Renk Çatışması Yaratmayın

Mükemmel oje renginizi buldunuz. Peki o zaman hem el hem de ayak tırnaklarınız için eşleşiyor mu? Tüm parmaklarınızda aynı renk tonuna sahip olmanız işinizin daha bütün görünmesini sağlar. İki farklı renk de kullanabilirsiniz ancak birbirlerine uyum sağlamalılar. Parmaklarda kırmızı varken ayaklarda mavi olması uygun olmaz.

Topukları Dikkatli Yumuşatın

Nasır çok kalınlaştığında çatlayabilir ve acı verebilir. Pedikür sırasında kuafördeki çalışanların ayaklarınızda jilet kullanmalarına izin vermeyin. Jiletler enfeksiyon riski doğururlar. Evde ayaklarınızı en az beş dakika ılık suya sokun. Sonrasında bir ponza taşı kullanarak nasırı ortadan kaldırın. Ayrıca çıplak ayak gezmeyin çünkü o da nasıra sebep olur.

Üst Derileri Besleyin

Tırnakların dibindeki deri parçaları mikropları uzak tutarlar ve bu nedenle onlara iyi bakın. Tırnaklarınızı yapan kişiye bu derileri kesip ittirmemelerini söyleyin. Çünkü bu enfeksiyon riskini arttırır. Ayrıca onları asla yolmayın. Sert derileri nemlendirici ile besleyebilirsiniz. Kırmızı veya enfeksiyonlu görünüyorlarsa doktora görünün.

Geçmiş Pedikürleri Unutun

Kırmızı ve pembe gibi dramatik tonlar, iki haftadan fazla tırnakta dururlarsa onları sarartabilirler. Aseton kullanarak lekeleri geçirin. Oje sürerken ilk önce altına renksiz bir kat atın. Ancak tırnaklarınız da çok kalınsa, çatlaksa veya kıvrımlıysa, mantar enfeksiyonuna sahip olabilirsiniz. O zaman ojeyi bırakın ve doktora gidin.

Pedikürden Önce Tıraş Olmayın

Ne kadar utanırsanız utanın, pedikürden önce bacaklarınızı almayın. Bakteriler yeni tıraş olmuş bacaklardaki küçük kesiklerden içeri girebilirler. Belli bakteri türleri musluk suyunda yaşarlar ve kirli bir ayak banyosunda çoğalabilirler. Ayrıca başka enfeksiyonlara da sebep olduklarından pedikür bitene kadar tıraşı kenara koyun.

Kendi Aletlerinizi Getirin

Kuaföre kendi aletlerinizi getirebilirsiniz. Kuaför araç gereçlerinde temizlenmesi zor mikroplar olabilirler. Eğer kuaförün aletlerini kullanmayı tercih ederseniz, sıcakta sterilize edilmeliler, antibakteriyel solüsyona yatırılmalılar veya paketten yeni çıkmış olmalılar. Eğer aletlerden birisi yere düşerse yenisini kullanmalarını isteyin. Kuaförden cilt ve tırnak enfeksiyonu ile ayrılmak istemezsiniz.

Ayak Tırnaklarını Doğru Törpüleyin

Pedikür seansları arasında ayak tırnaklarınızı düz kesin. Böylece tırnak batmasına engel olabilir ve onları güçlü tutabilirsiniz. Tırnakları hafif törpüleyerek merkezde biraz yuvarlak olmalarını sağlayabilirsiniz. Onlara oje sürmeden önce manikür çubuğu ile altlarını hafifçe temizleyin. Eğer şeker hastalığınız varsa doktorunuz düzenli ayak incelemeleri yapacaktır ve ayaklarınıza nasıl iyi bakacağınızı gösterecektir.

Balık Pedikürünü Bırakın

Bazı yerlerde balıkların ayakların altındaki nasırları yemeleri sağlanıyor. Bazı ülkelerde bu uygulama yasak. Güzellik merkezi çalışanları içinde balıklar olan akvaryumları seanslar arasında yeterince iyi temizleyemezler. Ayrıca balıkları temizlemek de mümkün olmadığından enfeksiyonu başka müşterilere bulaştırabilirler.

Kışın Pedikürünüzü Koruyun

Soğuk havalarda plastik poşetler getirerek bulaşmaları önleyin. Kuaförden çıkmadan önce çalışanlardan yeni boyanmış tırnaklarınızın üstüne bir kat tırnak derisi yağı sürmelerini isteyin. Sonrasında plastik poşeti çoraplarınızı giymeden hemen üstüne takın. Pedikür çoraplarının ucu açık olur ve terlik ile giyilebilirler. Dilerseniz ayaklarınızı özel pedikür ayakkabılarına sokarak tırnakları açıkta bırakabilirsiniz.

Arada Bir Doğal Olun

Boş görünen tırnakların kötü olduğunu düşünebilirsiniz ancak tırnakların da nefes alıp nemlenmeye ihtiyaçları var ve oje bir bariyer gibi davranır. Bu nedenle her ay bir hafta veya daha fazla tırnak ojesini kenara koyun ve az bakımlı olun. Dökülmeye başlar başlamaz düzeltme imkanınız olmuyorsa ojeyi tamamen silmek de uygundur. Ojenin olmadığı noktalarda ayak tırnaklarının hasar görme ihtimali vardır. Eğer bir mucize olur da oje iki haftadan daha uzun dayanırsa, onu silip yenisini sürün.

Hamilelikte Pedikür

Eğer hamileyseniz ve şişkin hissediyorsanız, bilekleriniz bile şiştiyse, pedikür çok iyi görünebilir. Neyse ki ayaklarınıza bakmakta bir sorun yok! Pedikür hamilelikte güvenlidir. Tırnaklarınız ojedeki kimyasalları emmez. Eğer oje kokusu size rahatsızlık verirse açık bir pencere ya da kapının yanında oturun.

Aletlerinizi Temiz Tutun

Kuaföre kendi aletlerinizi de getirseniz, evde de kullansanız, onları temiz tutun. Her pedikürden sonra sabun ve su ile güzelce yıkayın. Sonrasında alkol gibi bir dezenfektan solüsyon içerisinde en az 10 dakika tutun.

Erkekler de Pedikür Yaptırabilirler

Erkeklerin ayak tırnaklarının çirkin olması gerekmiyor. Bazı kuaförler de erkeklere uygun pedikürler uyguluyorlar ve oje, cila uygulaması opsiyonel oluyor. Ancak bu uygulama giderek daha yaygın hale geliyor.

Oje çıkarıcı aseton gibi malzemeler oje çok koyu ise işe yararlar. Ayrıca jel veya şelak bitiş varsa bu tip zor çıkan şeylere de iyi gelebilirler. Fakat aseton kurutucu ve serttir ve bu nedenle tırnak veya cildiniz hassas ise, asetonsuz malzemeleri seçin. Daha hafif olurlar ancak ojeyi çıkarmaları daha uzun sürebilir.

Rastgele Bir Kuaföre Gitmeyin

Yeni bir kuaföre veya güzellik salonuna gitmeden önce kontrollerde bulunun. Çalışanların ellerini yıkadıklarından ve müşteriler arasında aletleri temizlediklerinden emin olun. Pek çok kuaförde tırnak ürünlerinden kaynaklanan kokular olur ancak çok aşırı olmamalı. Çok güçlü bir koku, havalandırmanın iyi olmadığını gösterir. Ayrıca kozmetik lisansı olan yerlere gidin.