© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mür Öz yağı nedir?

Mür Öz yağı nedir?

 

Mür, Afrika ve Ortadoğu’da yaygın olarak bulunan Commiphora myrrha ağacından gelen reçine benzeri bir maddedir. Mür bitkilerle botanik familyalar açısından ilişkilidir ve dünyada en çok kullanılan uçucu yağlardan biridir.

Mür toplamak için, mür ağacı gövdeleri kesilerek içindeki reçinenin serbest bırakılması gerekir. Reçinenin kurumasına izin verilir ve ağaç gövdesi boyunca gözyaşı gibi akarak yerleşir. Daha sonra bu reçine toplanır ve buhar distilasyonu yoluyla uçucu yağ elde edilir.

Mür yağı isli, tatlı-acı bir kokuya sahiptir. Genelde parfüm ve diğer kokular için bir taban olarak kullanılır.

 

Mür Yağının Tarihçesi

Mür yağı geleneksel şifa terapileri ve dini törenlerde binlerce yıldır kullanılmakta. Genel kullanım alanları da şöyleydi:

 

 • Parfüm
 • Mumyalama
 • Yiyecek tatlandırma
 • Saman nzezlesi tedavisi
 • Yaraları temizlemek ve iyileştirmek için antiseptik
 • Kanamayı durdurucu 

 

Mür Yağının Faydaları

Mür yağının alternatif tıpta da kullanılmasını sağlayan birçok potansiyel faydası vardır. Bununla birlikte, tam olarak nasıl yaradığı ile ilgili dozlar ile ilgili hala araştırmalar yapılmaktadır.

 

Mür yağının başlıca faydaları şöyle sıralabilir:

 

1.Güçlü Antioksidan

Amerika’da Gıda ve Kimyasal Toksikoloji dergisinde 2010 yılında yapılan bir araştırma, mür yağının yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle karaciğer hasarına karşı koruma sağlayabileceğini ortaya koydu.

 

2. Kanser Önleyici

Ayrıca, mür yağının kanser önleyici faydası olduğu da tespit edildi. 2011 yılında yapılan bir kanser araştırmasında, mür yağının insan kanseri hücrelerinin çoğalmasını azalttığını tespit etti. Araştırmacılar, mür yağının sekiz farklı kanser hücresi çeşidinde, özellikle de jinekolojik kanserlerde büyümeyi engellediğini tespit etti.

 

3. Antibakteriyel ve Mantar Önleyici

Tarih boyunca mür yağı, yaraları tedavi etmek ve enfeksiyonları önlemek için kullanılmış. Akne gibi küçük cilt tahrişlerinde de bu şekilde kullanılabilir. Doğrudan cilde uygulamadan önce temiz havluya birkaç damla uygulayın ve bölgeye nazikçe tampon yaparak uygulayın.

 

4. Parazit Önleyici

Fasioliazis enfeksiyonu için tedavi olarak mür yağından bir ilaç geliştirilmiş. Bu parazit genellikle suda yaşayan alglerin ve diğer bitkilerin alımıyla bulaşır. Mür yağı ile yapılmış ilaç, dışkıda bulunan parazit yumurta sayısı düşüşünün yanı sıra, enfeksiyon semptomlarını azaltabilmiş.

5. Cilt Sağlığı

Mür yağı, sağlıklı cildi korumaya yardımcı olabilir. Çatlamış veya çizgiler oluşmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Genellikle cilt bakım ürünlerinde nemlendirici ve parfüm katkısı olarak bulunur. Eski Mısırlılar yaşlanmayı önlemek ve sağlıklı cildi korumak için mür yağını bolca kullandılar desem?

6. Rahatlama

Mür yağı arometerapik olarak masajlarda kullanılan bir yağ. Sıcak banyolara ekleyebilir ya da direk vücudunuza sürebilirsiniz.

 

Mür Yağı Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağ tedavisi binlerce yıldır kullanılmakta ve sağlığa yararları için yağların kullanılması da gerçekten gerekli. Her uçucu yağın kendi benzersiz özellikleri vardır ve çeşitli rahatsızlıklara alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir.

 

Genellikle, yağlar inhale edilir, havada püskürtülür, deriye masaj yapılır ve bazen ağızdan da alınır. Koku alıcı sinirlerimiz  beynimizdeki duygusal merkezlerin yanında bulunduğundan, kokular duygularımızla ve anılarımızla güçlü şekilde bağlantılıdır.

