sağlık Bilimleri Okulu araştırmacıları, zencefilin mide bulantısı ve kusma etkisi için randomize kontrollü çalışmaların kanıtlarını sistematik bir şekilde gözden geçirdi. Çalışmanın sonucunda; deniz tutması, sabah bulantısı ve kemoterapinin neden olduğu mide bulantısını geçirebileceği kanıtlandı. Çalışmalar topluca plaseboya kıyasla zencefili tercih edilebilir kılmıştır.

Mide bulantısından kurtulmak ve tıbbi zencefil sağlığından faydalanmak için gün boyunca zencefil çayı içebilirsiniz. Kendi zencefilli çayınızı yapmak için, zencefil kökünü dilimler halinde kesin ve 10 dakika kaynar suda demleyin. Sonra zencefili süzün ve içmeye hazırsınız. Çoğu markette zencefil çayı da bulabilirsiniz. Ayrıca, zencefili tercih ederseniz zencefil öz yağı da kullanabilirsiniz.

B6 Vitamini

B6 vitamini, hazımsızlık hafifletme ve gebelik bulantısını azaltma becerisi de dahil olmak üzere bir dizi fiziksel ve psikolojik fonksiyonda önemli bir rol oynamaktadır.

Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülen randomize, plasebo kontrollü bir çalışmada 28 saat boyunca her sekiz saatte bir 25 mg B6 vitamini tableti alan 31 kadın ve aynı anda bir plasebo alan 31 kadın kıyaslandı. B6 vitamini grubundaki 28 hastanın şiddetli mide bulantısı geçerken, plasebo grubundakileri sadece 12’sinin mide bulantısı azalmıştı. Terapiyi takiben, B6 vitamini ve plasebo alan hastalar arasındaki ortalama “bulantı farkı” skorunda anlamlı bir fark vardı. Bulantıdan kurtulmak için semptomlar kaybolana kadar günde 3 kez 25 miligram B6 vitamini alın.

Nane Öz Yağı

Nane öz yağı, gastrik astar ve kolondaki antiemetik ve antispazmodik etkileri nedeniyle mide bulantısı için önerilir. Nane öz yağının gastrointestinal sistemde olası bir etki mekanizması, bir nörotransmitter görevi gören serotonin ve madde P tarafından uyarılan kas kasılmalarının inhibisyonudur. Birkaç çalışma, nane öz yağının bulantı ve kusmayı azaltmada etkinliğini göstermiştir.

2012’de New York’taki Molloy College’da araştırmacılar, postanestezi bakım ünitesinde cerrahi prosedürler uygulanan kadınlarda postoperatif bulantı şiddetine aromaterapinin etkilerini değerlendirdiler. Postoperatif (ameliyat sonrası) bulantıdan şikayet eden kadınlar, geleneksel antiemetikler, nane öz yağı veya tuzlu su buharı teneffüs ettiler. Sonuçlara bakan araştırmacılar, bulantıyı azaltmada aromanın iyi bir etkiye işaret ettiğini, ancak hasta sayısının azlığından dolayı istatistiksel anlamlılığa ulaşılamadığını belirtti.

2013’te yapılan bir çalışmada, nane öz yağının kemoterapi kaynaklı bulantı ve kusmayı önlemedeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmacılar, tedavinin ilk 24 saatinde, mide bulantısı olaylarının yoğunluğunun ve sayısının önemli oranda azaldığını ve hiçbir yan etki rapor edilmediğini tespit ettiler. Nane öz yağı kullanıldığında tedavi masrafı da azaldı.

Mide bulantısı için nane öz yağı kullanabilirsiniz. Boynunuzun arkasına ve ayak tabanlarına bir ila iki damla ovuşturmayı deneyin. Ayrıca serin veya ılık bir su banyosuna beş ila 10 damla nane öz yağı ilave edebilirsiniz. Ya da serin bir komprese iki ila üç damla ilave edebilir ve başınıza yerleştirebilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı, dünyanın en popüler bitki çaylarından biridir. Aslında, her gün bir milyon bardak tüketiliyor. Papatya çay poşetleri marketlerde, aktarlarda veya bakkallarda bulunur ve genellikle papatya çiçeği tozu içerir, bunlar diğer popüler şifalı otlar ile harmanlanmıştır.

Geleneksel olarak Papatya bir sindirim gevşetici olarak değerlendirilir ve mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, gebelik bulantısı ve ishal gibi çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Gazı azaltır, mideyi yatıştırır ve gıdaları bağırsaklardan geçiren kasları rahatlatarak bulantıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Limon

Limon, vücudun herhangi bir yerinden toksinleri temizleme yeteneği ile tanınır, ancak mide bulantısı için doğal bir çare olarak da kullanıldığını biliyor muydunuz?

2014’te kontrollü bir klinik araştırma, limon inhalasyon (buğu, soluma) aromaterapisinin gebelikte bulantı ve kusmasına etkisini araştırdı. Bulantı ve kusma şikayeti olan yüz gebe kadın müdahale ve kontrol grubuna ayrıldı. Hastalar mide bulantısı hissettiklerinde bir gruba limon öz yağı ve diğer gruba plasebo solunumu verildi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Tedavinin ikinci ve dördüncü günlerinde müdahale grubundaki ortalama bulantı ve kusma yoğunluğu, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktür ve bu sonuçlar; limon kokusunun hamile kadınlarda mide bulantısını azaltmada etkili olduğunu düşündürmektedir.

Limon ile mide bulantısından kurtulmak için, taze bir limonu açıkta bırakın ve midenizin bulandığını hissettiğiniz her seferinde soluyun ya da emin. Bulantı belirtileri ortaya çıktığında, limon öz yağı kullanabilir veya limon suyu içebilirsiniz.

Kenevir Yağı


Tartışmalı kenevir yağı doğal olarak yetişen bir bitkidir ve binlerce yıldır sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Sayılı sağlık endişeleri ve hastalıkları ile mücadele etme yeteneğine sahiptir. Araştırmacılar, kenevirlerin terapötik değerinin, göz ardı edilemeyecek kadar yüksek olduğunu iddia ediyor.

Kenevirlerin mide bulantısını azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır. Son zamanlarda, hayvan deneylerinden elde edilen kanıtlar, kemoterapi hastalarında mide bulantısı semptomlarını kontrol etmede özellikle yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar kenevirin; mide bulantısı ve kusma, gastrik salgılama ve gatroproteksiyon, bağırsak enflamasyonu ve bağırsakta hücre çoğalmasının düzenlenmesinde rol oynadığını buldu.

Bununla birlikte, hamileyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız kenevir yağı veya kenevir ürünleri kullanmayın. Hamile iken kenevir kullanan kadınların, çocuklarının doğum kusurlarıyla doğum riskinin artabileceğine dair bazı kanıtlar mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir