Mor şampuan hakkında merak ettikleriniz

Saç boyamak zevkli ve eğlenceli olsa da istenilen renk elde edilene kadar zorlu süreçler yaşanabiliyor. Özellikle de tüm saçınızı boyamak istiyorsanız ve istediğiniz renk kendi saç renginizden çok daha açıksa kuaförde uzun zaman geçirmeniz gerekebilir. Açık renk saçlardan özellikle sarı renk oldukça cesur bir seçim olmakla birlikte elde edilmesi zor bir renk. Saçlarını sarı boyamayı sevenler bilirler ki istedikleri sarıyı elde edene kadar çok fazla zaman ile para harcamışlardır. Aynı zamanda beğenilen saç rengini koruyabilmek için düzenli olarak kuaföre gitmek gerekir. Kuaför salonundan istediğiniz renk saçla ayrılsanız bile saç renginizi korumak için evde de uygun ürünler kullanmanız gerekiyor. İşte tam da burda devreye mor şampuan giriyor. Mor şampuan, saçınızı tekrar boyatmadan önceki devrede saçınızdaki rengi korumanıza yarıyor.

UV ışınları, sudaki klor ve diğer mineraller saç renginizin akmasına ve çirkin olmasına neden olabilir. Sarı renk aktığında ise ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Bu nedenle mor şampuan sadece sarı saçlarda kullanılabilir gibi bir algı var, ancak bu yanlış. Saçlarınız kumral da olsa saçınızda ombre ve balyaj varsa boyanmış yerlerin güzel kalması için mor şampuan kullanabilirsiniz.

Neden mor şampuan kullanmalıyım?

Mor şampuan açık renk saçların rengini koruması için mor pigmentler içerir. İlk duyduğunuzda mor şampuan fikri garip gelebilir, özellikle de sarı saçı yeni yeni kullanmaya başladıysanız. Ancak saçınızın güçlü ve parlak durmasını istiyorsanız saçınızı boyamadığınız dönemde mor şampuanla yıkamanız gerekiyor. Beğendiğiniz sarı saçlı insanlar çok büyük ihtimalle mor şampuan kullanıyorlardır.

Sarı saçta açma işlemi yapıldıktan sonra istenmeyen yansımalar bulunabilir. Bunlar sarı, turuncu ve hatta kırmızımsı tonlar bile olabilir. Normalde kuaförlerde bu istenmeyen renkleri kaybetmek için saç toneri uygulanır. Ancak kuaföre gitmediğiniz dönemlerde bunu uygulatma şansınız olmayacağı için evde mor şampuanla saçınızdaki istemediğiniz yansımalardan kurtulabilirsiniz.

Saçınızdaki sarı rengin bozulması sadece saç açma işleminden değil saç, suların sert olması ya da saç şekillendirme yöntemlerinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden mor şampuanı sadece saçlarınız sarı boyalıysa değil saçlarınızın doğal hali sarı olsa da kullanmalısınız. Hatta saçlarınızda mor ve mavi gibi rengarenk kullanmayı seviyorsanız da saçlarınızın solmaması için mor şampuan kullanabilirsiniz.

Saçtaki istenmeyen renklerden bu kadar bahsetmişken bir şeyi hatırlatmamak olmaz. Kuaförünüz saçınızda işlem yaparken, özellikle sarı renkleri deniyorsanız kuaförününüz saç toneri kullandığından emin olun. Saç toneri kullanılmazsa turuncumsu sarılar ortaya çıkabilir ki bu da ortaya hiç hoş bir görüntü çıkarmaz.

Şampuanın rengi neden mor olmalı?

Şampuanın mor olmasının sebeni ise şu şekilde düşünebilirsiniz: Her rengin doğada bir zıt tonu vardır. Sarının zıttı mor olduğu için mor şampuan saçınızdaki istenmeyen sarıların yok olmasına yardımcı olur. Saçınızda istemediğiniz sıcak sarılar varsa mor pigmentli şampuan bunu rengi dengeleyecektir.

Mor şampuanı günlük şampuanım yerine kullanabilir miyim?

Mor şampuanı günlük şampuanınız olarak kullanmamanız gerekiyor. Mor şampuanı ancak haftada bir ya da iki kez kullanmalısınız. Yoksa şampuan saçınızdaki sarıyı çok fazla yok eder ve saçınız olduğundan çok daha koyu bir renk alır. Saçlarınızı haftada iki kez yıkıyorsanız bir kez mor şampuanla, daha sık yıkıyorsanız da maksimum iki kez mor şampuanla yıkamanız gerekiyor. Saçlarınızı mor şampuanla tıpkı diğer şampuanlarda yaptığınız gibi bol suyla yıkamanız ve durulamanız gerekiyor. Bütün saçınız boyalı değilse mor şampuanı saçınızda rengin kötü durduğu yerlerde uygulayabilirsiniz. Bunun için şampuanı rengini beğenmediğiniz bölgede 3-2 dakika kadar bekletin. Eğer bütün saçınız boyalıysa ve saçınızda istemediğiniz renkler daha çoksa şampuanın bekleme süresini daha uzun tutabilirsiniz. Saçlarınız köpürdükçe etrafın mor olduğunu görebilirsiniz, ancak bundan korkmayın. Mor şampuan, saç boyası gibi cildinizin ya da etrafın boyanmasına neden olmaz.

Şampuanı kullandıktan sonra saçlarınızın sertleştiğini görüyorsanız uygun bir saç kremi kullanmanız gerekebilir. Her şampuan her saça iyi gelmeyeceği için şampuan değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Ayrıca saçınızı yıkarken ve durularken soğuk su kullanırsanız hem boya daha geç akacak hem de istenmeyen yansımaların ortaya çıkması gecikecektir. Soğuk su aynı zamanda saçınızın daha canlı ve parlak durmasını da sağlayacaktır.

Mor şampuan hakkında merak ettikleriniz” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Seher dedi ki:

    E peki siyha gırı yapabiliyormu

  2. sule dedi ki:

    sarı saclarım mosmor oldu ne yapabılırım hergun uygulamıstım haftada olma durumunu bilmiyordum