Genel olarak mür yağı kullanımı diğer aromaterapi yağlarını kullanmaya benzer:

 

 1. Sıkarak ya da Nefesle Çekerek:

Yaşam alanlarında havaya sıkarak kullanmak için uçucu yağ distilleri satın alabilirsiniz. Ya da sıcak suya birkaç damla ilave edin ve buharı direk teneffüs edin. Mür yağı bronşit, soğuk algınlığı veya öksürük belirtilerini iyileştirmek için hastalandığınızda da solunabilir.

 1. Direk cilde sürülerek:

Deriye uygulamadan önce mür yağını taşıyıcı türde olan jojoba, badem veya üzüm çekirdeği yağı ile karıştırmak en iyisidir. Ayrıca kokusuz bir losyon ile karıştırılabilir ve doğrudan cilt üzerinde kullanılabilir. Antioksidan özelliklerinden ötürü antiaging, cilt yenilenmesi veya yaraların iyileşmesi için mükemmeldir.

 1. Soğuk kompres olarak:

Mür yağı birçok şifa özelliğine sahiptir, bu nedenle soğuk bir  suya kompres için birkaç damla ilave edin ve rahatlatmak için doğrudan enfekte veya enflamasyonlu bölgelere uygulayın. Anti-bakteriyel, anti-fungal, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

 1. Direk içmek:

Uçucu yağları içmeniz gerektiği zamanlarda dikkatli olun. Diş hastalıklarında diş enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmak için genel bir kullanım olarak mür yağı ​​bir gargara olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar FDA güvenli bir gıda katkı maddesi olarak mür yağı onaylamış olsa da, konsantre formlar veya yüksek dozlar almak istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için doktorunuza veya sağlık uzmanına başvurmanız en iyisidir.

 1. Üst Solunum Yolunu Rahatlatmak:

Öksürük ve soğuk algınlığı belirtilerini gidermek için balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Tıkanmayı hafifletmek ve balgam azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

 1. Sindirim Sorunlarında:

Başka bir mür yağı kullanımı da mide rahatsızlığı, diyare ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerini gidermektir.

 

 1.  Ağız Enfeksiyonlarını Önlemek:

Anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı mür yağı, diş eti iltihabı ve ağız ülseri gibi hastalıklardan kaynaklanan ağız ve diş etlerinin iltihaplanmasına yardımcı olabilir. Diş eti hastalığını önlemek için ağız gargarası olarak da kullanılabilir. Ayrıca nefesinizi tazeleyebilir, gargaralar ve diş macununda bir bileşen olarak yaygın olarak kullanılabilir.

 

 1.  Hipotiroid tedavisi:

Mür yağı, hipotiroidizm için doğal bir çare veya düşük işlev gören bir destek olabilir. Stresin azalmasına yardımcı olduğu için, aşırı toksik tiroid üzerindeki stresin azalmasına yardımcı olabilir. Belirtileri azaltmaya yardımcı olması için günde 2-3 damla tiroid alanına doğrudan sürün.

 

 1. Cilt kanserini iyileştirme:

Yukarıda da belirttiğim gibi, mür yağının potansiyel kanser karşıtı özellikleri üzerinde hala çalışılıyor. Cilt kanseri için faydalı olduğu belirlenmiş. Cilt kanseri teşhisi olduğu durumlarda, diğer geleneksel tedavilere ek olarak bunu da kullanmayı düşünün. Her gün birkaç damla doğrudan kanser alanına uygulayın, ancak önce daima küçük bir alanı test edin.

 1. Ülser ve yaralar için tedavi:

 

Mür yağı, yara iyileşmesi için kritik olan beyaz kan hücrelerinin işlevini artırma gücüne sahiptir. Immunotoxicology Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, ülser insidansını azalttığı ve iyileşme sürelerini uzattığı ile ilgili araştırma sonuçları yayınlanmış.

 

Mür yağı mantar öldürücü veya antiseptiktir. Etkilenen bölgeye doğrudan uygulandığında, mantar enfeksiyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Enfeksiyonu önlemek için küçük kesikler ve yaralarda da kullanılabilir.

Mür Öz yağı nedir?” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. filiz Çelebi dedi ki:

  Mur yagini almak istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz.

 2. filiz Çelebi dedi ki:

  Mur yagini almak istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz.
  Sozkonusu urunu kullanan var mi acaba.