Bazı günler, hepimiz stresli oluyoruz. Stres bizi aşağı çekiyor. Bu hepimize oluyor. Hele modern dünya bizi çok yoruyor. Trafik, gürültü kirliliği, genetiği değiştirilmiş gıdalar, iletişim kurmayan insanlar derken hepimiz stres oluyoruz. Bazı insanlar bu stresler hayatlarında olsa da nedense bunları önemsemeyip, keyifli oluyorlar. Peki bu nasıl olacak? Nasıl stresimizi azaltabiliriz?

Stres azaltma teknikleri

Aşırı stresi azaltmak için kanıtlanmış teknikler vardır veba teknikler tekrar sizi mutlu edip hayatınızın kontrolünü almanızı sağlayabilir. Biz sizin için çok rahat ve hayatlarında stres olsa bile bu streslere kapılmayan insanlarla konuşup, neler yapabileceğinizi öğrendik! O zaman gelin bakalım, bakalım neler yapabilirmişiz!

1. Meditasyon yapın

Meditasyon yapmak dünyadaki bir numaralı stres azaltma tekniklerindendir. Merak etmeyin size Lotus pozisyonuyla oturun, mantarlar söyleyin demiyoruz. Herkes deneyimi olmadan meditasyon yapabilir. Meditasyona bir şans verin, meditasyonu günlük hayatınızın bir rutini haline getirin, göreceksiniz sadece en fazla otuz dakikanızı alacak. Meditasyon yapmaya bugünden başlayın!

2. Düzenli olarak egzersiz yapın.

Vücudunuz stresi azaltmak için tasarlanmıştır. Stresin, fiziksel, duygusal ya da zihinsel olması fark etmez. Egzersiz stresi rahatlatır. Eğer egzersiz yapmaya vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız, yürüyüş de yapabilirsiniz. Günde 15-20 dakikanın size çok iyi geleceğine eminiz. Aynı zamanda spor yapmanızı da öneririz, teniz oynamak, salsa yapmak, dağ bisikletine binmek, tırmanmak size iyi gelecektir ve stresinizi düşünecek zaman bulamayacağınıza eminiz.

3. Sevdiğiniz şeyi yapın.

Hayatınızda stres olduğu bir dönem bir amaç arayın, bir tutku arayın ve yola koyun. Bir çok şeyi başka insanlar için yapıyorsunuz, artık sizin için önemli olan şeyleri yapın ve sevdiğiniz olayları hayatınıza uygulayın.

4. İş ve oyun arasında bir denge bulun.

Oyun sadece çocuklar için değildir! Oyun sizin için dışarı çıkmak, spor yapmak, dans etmek, oyun oynamak, video oyunu oynamak, resim çizmek anlamına gelebilir. Bunlara da zaman ayırın. Zaten yeterince çalışıyorsunuz, sağlıkı hayat tarzınızı oyunla dengeleyin. Bu dünyada sonsuza kadar çalışmayacaksınız, artık biraz kendinizi tanımlamanız ve eğlenmeniz gerekiyor!

5. Gülümseyin ve gülün.

Gülümseyerek her şeyi boşverin. Gülümsemek fizyolojik olarak sizi asla kötü hissettiremez. Şu an deneyin! Gülün, kötü hissedemeyeceğinize eminiz. Aynaya bakın ve en büyük güzel gülümsemenizle gülün. Böyle durun ve biraz sonra kahkahalara bürüneceğinize eminiz. Dendiği gibi gülmek en iyi ilaçtır! Stresliyken gülün. Endişeliyken gülün. Korkarken gülün, en kötüsünü beklerken gülün!

6. Beslenmenizi düzeltin.

Evet, beslenme önemlidir. Uyarıcıları elimine etmeye ya da sınırlandırmaya çalışın. Evet tabi ki burda kahveden de bahsediyoruz! Aynı zamanda şekerden de bahsediyoruz! İşlenmiş yiyeceklerden kaçının ve de alkol kullanımınızı sınırlandırın. Sizin sebzelere, meyvelere, sağlıklı proteinlere ve bolca suya ihtiyacınız var. Vücudunuzu kimyasallarla, uyarıcılarla, depresyonlarla daha fazla strese sokmayın. Vücudunuza güzel beslenme sağlayın, böylelikle stresle başa çıkacak kadar güçlü olacağınıza eminiz.

7. Tavrınızı değiştirin.

Küçük şeylerle sıkılmak oldukça kolaydır. Ama neden bu tarz şeylerin sizi üzmesine izin veresiniz ki? Ya da trafikte sizi rahatsız eden birini neden önemsemelisiniz? Neden hava durumu sizi üzsün? Artık bu durumlar hakkındaki düşüncelerinizi değiştirin. Durumlara farklı yerden bakmaya çalışın, size iyi gelecektir.

Neden herhangi bir şeye sizi mutsuz etme gücü veresiniz?

Gücünüzü geri alın! Küçük şeyleri önemsemeyin! Küçük şeyler önemli değildir! Her duruma olan tepkinize siz karar verin! Sizin için önemli ve anlamlı olan şeylere odaklanın. Daha az zihinsel enerji harcadıkça, hayatınızda önemli olan durumlara enerjinizi harcayacaksınız. Hayatınızdaki stresi azaltın, hayatınızın dengesini bulun ve ihtiyaçlarınızı tatmin edip, stres yaşamayın, bu hayatı seveceğinize eminiz!